Menu Zavřít

Krocení divokých bank

1. 6. 2004
Autor: Euro.cz

S nárůstem vkladů začíná Kreml vážněji uvažovat o reformě

Scéna děsivě připomínala finanční krizi z roku 1998. V polovině května se stovky vkladatelů denně scházely před ústředím banky Sodbiznesbank v moskevské ulici Krasnaja Presnja. Dvanáctého května odebrala ruská centrální banka Sodbiznesbanku bankovní licenci a oficiálně instituci obvinila z praní špinavých peněz. Strážci do banky odmítali pustit jak vkladatele, tak dočasné správce jmenované centrální bankou. Ukázalo se, že úředníci nesmějí dovnitř vstoupit bez soudního příkazu a ten nebyl více než dva týdny po jejím uzavření stále k dispozici.
Zvláštní patová situace zdůraznila kritické mezery v ruských zákonech o bankovní regulaci. Přesto to mnozí analytici považují za znamení, že se Kreml začíná vážně zabývat bankovní reformou. “Centrální banka projevuje velmi potřebné odhodlání,” prohlašuje James Longsdon, bankovní analytik z londýnské Fitch Ratings. Viktor N. Melnikov, viceguvernér centrální banky, říká, že jeho podřízení sledovali Sodbiznesbank už od loňska, kdy narazili na zhruba pět set podezřelých finančních operací. “Kdybychom nezasáhli, bylo by to pro vkladatele ještě horší. Banka byla řízena takovým způsobem, že by je dříve nebo později stejně okradla,” tvrdí Melnikov.
Licence byla Sodbiznesbanku odebrána krátce poté, co policie formálně předložila centrální bance důkazy o loňském únosu a vraždě dvou manažerů ruského výrobce nákladních automobilů Kamaz. Pachatelé údajně uložili výkupné na účty Sodbiznesbanku. Kromě kroků centrální banky zatkli místní prokurátoři vloni v říjnu čtyři zaměstnance banky a obvinili banku z praní peněz pocházejících z trestné činnosti, tedy zmíněného výkupného ve výši jednoho milionu dolarů. Vedení Sodbiznesbank, jejíž vlastnická struktura je nejasná, nereagovalo na opakované žádosti o rozhovor. Jediný komentář k odebrání bankovní licence vydal předseda této finanční instituce Roman Petrov, který pro ruskou zpravodajskou agenturu Interfax prohlásil, že “takové rozhodnutí nebylo ničím podloženo”.

Mezery v zákonech.

Nejlepší by bylo, kdyby aféra Sodbiznesbank urychlila přijetí reforem v ruské Dumě. Konkrétně nově navrhovaný zákon o bankovním bankrotu by centrální bance dal jasnou pravomoc převzít kontrolu nad insolventními bankovními institucemi nebo bankami podezřelými z podvodu a nově by se trestným činem stalo i kladení překážek státním bankovním správcům. Nové zákony jsou potřeba, protože stále více Rusů uvažuje o svěření svých rostoucích úspor soukromým bankám. Vklady v soukromých bankách se zvýšily ze čtyř miliard dolarů v roce 1999 na dnešních dvacet pět miliard.
Již dlouho před případem Sodbiznesbank se centrální banka snažila prosadit zákony, které by jí daly více pravomocí při řešení problémů s jinými bankami. Centrální banka chce přísnější pravidla pro udělování bankovních licencí, lepší pravidla pro předkládání finančních zpráv a zvýšení minimálního bankovního jmění. Státní ochrana a pojištění úspor vkladatelů byla již Dumou přijata a v příštím roce vstoupí v platnost. Mezitím se však proslýchá, že státní úřady prošetřují nejméně deset dalších ústavů. “Některé banky využily legislativních mezer a centrální banka teď musí reagovat,”říká Richard Hainsworth, bankovní analytik z moskevské makléřské firmy Renaissance Capital Holdings.
Navzdory tomu však ruské banky urazily velký kus cesty od devadesátých let, kdy byla bankovní regulace minimální a mnoho bankéřů bylo zavražděno. Podle Melnikova už dnes většina bank funguje poctivě. Přesto jde reforma v Rusku stále jen pomalu a s velkými bolestmi.

Úklid Ruské úřady zpřísňují bankovní regulaci. Časové rozvržení reforem:

  • 2004 Očekává se schválení nového zákona o bankovním bankrotu. Centrální banka bude mít větší pravomoc zavírat špatně fungující banky. V říjnu začnou povinně platit mezinárodní informačně finanční standardy IFRS.
  • 2005 Banky budou mít povinnost plně odhalit vlastnickou strukturu, pokud chtějí mít nárok na federální pojištění vkladů. Minimální jmění vzroste ze dvou na deset procent.
  • 2010 Minimální jmění ve výši pět milionů euro (šest milionů dolarů) bude povinné pro všechny banky.

Pramen: BusinessWeek

MM25_AI

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Irena Vičarová, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?