Menu Zavřít

Kubíček vrací úder

6. 7. 2006
Autor: Euro.cz

Místopředseda svazu obviňuje disciplinární komisi z podjatosti

Českým fotbalem opět otřásá skandál. Jiří Kubíček, šéf olomouckého prvoligového klubu a místopředseda Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS), zpochybnil hospodaření svazu v souvislosti s bronzovým úspěchem z předloňského mistrovství Evropy. Za to, že dle mínění svazové disciplinární komise znevážil jméno ČMFS, mu bylo na 22 měsíců zakázáno vykonávat veškeré svazové funkce.
Kubíček se však nevzdává, odvolal se a minulý týden obvinil disciplinární komisi z podjatosti a absence nezávislého rozhodování. „Ani v nejhorším snu jsem netušil, že soudní orgány fotbalového svazu berou odměnu za svou práci. Byl jsem přesvědčen, že své funkce vykonávají bezplatně, ale lidé v disciplinárce dostali peníze od výkonného výboru svazu, tedy od orgánu, který dal podnět k zahájení disciplinárního řízení s mou osobou,“ argumentuje Kubíček. Předseda disciplinární komise Alexander Károlyi však jeho tvrzení považuje za účelové, zkreslené a nepravdivé. „Pan Kubíček ve svých vyjádřeních podává zavádějící informace s cílem dezinformovat veřejnost. Vyplacení mimořádných odměn za zcela nadstandardní činnost v rozsahu několika tisíc hodin práce při řešení korupční aféry není trestním činem, nýbrž legitimním krokem v jakékoliv společnosti,“ oponuje Károlyi.

Miliony z Portugalska

.
„Kauza Kubíček“ se táhne od loňského roku a jako v naprosté většině jiných sporů jde především o peníze. Kubíček vloni začal zpochybňovat hospodaření svazu po evropském šampionátu 2004, na kterém česká reprezentace vybojovala třetí místo. Druhý svazový místopředseda poukazoval na nevyúčtované sumy v řádu desítek milionů korun ze strany společnosti STES, marketingové organizace ČMFS. Když později svaz hospodaření předložil, chyběla ve vyúčtování úplná dokumentace. „Ty peníze nikde nechybějí, nikdo je neukradl. Prostě se utratily na svazové výdaje, chybějí však doklady,“ prohlásil Kubíček. Svá tvrzení však nikdy nedoložil a disciplinární komise (DK) ho kvůli výrokům „znevažujícím a poškozujícím jméno Českomoravského fotbalového svazu, jeho orgánů a členů“ potrestala zákazem výkonu všech svazových funkcí, byť dočasným. „Dvaadvacet měsíců je postih odpovídající míře provinění,“ komentoval trest šéf DK Alexander Károlyi.

Chtějí ho vyšachovat?

S tím se však třetí nejvýše postavený muž ČMFS odmítl smířit, obrátil se k odvolací a revizní komisi (ORK) a začal připravovat informační memorandum popisující - dle jeho názoru - skandální a protiprávní postupy DK i ORK a jejích předsedů, tedy Alexandera Károlyiho a Jiřího Volného. „Disciplinární komise neměla a nemá kompetenci ani pravomoc k zahájení disciplinárního řízení proti mé osobě či proti jinému členu výkonného výboru ČMFS. O trvání mandátu rozhoduje pouze valná hromada fotbalového svazu. Soudím, že disciplinární komise hrubě a flagrantně porušila stanovy ČMFS i disciplinární řád, a navíc nepřípustným způsobem vstoupila do kompetencí a pravomocí valné hromady,“ argumentuje Kubíček. Šéf olomouckého klubu vede dlouhodobé spory s dalšími místopředsedy svazu Vlastimilem Košťálem a Jaroslavem Vackem, kteří se prý proti němu spikli společně s předsedou ČMFS Pavlem Mokrým. „Přes disciplinární komisi a jejího předsedu Károlyiho se mě chtějí zbavit a vyšachovat mne z fotbalového dění,“ tvrdil Kubíček v květnu, po vynesení trestu.

Svazové odměny.

Minulý týden přešel Kubíček do protiútoku. Obvinil disciplinární komisi a Károlyiho z podjatosti a absence nezávislého rozhodování. V patnáctistránkovém memorandu, které sepsal se svým právním zástupcem Alexandrem Vachtou, poukazuje na vyplácení odměn a chování funkcionářských špiček. Na „mušku“ si vzal především právě šéfa disciplinárky Károlyiho, o němž tvrdí, že vloni vyinkasoval odměnu 370 tisíc korun, přičemž členové disciplinární komise si mezi sebe rozdělili ještě 345 tisíc korun. Předminulý měsíc měl prý výkonný výbor ČMFS navíc Károlyimu přiklepnout dalších 650 tisíc korun. „Soudní fotbalové orgány musejí jednoznačně splňovat požadavek nestrannosti, nezávislosti a objektivity v rozhodovacích procesech. Jak ale lze zajistit nepodjatost, když lidé v disciplinárce dostali peníze od výkonného výboru svazu, tedy od orgánu, který dal podnět k zahájení disciplinárního řízení s mou osobou?“ ptá se Kubíček. „Když jsem se o těch penězích dozvěděl, byl jsem zděšen,“ dodává.
Odměny od výkonného výboru prý inkasovala i odvolací a revizní komise, která bude projednávat Kubíčkovo odvolání. „Vloni komise dostala 560 tisíc, letos v květnu dalších 200 tisíc korun. Polovinu si pro sebe nechal předseda komise Jiří Volný, zbytek si rozdělili zbývající čtyři členové,“ tvrdí Kubíček. Deník Sport následně uvedl, že honorář pro Jiřího Volného má pikantní nádech, neboť předseda ORK pracuje jako šéf olomoucké inspekce ministerstva vnitra. „Zákon o státní službě mu takový příjem zakazuje, pokud mu ho předem neodsouhlasil jeho nadřízený,“ uvedl Sport.

Nadstandard za aféru.

Alexander Károlyi, který v minulosti tvrdil, že za svou „bafuňářskou práci“ v rámci fotbalového svazu nedostává žádné peníze, považuje vyplacené odměny disciplinární komisi, které šéfuje, za honorář kompenzující nadstandardní rozsah prací při řešení korupční aféry, jež vypukla předloni v létě. „Jen v mém případě šlo o dva až tři tisíce hodin práce nad rámec běžných činností, které vykonávám na svazu. Je logické, že čas, který jsem při řešení korupční aféry věnoval různým zasedáním, odvoláním, jednáním s policií, soudci či státními zástupci, jsem nemohl strávit ve svém civilním zaměstnání,“ vysvětluje Károlyi, který vlastní firmu nabízející finanční a ekonomické poradenství. „Fakt, že jsme za kvalitně odvedenou nadstandardní práci dostali odměnu, je absolutně v pořádku, vůbec se za to nestydím. Navíc za tyto peníze nelze žít ani na tom nezbohatneme,“ řekl Károlyi týdeníku EURO. Informace a argumenty, které Kubíček vyřkl, jsou prý polopravdy, účelová tvrzení a lži. „Je to odplata a msta z jeho strany za to, že dostal regulérní disciplinární trest. Neumím na jednání pana Kubíčka najít slušné slovo, je to někde mezi nerealistickým pohledem na věc a psychopatickým jednáním,“ tvrdí Károlyi.

Přečerpali výdaje.

Kubíček minulý týden rovněž upozornil na pokračující nehospodárnost fotbalového svazu. „Fotbal vloni dostal z ČSTV proti plánu o čtrnáct milionů korun méně, zejména kvůli přerozdělení příjmů od Sazky. Avšak místo toho, aby se uskrovnil ČMFS, připravili jsme o peníze okresní a krajské organizace, jejichž příjmy byly o tuto čtrnáctimilionovou sumu pokráceny,“ oznámil Kubíček. Na druhé straně navíc vzrostly výdaje ČMFS v položce režijních nákladů, rozpočtované výdaje ve výši 3,7 milionu prý svaz přečerpal o 14,5 milionu korun. „V tom jsou zahrnuty všechny odměny disciplinární komisi, odvolací komisi či zastupování svazu externím právníkem. Přestože svaz měl méně plánovaných a obdržených peněz, vydal - tedy většinou funkcionáři sami sobě - téměř o patnáct milionů více,“ uvádí Kubíček v memorandu. Druhý místopředseda svazu stále věří, že jeho trest bude v plném rozsahu zrušen. Kubíček už v předstihu před projednáním svého případu u odvolací a revizní komise podal žádost o vyloučení předsedy komise Volného – kvůli podjatosti. „Skupina ho může sama o sobě vyloučit. Můj případ jde do finále, nepochybuji, že odvolací komise rozhodne správně,“ věří Kubíček. Počítá i s tím, že se jeho případ může dostat až před civilní soud. „Chci, aby bylo mé jméno očištěno, hodlám bojovat všemi možnými způsoby,“ říká. K soudu možná dospěje i spor Kubíček - Károlyi, šéf disciplinárky totiž zvažuje požádat o očištění svého jména soudní cestou. „Požádal jsem své advokáty, aby celou aféru zanalyzovali. Poté se dohodneme jak reagovat, rozhodně to však bude mimo fotbalové prostředí,“ tvrdí Károlyi.

MM25_AI

Svazový „top management“ Kdo je kdo v Českomoravském fotbalovém svazu

  • Předseda Pavel Mokrý
  • 1. místopředseda Vlastimil Košťál
  • 2. místopředseda Jiří Kubíček
  • 3. místopředseda Jaroslav Vacek
  • Generální sekretář Petr Fousek
  • Předseda komise rozhodčích Luděk Macela
  • Předseda disciplinární komise Alexander Károlyi
  • Předseda odvolací a revizní komise Jiří Volný
  • Předseda arbitrážní komise Stanislav Bernard

Pramen: ČMFS

  • Našli jste v článku chybu?