Menu Zavřít

Která je ta pravá?

22. 11. 2004
Autor: Euro.cz

HYPOTÉKA Hypoteční úvěry u nás dnes nabízí deset bankovních domů, když každý z nich má obvykle více hypotečních produktů. Je tedy z čeho vybírat - zájemce si ovšem musí stanovit, jaké jsou jeho priority.

**HYPOTÉKA

Hypoteční úvěry u nás dnes nabízí deset bankovních domů, když každý z nich má obvykle více hypotečních produktů. Je tedy z čeho vybírat - zájemce si ovšem musí stanovit, jaké jsou jeho priority.

Hypoteční produkty mají řadu parametrů. K nejdůležitějším patří úroková sazba - ta spolu s dobou umořování úvěru určuje výši měsíčních splátek, která je pro většinu klientů samozřejmě rozhodující. Nelze ale vybírat pouze podle výše úroku - snad ještě důležitější je doba fixace úroku. Čím kratší tato doba je (minimum je jeden rok), tím je nižší i úrok, který se v tomto případě u některých produktů dnes pohybuje pod 3 %. Po roce se ovšem úrok zvýší, a to obyčejně takovým způsobem, že se předchozí „úspory“ ve zvýšených splátkách vytratí. Krátká fixace má proto význam zejména pro ty, kteří chtějí úvěr splatit v nejbližším možném termínu, tedy právě za rok. Ten, kdo naopak počítá s dlouhodobým umořováním hypotéky, by měl preferovat spíše delší doby fixace (dnes až 15 let). Pro takovou volbu mluví i skutečnost, že úrok je u nás dnes na velmi nízké úrovni. Lze tak počítat s tím, že v delším časovém horizontu bude spíše stoupat nebo bude stabilní. Pevný úrok s delší dobou umořování (lze splácet až 30 let) pak měsíční splátky dostává na velmi snesitelnou a navíc „pevnou“ úroveň. Úrok a splatnost ale nejsou vše. Ke zvážení zbývá ještě otázka poplatků za vedení účtu - nezřídka se pohybují v řádu stokorun měsíčně, což může výši měsíčních nákladů na hypotéku dost ovlivnit. Nepodstatný není ani poplatek za poskytnutí úvěru, byť jde o výdaj jednorázový, zato ovšem vyšší (standardně v řádech tisíců a desítek tisíc korun). Význam má i to, kolik je banka z celkové ceny ochotna úvěrovat - obvyklá je spoluúčast klienta na úrovni minimálně10 %. A v neposlední řadě je třeba zvážit úroveň služeb - trh se pomalu začíná strukturovat, „dražší“ banky klientům poskytují větší komfort, který je ovšem vyvážen vyšším úročením.

NEJNIŽŠÍ ÚROK

MM25_AI

 Banka Produkt Min. sazba s fixací 5 let (p.a.)
 Komerční banka Hypoteční úvěr Klasik 4,31 % 
 HVB Bank Czech Republic Majordomus4,40 %
 GE Capital Bank  Premium4,69 %
 Komerční banka Hypoteční úvěr Plus4,70 %
 Česká spořitelna Hypoteční úvěr - STANDARD4,70 %
 Wüstenrot hypoteční banka Hypoteční úvěr4,70 % 
 Živnostenská banka Hypoteční úvěr4,70 % 
 Česká spořitelna Hypoteční úvěr - TOP Bydlení4,80 % 
 Českomoravská hypoteční banka Hypoteční úvěr4,80 % 
 Raiffeisenbank Hypotéka KLASIK 4,88 % 
 Raiffeisenbank Hypotéka s odkladem 4,88 %  
 eBanka Hypoteční úvěr4,95 % 
 Česká spořitelna Hypoteční úvěr Nové TOP Bydlení  (1) 4,99 %
 GE Capital Bank  Standard 5,09 % 
 Česká spořitelna Hypoteční úvěr BONUS5,30 % 
 Českomoravská hypoteční banka Hypoteční úvěr PROGRES5,65 % 
 Raiffeisenbank Hypotéka Premium 5,88 % 
 GE Capital Bank Optimum6,19 % 
 Českomoravská hypoteční banka Hypoteční úvěr 1006,50 % 

(1) Česká spořitelna u úvěru Hypohit neposkytuje pětiletou fixaci, úrok na tři roky činí 4,49 %.

Pramen: Fincentrum, ČS, KB

  • Našli jste v článku chybu?