Menu Zavřít

Kunratice

25. 5. 2020
Autor: Euro.cz

O Muflonovi z pražské periferie je slyšet i daleko za metropolí Nápad sedmi investorů postavit na okraji Prahy minipivovar nebyl nijak průkopnický. Pivo se v Kunraticích vyrábělo už kdysi dávno, v dnešní tvrzi ovšem poslední várku udělali v roce 1901. Po 115 letech se začalo vařit znovu. Ovšem zhruba ve zhruba 150 metrů vzdálené lokalitě na Betáni. V lednu 2016 se tady rozběhl Pivovar Kunratice s muflonem ve znaku. Podle zdejšího emeritního sládka Jindřicha Chejna jde výstav do několika tisícovek hektolitrů.

Protože je ale celková kapacita varny deset tisíc hektolitrů, vaří tu i pro spřátelené podniky či restaurace. Naprostá většina piva Muflon odtud v originálních zelených a červených sudech míří do hospod, jen v Praze na kunratické pivo narazíte v 80 restauracích.

Vlastní šalandu zatím pivovar nemá, což by se ale mělo změnit. „Výhledově zde chceme otevřít dvoupatrovou hospodu,“ reaguje Chejn. Vznikne přímo na Betáni a díky poloze poblíž zámeckého parku by se mohla stát cílem víkendových výletů.

Hlavním produktem je tu světlý jedenáctistupňový ležák. Kromě něj stálou nabídku tvoří i polotmavá dvanáctka či svrchně kvašený Red Ale. „Základní sortiment doplňujeme o speciály, teď to bude zelené kopřivové pivo,“ popisuje Chejn během naší návštěvy.

Ochutnali jsme spodně kvašený světlý ležák Muflon. Jedenáctka se 4,5 procenta alkoholu je velmi voňavá, cítit je po sladu. V chuti převažuje tradiční hořkost, která se postupně rozlévá, není ovšem nijak razantní. Ujít jsme si nenechali ani speciál Muflon Red Ale 13°. Svrchně kvašené pivo prozrazuje citrusová vůně, po prvním napití je v ústech nejznatelnější kávový odér, který však na rozdíl od klasických spodně kvašených ležáků doprovází hořký nádech. Red Ale je ideální volbou pro všechny, kdo si mylně myslí, že poznávacím znamením svrchně kvašených speciálů je významná hořkost. •

bitcoin_skoleni

Pivovar Kunratice Vídeňská 405, Praha Sládek: Patrik Godovský

  • Našli jste v článku chybu?