Menu Zavřít

Krvavá soutěž

8. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Kapitola LVI

Odlidšťování pacientů * Samospouštěcí kaťata

MM25_AI

Odlidšťování pacientů
KVĚTEN 2006. „Zdravotník“ v havlíčkobrodské nemocnici začal svévolně aplikovat pacientům na ARO dávky heparinu, smrtelně ohrožující jejich zdraví.
ZÁŘÍ 2006. Dne 24. září měl tento „zdravotník“ poslední „službu“ - následkem jeho „péče“ zemřela poslední zatím známá oběť. Vedení nemocnice s ním o dva dny později rozvázalo pracovní poměr dohodou. (Těžko říci, v čem tato dohoda spočívala. Čím ho vedení nemocnice přesvědčilo, co dalo na stůl, že na dohodu s okamžitou platností přistoupil?) Ředitel nemocnice rozhodl o podání trestního oznámení.
ŘÍJEN 2006. V průběhu tohoto měsíce, jak uvádí na svých webových stránkách organizace HealthCare Institute, byl realizován první celostátní projekt Nemocnice České republiky 2006. Tento pilotní a pro středoevropský region také ojedinělý projekt společnost uskutečnila za pomoci pacientů - klientů jednotlivých nemocnic ČR.
Že by právnička, zastupující havlíčkobrodskou nemocnici, zaslala policii trestní oznámení až 16. října, aby nemohlo mít negativní dopad na výsledek soutěže? Toto trestní oznámení navíc neobsahovalo žádné konkrétní jméno, ale bylo podáno na neznámého pachatele, s tím, že mohlo dojít k nevhodnému podání léku - avšak opakovaně v něm bylo zdůrazněno, že se nikomu nic nestalo! Toto trestní oznámení putovalo na státní zastupitelství, policii bylo postoupeno až 23. října.
LISTOPAD 2006. Dne 27. listopadu se policejní vyšetřovatel vrátil do práce po nemoci a začal prošetřovat ono vágní a nekonkrétní, ve své podstatě zmatečné trestní oznámení. O den později požádala policie právničku nemocnice o doplnění oznámení.
To už však bylo „vyhráno“, neboť téhož dne byla Nemocnice Havlíčkův Brod vyhlášena společností HealthCare Institute jako „Nemocnice kraje Vysočina pro rok 2006 očima pacientů“. V celorepublikovém měřítku se umístila na osmém místě. Jak uvádějí webové stránky havlíčkobrodské nemocnice, „je to vyznamenání a ohodnocení kvality práce všech zaměstnanců, kteří svojí činností přispívají ke spokojenosti pacientů a tím vytváří i dobré jméno naší nemocnice“.
Dne 29. listopadu přednosta ARO sám kontaktoval policii, protože se již dva měsíce nic nedělo. O den později se policie poprvé dozvěděla od primáře ARO jméno podezřelého.
PROSINEC 2006 Policie podezřelého zadržela.
Soutěže nemají ve zdravotnictví místo. Pacienti jsou pak odlidšťováni na „body“ a „procenta“ - a tohle jsou konce. Doporučujeme tuto soutěž anulovat a již nikdy neopakovat. Stála příliš mnoho a s touto cenou bude již navždy spojena.

Samospouštěcí kaťata
Policejní prezident Husák předvedl při reakci na kauzu havlíčkobrodského nemocničního vraha klasickou figuru z totalitních prostných. Nejprve se všeobecně zdálo, že policie v případu postupovala kvalifikovaně, a Husák byl v klidu. Pak byla zveřejněna chronologie případu a všeobecně se zdálo (soudě na první pohled podle uvedených termínů), že v činnosti policie byly prodlevy. Policejní prezident Husák tudíž hekticky provedl první figuru: na žádost načalstva nařídil prošetřit postup havlíčkobrodských policistů. To už měl ale zpoždění, neboť o této hrůzostrašné kauze se měl dozvědět nejpozději z policejní svodky (proč se asi dělají?) - a jako každý normální policejní funkcionář, který má zkušenosti z kriminálky, se měl nechat detailně a pak průběžně informovat o průběhu šetření. Pak by již od začátku věděl, jestli nemá nějaký policista máslo na hlavě, a nemusel by se při náznaku jakéhokoli novinářského obratu zvencnout, jak se hezky na Havlíčkobrodsku říká.
Nechal se asi kýmsi o čemsi informovat - a již druhého dne, nečekaje na výsledek prošetření, pronesl výrok, že v činnosti okresní policie byly prodlevy. Obsah zveřejněného trestního oznámení podaného havlíčkobrodskou nemocnicí však odhalil naprosto odlišné skutečnosti. Vůbec z něj totiž nevyplývá, že nemocnice propustila konkrétního pracovníka, protože měla podezření, že vraždí. Obsahuje pouze vágní sdělení o možném nevhodném nebo svévolném podání léku, které by mohlo poškodit něčí zdraví - ale s opakovaným ujištěním, že v tomto případě k žádnému poškození zdraví nedošlo. Z trestního oznámení vyplývalo ovšem jasně, že bylo podáno s třítýdenním zpožděním - a to za platnosti § 168 trestního zákona, který hovoří o takzvané oznamovací povinnosti, týkající se mimo jiné trestného činu vraždy!
Jaké prodlevy tedy má prezident Husák na mysli, když na policii přišlo nicotné trestní oznámení na neznámou osobu, která sice mohla něco udělat, ale nikomu se nic nestalo? Spíše předvádí onu druhou náčelnickou figuru, tedy bleskové obětování některých podřízených zmateným nadřízeným, neboli polohysterický pokus zachovat si (ohrožené?) velitelské křeslo.
Vsaďme se: zjistí-li se, že v tom lítá nemocnice, a ne policisté, že se jich pak statečně zastane. I jemu můžeme něco doporučit: nestahovat kalhoty, když Brod je ještě daleko.

  • Našli jste v článku chybu?