Menu Zavřít

Krize nekrize, čeští miliardáři přes rok zbohatli. Forbes zveřejnil žebříček největších z nich, vévodí mu vdova po Kellnerovi

6. 10. 2021
Autor: Depositphotos
  • Českým boháčům vládne vůbec poprvé v historii žena, a sice Renáta Kellnerová, žena zesnulého zakladatele skupiny PPF

  • Celková hodnota majetku 100 největších tuzemských miliardářů se během roku zvýšila o více než čtvrtinu

  • Dařilo se především těm byznysmenům, kteří podnikají v sektoru e-commerce. Skokanem roku se stal zakladatel internetového obchodu Alza.cz Aleš Zavoral


Ačkoliv si globální ekonomika vinou koronavirové pandemie prochází jednou z nejhorších krizí za posledních sto let, bohatým lidem se během ní paradoxně daří nad míru dobře. V průběhu loňského roku došlo k největšímu nárůstu světového bohatství za poslední desetiletí, když každý jeden týden přinesl v průměru osm nových dolarových miliardářů. Jejich celkové jmění se pak navýšilo na dosud rekordních bezmála 15 bilionů dolarů.

Ve zcela stejném duchu se vyvíjí situace i na poli českého byznysu. Také většina tuzemských miliardářů má důvod k radosti, neboť i jejich majetek se za posledních dvanáct měsíců řádně rozrostl, jak uvádí český Forbes. Ten prestižní žebříček sestavuje nepřetržitě od roku 2012.

Zatímco vloni dosáhlo jmění stovky nejbohatších Čechů hodnoty 1,3 bilionu korun, nyní je o čtvrtinu vyšší, tedy na úrovni 1,64 bilionu. Podle redakce za to může pozitivní vývoj na akciových trzích, který táhne hodnotu jejich podniků směrem vzhůru.

Od Kellnerové po Dospivu

Letošní žebříček nejbohatších českých podnikatelů a podnikatelek je v mnohém jiný. Tak například vůbec poprvé mu vévodí žena. Tato skutečnost nicméně překvapí asi jen málokoho – že právě Renáta Kellnerová převezme po svém tragicky zesnulém manželovi Petrovi (minimálně do doby, než bude vypořádáno jeho dědictví) štafetu, se všeobecně předpokládalo. Díky skupině PPF, kterou založil už začátkem devadesátých let a do níž spadá mimo jiné Škoda Transportation, televizní stanice Nova, Air Bank, Home Credit či O2, disponuje dle magazínu jměním v celkové hodnotě 374,7 miliardy korun.

Při havárii vrtulníku na Aljašce zemřel Petr Kellner. Nejbohatšímu muži Česka bylo pouhých 56 let
Přečtěte si také:

Při havárii vrtulníku na Aljašce zemřel Petr Kellner. Nejbohatšímu muži Česka bylo pouhých 56 let

Ve srovnání s loňským rokem si polepšil Karel Komárek, majitel skupiny KKCG, jejíž podnikatelské aktivity sahají od energetiky po loterie. Dvaapadesátiletý rodák z Hodonína zbohatl o téměř 47 miliard a z dřívějšího pátého místa se posunul na aktuální druhé. V souvislosti s Komárkem světová zpravodajská agentura Bloomberg během léta uvedla, že podle jejích informací si český byznysmen po nějakém čase opět pohrává s myšlenkou vstoupit se svou Sazkou na londýnskou burzu. Stát by se tak prý mohlo ještě letos.

Pomyslné stupně vítězů uzavřel realitní magnát Radovan Vítek, vlastník skupiny CPI. Pod ni spadají nejrůznější typy nemovitostí jak u nás v Česku, tak například i v sousedním Německu či o něco vzdálenější Itálii.

V první desítce se kromě výše uvedeného tria umístil též majitel fotbalové Sparty, řetězce velkoobchodů Makro či mediální skupiny CNC Daniel Křetínský, současný ministerský předseda Andrej Babiš a nově také Aleš Zavoral, zakladatel největší tuzemského internetového obchodu Alza.cz. Ten se shodou okolností stal „skokanem roku“ – ještě loni dosahovalo jeho jmění „pouhých“ 18 miliard korun, kdežto letos rovných pětašedesát. Opomenout nelze ani Pavla Baudiše a Eduarda Kučeru, jejichž společné dítko jménem Avast odkoupí americká společnost NortonLifeLock, která za něj podle nejnovějších informací nabídla až 8,6 miliardy dolarů (kolem 186 miliard korun), a Pavla Tykače s Markem Dospivou – i tito dva pánové dokázaali ve srovnání s loňským rokem zbohatnout.

Sázka na e-commerce přinesla ovoce

Vlastník Alzy Zavoral není zdaleka jediným byznysmenem podnikajícím v sektoru e-commerce, jehož bohatství se za posledních dvanáct měsíců značně rozrostlo. To samé zažil rovněž Tomáš Čupr, majitel online obchodu s potravinami Rohlik.cz. Osmatřicetiletý podnikatel z Poličky se v žebříčku Forbesu objevil vůbec poprvé, a přitom hned obsadil šestadvacáté místo. Velkou zásluhu na tom má fakt, že se z jeho společnosti stal takzvaný jednorožec, tedy podnik, jehož tržní valuace přesáhne hodnotu jedné miliardy dolarů.

Rohlík.cz expanduje do Německa. Pod značkou Knuspr rozváží jídlo v Mnichově, další města budou následovat
Přečtěte si také:

Rohlík.cz expanduje do Německa. Pod značkou Knuspr rozváží jídlo v Mnichově, další města budou následovat

Podobný příběh doprovází též zakladatele firmy Prusa Research Josefa Průšu a jeho obchodního partnera Ondřeje, s nímž navzdory shodnému příjmení není nijak příbuzný. Uvedená společnost je jedním z největších výrobců 3D tiskáren na světě a Forbes odhaduje hodnotu jejich majetku shodně na 4,3 miliardy korun.

MM25_AI

Vůbec poprvé se mezi stovku nejbohatších lidí v Česku dostala rovněž Simona Kijonková se svým manželem Jaromírem. Zakladatelka Packety, pod níž spadá logistická společnost Zásilkovna, a její muž, který se soustředí pro změnu na byznys s dioptrickými brýlemi Alensa, společně disponují majetkem v celkové výši rovných tří miliard.

  • Našli jste v článku chybu?