Amerika má opět „rasové“ téma. V únorovém referendu rozhodl indiánský národ Čerokíů (zastarale Čerokézů) o vyloučení potomků svých bývalých černošských otroků ze svého středu. V hlasování oklahomských respondentů se 76,6 procenta vyslovilo pro odnětí „národnosti“ takzvaným Freedmanům, tedy smíšeným dědicům těch, kteří byli po roce 1866 osvobozeni z čerokíského jha. To rozzlobilo nejen exkomunikované, ale i část náčelnictva. Člen kmenové rady Taylor Keen řekl BBC: „Je to smutná kapitola naší historie. Tohle není můj národ, mými Čerokíi jsou všichni ti, kteří ctí nedělenou minulost.“
Naopak referendum, jehož se zúčastnilo jen 8700 lidí z 281 069 sečtených Čerokíů (spolu s Navahy nejpočetnější původní skupiny z 563 etnik Spojených států), hodnotil pohlavár Chad Smith jako demokratický akt. „Rozhodnutí není založeno na rase. Členy čerokíského národa jsou lidé různého původu: běloši i hispánci,“ řekl právník Smith, druhým jménem Kukuřičný Střapec, když se odvolával na sto let staré listiny. Nabízí se obecnější otázka: má národ právo na podobné sebeurčení?
Aby nevznikla mýlka, přestože etnonymum Čerokí vzniklo z čoktštiny a označuje „lidi, kteří bydlí v jeskyních“, už dávno to neplatí. Indiáni mají instituce, byznysového CEO a také dvoujazyčný web s vlastním písmem, jež roku 1821 vytvořil Sequoyah. S referendy už mají také zkušenosti. V červnu 2004 rozhodli Čerokíové o tom, že je pro ně nepřijatelný sňatek mezi osobami stejného pohlaví. Inu, konzervativci. Za aktuální iniciativou možná stojí peníze. Vládou uznaní indiáni totiž mohou provozovat výnosnou činnost od zemědělství až po kasina, stát jim poskytuje subvence a přispívá na vzdělání či zdravotní péči.
Vyloučení se má týkat asi 2800 „barevných“ Freedmanů, jejichž otce a matky vlastnili Čerokíové – někdejší členové svazu Pěti civilizovaných národů. Nepřekvapuje tedy, že vyobcovaní hovoří o rasismu. New York Times si Čerokíe dobírá, že právě oni nejsou příliš „rudí“ – převážná většina z nich má méně než čtvrtinu indiánské krve. Nejinak tomu bylo u řady celebrit: čerokískou krev rozproudily v Jimim Hendrixovi i Johnnym Deppovi babičky, čerokískou matku má zpěvák skupiny Aerosmith Steven Tyler i jeho kolegyně Tori Amosová. Hlásit se k indiánskému původu je zkrátka in, ne každému to však - jak vidno - vyjde.