Menu Zavřít

Krycí jméno Bulhar

8. 3. 2009
Autor: Euro.cz

Balkánská země má nesnáze s Evropskou komisí kvůli advokátům

FIN25

Zahraniční advokátní kanceláře působící v Bulharsku mají neobvyklý problém. Aby vyhověly bulharským předpisům, měly by v zemi působit pod jménem, pod nímž je nikdo nezná. „Máme kanceláře skoro ve třiceti zemích světa, ale tohle jsme jinde nezažili. Je to pro nás trošku překvapení,“ říká Čechoameričan Peter Valert, který stojí v čele české a bulharské pobočky DLA Piper. V čem přesně je potíž? Jednoduše řečeno, bulharské právo určuje advokátním kancelářím jednak specifickou právní formu, ale také to, že se jejich název může skládat pouze ze jmen partnerů, kteří jsou členy místní advokátní komory. To DLA Piper, podobně jako další zahraniční kanceláře v Bulharsku, nesplňuje. Loni v létě proto kancelář dostala od bulharské Komise na ochranu hospodářské soutěže pokutu 20 tisíc eur. Ještě vyšší finanční postih potkal konkurenční CMS Cameron McKenna a peněžní sankce stihla i další kanceláře z Rakouska. Některé z pokut před nedávnem potvrdil i soud.
Aby lokálním normám vyhověla, byla Valertova kancelář nucena se formálně přejmenovat a využít k tomu jméno jedné ze svých advokátek. V Bulharsku tak nyní působí pod názvem Rizova & Partners. Přejmenování ale podle Valerta neznamená, že by kancelář s místními předpisy souhlasila. Pouze se tak snaží vyhnout nepříjemnostem, které by mohli mít jejich domácí advokáti například s bulharskou advokátní komorou. Ani uloženou pokutu zatím platit nehodlá, stejně jako neplánuje zcela uzavřít původní pobočku kanceláře, což měla podle rozhodnutí orgánu na ochranu hospodářské soutěže udělat.
Valert se domnívá, že bulharské předpisy jsou v rozporu s právem Evropské unie, konkrétně s jedenáct let starou směrnicí upravující výkon povolání advokátů na území EU. Proto se loni v prosinci DLA Piper spolu s několika dalšími zahraničními kancelářemi obrátila na Evropskou komisi, aby o celé věci rozhodla. V únoru komise informovala o tom, že bulharský zákon o advokátní komoře může být v rozporu se svobodou usazování advokátů v unii a vyzvala Bulharsko ve lhůtě dvou měsíců k podání připomínek. Případ nakonec může skončit před Evropským soudním dvorem.

Na nejvyšší úrovni Celá věc má ještě jednu rovinu, která nejspíš souvisí s konkurenčním prostředím na bulharském advokátním trhu. Některé místní kanceláře totiž měly před vstupem zahraničních poboček pevné postavení a s příchodem cizí konkurence se měla situace změnit. Prvotní stížnost ke Komisi na ochranu hospodářské soutěže podalo právě několik bulharských rivalů. Jeden z nich, Borislav Bojanov z advokátní kanceláře Bojanov & Co. loni v srpnu podle serveru law.com uvedl: „Zákon je jednoduchý a jasný. Firmy, které poskytují právní služby, a přitom se neřídí pravidly, by měly být potrestány. Podporujeme zahraniční konkurenci, protože zlepšuje právní prostředí a zvyšuje standard naší práce. Chceme pouze, aby se přitom každý řídil stejnými předpisy.“
DLA Piper se za své zájmy rozhodla lobbovat na nejvyšší úrovni. Čestnou pozici ve vedení kanceláře má bývalý americký senátor George Mitchell, kterého nový prezident Barack Obama nedávno jmenoval do funkce speciálního vyslance pro Střední východ. „Senátora Mitchella jsem oslovil a on napsal dopis exministryni zahraničí Condoleezze Riceové. Ta se obrátila na americkou ambasádu v Bulharsku, která kontaktovala bulharskou vládu, aby s námi o problému vůbec mluvila,“ vysvětluje Peter Valert. Loni v červnu se také v New Yorku setkal s bulharským vicepremiérem Ivajlem Kalfinem. Reakce ale údajně nebyla taková, jak si zástupci kanceláře představovali. Proto si nyní slibují kladnou odezvu od Evropské komise. Jak Valert tvrdí, nepožadují náhradu škody, pouze závazný pokyn Bulharsku, aby je v zemi nechali pracovat pod mezinárodním jménem: „Život nám to dramaticky neztěžuje, práci pořád máme. Celé to ale není příjemné třeba kvůli účetním a daňovým otázkám.“

  • Našli jste v článku chybu?