Vražda bankéře je výzvou na souboj s celou ruskou mocí
Je to výzva na souboj s celou ruskou mocí, prohlásil známý ruský politik a manažer Anatolij Čubajs. Nájemný vrah zavraždil minulý týden druhého nejvýznamnější představitele ruské centrální banky a šéfa bankovního dozoru Andreje Kozlova. Bankéře, který byl v Rusku považován za čestného bojovníka za transparentní prostředí v tamní ekonomice. Kozlov se nebál odebírat licence bankám a údajně při tom nemyslel na rizika, jež mu hrozí od těch, které naštval, a ještě více od těch, kteří na zásah přísného dozorce teprve čekali. Tohoto centrálního bankéře je ale také možné označit za muže své doby, svým způsobem typického představitele Putinova Ruska. Kozlov zaváděl pořádek, stejně jako prezident Vladimir Putin uklízel po chaotickém období devadesátých let. Rozhodl se zredukovat množství bank v Rusku, jejichž počet za „liberalizace“ výrazně překročil tisícovku. Nebál se zasahovat proti soukromým subjektům, čímž opět více připomíná Putina než jeho předchůdce Borise Jelcina.
Putinovi se vyčítá ústup od demokracie, ale i jeho kritici uznávají, že při nastolování pořádku jisté úspěchy zaznamenal. Z tohoto pohledu se zdá být nájemná vražda Andreje Kozlova skutečně nepříjemným úderem vůči současné moci. Mnozí se budou ptát, jak je ještě dnes něco podobného možné? Pochybnosti o tom, zda Rusko opravdu vstoupilo do nové etapy, se vracejí. Zahraniční investoři hned neutečou, ale budou asi ostražitější. Snad by pomohlo rychlé exemplární potrestání viníků. Vyšetřování bude ale hodně složité, neboť, jak známo, ti v pozadí se nakonec zbavují i vrahů.
Vražda ovšem může nakonec posloužit také těm, kteří by chtěli v Rusku dále „přitvrdit“. Možná se bude šířit spekulace, že smrt Kozlova byla v zájmu současného režimu. A co měl vlastně Čubajs přesně na mysli, když říkal, že je nutné úder vrátit? Onen Putinův úklid byl pochopitelný. Horší by byla strategie trvalého úklidu.