Menu Zavřít

Krize v zemi Helvétského kříže: švýcarská ekonomika kvůli koronaviru klesne nejvíc za téměř půl století

23. 4. 2020
Autor: Profimedia

Švýcarská ekonomika letos kvůli dopadům pandemie způsobené šířením koronaviru zřejmě klesne o 6,7 procenta. To bude nejhlubší propad od roku 1975, kdy švýcarské hospodářství prudce oslabilo v důsledku šokového vývoje cen ropy. Vyplývá to z nového odhadu švýcarské vlády.

Odhad je mnohem horší, než vláda čekala ještě minulý měsíc. Tehdy předpokládala, že ekonomika letos klesne o 1,5 procenta. V příštím roce vláda čeká oživení, hrubý domácí produkt (HDP) by se podle ní mohl zvýšit o 5,2 procenta.

„Je to jedna z nejhorších ekonomických krizí od druhé světové války. Rychlost a síla poklesu jsou bezprecedentní," řekl podle agentury Reuters ekonom Ronald Indergand ze Státního úřadu pro hospodářské záležitosti (SECO), který prognózu hospodářského vývoje zveřejnil. Upozornil, že za dva měsíce je ekonomika v troskách.

Omezení zavedená s cílem zastavit šíření koronaviru, jako je uzavření podniků v odvětví ubytování, maloobchodu a trávení volného času, způsobí v první polovině roku prudký pokles ekonomické aktivity, upozorňuje SECO. Navíc zahraniční obchod je zničen a výdaje spotřebitelů se sníží, protože lidé pracují na zkrácenou dobu nebo přišli o práci.

Ministr financí Ueli Maurer ve středu uvedl, že omezení pohybu, které chce Švýcarsko začít uvolňovat od 27. dubna, stojí ekonomiku na ztracené produkci pět miliard švýcarských franků (131 miliard Kč) týdně.

SECO očekává, že míra nezaměstnanosti se letos zvýší na 3,9 procenta a příští rok vystoupí na 4,1 procenta. Spotřebitelské ceny v obou letech patrně klesnou.

FIN25

V reakci na koronavirovou krizi Švýcarsko zavádí svůj největší soubor opatření na pomoc ekonomice. Podnikům poskytne 62 miliard franků prostřednictvím vládou garantovaných bankovních půjček a podpory programu zkrácené pracovní doby.

  • Našli jste v článku chybu?