Tady mezi beskydskými kopci se prostě zrodila ideální kombinace.
„Na pivní kulturu si tady hodně potrpíme – pivovar, to je jedna velká čistota,“ vysvětluje teprve třiadvacetiletý Kokeš, že minipivovar není jen o vaření. Okny do jeho nerezové varny pronikají odpolední paprsky slunce a z nádraží z červených cihel se právě líně rozjíždí další brejlovec. A jak se do Ogara Martin Kokeš vlastně dostal? Prý jej přestala bavit vysoká škola, a tak si tu našel práci. K výrobě piva se ale propracoval až postupně.
I když má Pivovar Ogar, jehož maximální roční výstav činí 3500 hektolitrů, hodně širokou nabídku, Martin Kokeš má jasno. „V tomto regionu se bude vždycky pít víc spodně kvašených piv než těch svrchně,“ myslí si kunčický sládek.
Přesto produkci založenou na jedenáctce a dvanáctce doplňuje o sezonní speciály. Mezi turisty je o ně velký zájem. Z kunčického pivovaru jsem si odnesl dvě piva. A obě svrchně kvašená. Odolat pokušení otestovat speciály IPA a APA z Beskyd se nedá.
Ochutnávání jsem zahájil u světlého Ogaru India Pale Ale. Pivo se 6,19 procenta alkoholu voní po citrusových bobulích, v ústech působí těžším dojmem s výraznou hořkostí, zdaleka nejvíc ovšem piják cítí ovocitou kyselost. Ogar IPA je plné a syté pivo s dobrou pitelností.
Na řadu se dostal i zdejší jarní speciál Ogar Mosaic American Pale Ale. Ejl provází silná citrusová vůně. Jeho kyselost ani hořkost nejsou nijak významné, v chuti naopak nejvíc rezonuje chmelovost a příjemný odér bylinek. Pitelnost „mozaiky“ je vynikající, jde o lehké a velmi svěží pivo. Jednoduše ta správná oslava jara.
Pivovar Ogar Kunčice pod Ondřejníkem 315 Sládek: Martin Kokeš