Menu Zavřít

Krize skončila, válka trvá

20. 1. 2007
Autor: Euro.cz

Topolánkův kabinet získal důvěru ve sněmovně

Orkán ještě duněl, chrámová opona se skoro trhala ve dví, ale Mirek Topolánek minulý pátek ukřižován nebyl. Alespoň pro tuto chvíli ne. Sněmovna vyslovila jeho trojkoaličnímu kabinetu důvěru. Sto poslanců hlasovalo pro Topolánkův tým, 97 proti němu, poslanec Petr Wolf z ČSSD se vinou špatně formulované odpovědi zdržel. Díky absenci bývalých sociálních demokratů Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi při hlasování tak skončilo rekordní, skoro osmiměsíční hledání povolebního uspořádání. ČSSD a KSČM zůstávají v opozici, vládnout budou ODS, KDU-ČSL a zelení. Respektive včetně Pohanky a Melčáka, s nimiž předsedové tří koaličních partají těsně před hlasováním o důvěře podepsali Dohodu o podmínkách tolerance koaliční vlády v období 2007-2010. Její součástí je i prohlášení, že „předmětem dohody není žádný příslib či závazek poskytnutí jakékoli veřejné funkce či jiný osobní prospěch, a to nejen v období bezprostředně po získání důvěry vládě, ale po celé její období spolupráce“. Přesto Jiří Paroubek hned na začátku mnohahodinové debaty ve sněmovně nazval oba přeběhlíky zrádci, vládu panskou koalicí a její plány označil za protinárodní a protilidové.

Bývalý příteli Melčáku.

O nejostřejší moment jinak poklidné rozpravy se postaral Melčák, když vystoupil „i za kolegu Pohanku“ s tvrdou kritikou šéfa ČSSD. „Nemohu se dále dívat na vyjednávací taškařici, ale především na to, jak se mocichtivá skupina lidí kolem předsedy ČSSD Paroubka včetně jeho samého začala k naší zemi chovat jako ke kořisti a k prostředku udržení se u moci za každou cenu,“ řekl na vysvětlenou svého postoje vůči Topolánkově vládě. Odsoudil kampaň, kterou ČSSD proti němu a Pohankovi v poslední době rozpoutala. „Tyto aktivity jen zviditelňují a dokreslují současnou situaci v ČSSD, kdy svoboda názoru je hrubě potlačována, a když se to nedaří, nastoupí mechanismy lidí z okolí předsedy a jejich praktiky, jako jsou zastrašování, nátlak a dehonestace oponentů. Hrozby o mém pronásledování až do konce života by měly patřit do žargonu mafiánských klanů,“ prohlásil Melčák. „O korupci a výhodách tady káže Jiří Paroubek, člověk, který by byl ochoten udělat jakékoli programové ústupky na straně jedné a jakékoli obstrukce na straně druhé, jen aby si pro sebe a své okolí vynutil vládní křesla, nebo chcete-li, koryta. Člověk, který tři měsíce od voleb stále hovořil o vládě s KSČM a s poslancem z řad pravice. Člověk, a tady prosím o pozornost veřejnosti, který takovou vládu v tajnosti chystal i pro třetí pokus o sestavení vlády,“ dodal. Podotkl, že programové prohlášení chystané vlády ČSSD, ODS a KDU-ČSL se nijak nelišilo od programu té současné.
Paroubek reagoval stručně. „Vystoupení považuji za lidsky i věcně tak ubohé, že mohu, můj bývalý příteli, jenom vyslovit svou lítost. A opravdu nechtěj, abych se tak ponížil, a vůbec na to reagoval,“ řekl šéf ČSSD.

Ani "svěží vánek", ani orkán.

Podle premiéra říká jeho kabinet zcela jasně: buď prosadíme potřebné reformy, nebo ať o dalším směřování země rozhodnou předčasné volby. Topolánek v obhajovacím projevu před poslanci zdůraznil, že nová vláda ponechává prostor pro silnou demokratickou opozici a zachovává žádoucí rozdělení politické scény na pravici a levici. „Není jen přechodovým můstkem k další krizi,“ uvedl za hlasitých úsměšků levicových poslanců.
Právě to je ale otázka. Melčák s Pohankou jako důvod svého hlasování pro Topolánkovu vládu neuvedli souhlas s jejími chystanými reformami, ale vůli ke stabilitě. Vláda závislá na jejich podpoře tedy těžko prosadí zásadní reformy. Na druhé straně oba bývalí poslanci ČSSD se jistě vynasnaží, aby vývoj nesměřoval k předčasným volbám, o nichž mluví Topolánek. Výsledek se proto může projevit přešlapováním na místě. Příčinou další krize může ale být i napjatá situace uvnitř ODS. Když se minulý čtvrtek v Praze sešli regionální představitelé strany, znovu se ukázalo, že mnozí z nich nemají z takto utvořené vlády radost. Třeba dlouholetý středočeský poslanec Jan Klas uvedl, že loajalitu vůči Topolánkovu vedení projevil při hlasování o vládě naposledy. Každopádně zatěžkávací zkouškou pro Topolánkův kabinet zřejmě bude rozpočet na příští rok.

Formánek pod pokličkou.

Ještě nestačilo doznít dušování trojkoaličníků a Pohanky s Melčákem, jak ohledně jejich společného postupu při hlasování o důvěře nelze mluvit o korupci a o postranních úmyslech, a už se objevil první důkaz opaku. Ministryně kultury Helena Třeštíková ve čtvrtek oznámila, že jí premiér Topolánek vnucuje za náměstka bývalou pravou ruku exministra Vítězslava Jandáka (ČSSD) Františka Formánka. „Požadavek na instalaci pana Formánka do funkce náměstka ministra kultury byl sdělen panem premiérem Mirkem Topolánkem dne 8. ledna letošního roku za přítomnosti odstupujícího ministra kultury pana Martina Štěpánka s tím, že podmínka Formánkova nástupu na ministerstvo do funkce náměstka je součástí politických dohod,“ uvedla Třeštíková a pohrozila demisí.
Podle různých divokých spekulací by přitom právě část peněz protékajících rozpočtem ministerstva kultury mohla skončit jako odměna za výpomoc s instalací trojkoalice. Kolují neověřitelné právy, že jedním ze zdrojů by měla být například i dotace na chystanou výstavbu velké knihovny na Moravě. A jakou roli měl hrát Formánek? S velkou pravděpodobností právě on pomohl trojkoalici zprostředkovat kontakt s Melčákem. S Melčákem se znal. „Ve funkci náměstka se mnou spolupracoval na změně zákona, který z prostředků Fondu národního majetku uvolnil větší částku na rekonstrukci Národního muzea a Národní knihovny,“ uvedl Melčák. Formánek žádost o vysvětlení pro týdeník EURO odmítl. „K pomluvám nemám sílu ani chuť se vyjadřovat,“ reagoval. Podle exministra kultury Jandáka to byl ale poslanec Melčák, kdo mu už loni na podzim doporučil nestraníka Formánka (bývalého ředitele Nadace Občanského fóra) za náměstka, jímž se pak ten skutečně stal. Z funkce ho - údajně na vlastní žádost - odvolal až loni na podzim Jandákův nástupce Martin Štěpánek.

Vliv zemanovců.

Formánkovo působení na ministerstvu bylo zvláštní. Na post šéfa odboru lidských zdrojů přivedl svého přítele, bývalého federálního ministra práce a sociálních věcí Petra Millera. Asistoval u personálního auditu i u čistky v Národním památkovém ústavu, jehož šéfem se málem stal Ivan Noveský, manažer blízký ČSSD, Miloši Zemanovi a jeho bývalému šéfporadci Miroslavu Šloufovi. Později vznikla snaha oddělit odbornou památkovou péči od nově zřízené instituce Správa hradů a zámků, jíž se někteří památkáři obávali jako počátku privatizace památkového majetku.
Podobným způsobem jako Formánek podle MF Dnes působil na Melčáka a Pohanku i lobbista a brněnský podnikatel František Macháč. I on má blízko k zemanovcům v ČSSD, údajně spolupracoval jak s Noveským, tak s někdejším sekretářem exministra zahraničí Jana Kavana Karlem Srbou. Podle informací týdeníku EURO měl Formánek blízko i k senátorovi ODS a někdejšímu brněnskému primátorovi Richardu Svobodovi, oba muži studovali na Masarykově univerzitě v Brně.

Úterní překvapení.

Až do úterý přitom působily informace o tom, že Topolánek vyjednává v Kramářově vile se skupinou poslanců ČSSD, jako pouhé blufování. Když však sociální demokracie svolala na úterní večer zasedání svého poslaneckého klubu, kde se mělo zjistit, zda někdo z poslanců skutečně s ODS jedná, dostal Paroubek studenou sprchu. Melčák s Pohankou vystoupili po boku Topolánka na společné tiskové konferenci, na níž oznámili svůj úmysl odejít při hlasování ze sálu. „K tomuto kroku jsme se rozhodli po zralé úvaze. Domníváme se, že není možné pokračovat v této agonii. Samozřejmě máme k vládě určité výhrady, ale vycházíme z toho, že její tolerance není podpora,“ prohlásil Pohanka. „Někdo to může brát z naší strany, že je to určitá zrada na voličích, ale my si myslíme, že tady v prvé řadě je stabilita této země,“ doplnil.
Rozčílený Paroubek oba poslance vyzval ke složení mandátu a jednání obou označil za korupční. Vyzval občany, aby Melčákovi a Pohankovi dali najevo své mínění. „Předpokládám, že jim to také budou říkat lidé na ulicích. Také zveřejníme jejich vyjádření, které podepsali před volbami. To by jim mělo připomenout, co je jejich morální povinnost,“ hřímal. Pohrozil oběma trestním oznámením a zdůraznil, že ČSSD bude sledovat Melčákův i Pohankův osobní majetek až po dobu deseti let, aby eventuálně prokázala korupci. ČSSD bude podle Paroubka tvrdou opozicí.

bitcoin_skoleni

Pod křídly Zemana.

Naopak pod ochranu vzal oba přeběhlíky (kromě Topolánka, který je označil za odvážné politiky) Miloš Zeman. „Teprve kdyby tito dva poslanci podpořili návrh ODS o rovné dani, pokládal bych to za zradu principů sociální demokracie,“ řekl bývalý šéf ČSSD pro ČTK. Paroubkovo avízo tvrdé opozice sice uvítal, lituje prý však, že ČSSD se dosud poníženě doprošovala vstupu do Strakovky „vchodem pro služebnictvo“.
Paroubek se v rozčilení kupodivu pustil i do prezidenta Václava Klause, který byl přitom v poslední době kvůli shodným preferencím stabilní koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL spíše jeho spojencem. „Po této zkušenosti nebudu moci doporučit sociální demokracii, abychom podpořili jeho znovuzvolení,“ napsal šéf ČSSD minulou středu v online rozhovoru. Zároveň naznačil, že by sociální demokracie už nemusela za prezidenta navrhovat ani Zemana. A z jedné vody načisto se Paroubek dal i do vlády: k rezignaci vyzval tři ministry. Vicepremiéra Jiřího Čunka kvůli policejnímu stíhání, Martina Bursíka kvůli nejasným majetkovým poměrům a Danu Kuchtovou kvůli rozhovoru pro rakouská média, v nichž údajně přislíbila zastavit dostavbu Temelína. Nervy ale v půli minulého týdne začaly téct i politikům ODS, kteří náhle byli na koni. Předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř pohrozil Davidu Rathovi, že by nemusel být nadále šéfem zdravotního výboru sněmovny, a sám Topolánek nadhodil, že ČSSD nemá automaticky nárok na post předsedy sněmovny.

Nejistá převolba Vlčka.

Rétorika se však rychle zklidnila. Už ve středu se totiž z podnětu ČSSD sešla mimořádná schůze sněmovny, kde měl být „převolen“ Miloslav Vlček. Jenže v novém poměru sil by sociální demokracie riskovala, že o křeslo přijde úplně. Proto šéf klubu ČSSD Michal Hašek žádal představitele trojkoalice, aby jeho straně umožnili čestně z nápadu vycouvat. Uspěl. Původně s napětím očekávaná schůze skončila během čtvrthodinky stažením „převolby“ z programu, aniž by kdokoli z koalice cokoli ČSSD vyčetl nebo připomněl. A stejně relativně poklidná atmosféra vládla i páteční debatě před hlasováním o důvěře - vyjma přestřelky Melčáka a Paroubka. Jako by se politici dohodli na principu „když krotká vyjádření, tak alespoň dlouhá debata“. Trvala sice mnoho hodin, ale po podpásových úderech, známých z dob hlasování o vládě Stanislava Grosse, nebylo ani památky. „Děkuji za velmi konkrétní a řeknu také korektní připomínky a dotazy pana předsedy Haška k programovému prohlášení vlády,“ vedl například dialog nový ministr zemědělství Petr Gandalovič s šéfem klubu ČSSD. Občanským i sociálním demokratům už došlo, že pomsta musí stranou. Bez vzájemné spolupráce nebude Jiří Paroubek předsedou sněmovny ani vládě neprojdou některé zákony.

  • Našli jste v článku chybu?