Menu Zavřít

Kup si kousek celebrity. Ikiseq po peripetiích spouští burzu talentů a zveřejní příběh prvního tokenizovaného člověka

15. 12. 2021
Autor: Ikiseq
  • Česká platforma Ikiseq umožňuje tokenizovat člověka – tedy investovat do rozvoje jeho kariéry výměnou za podíl z jeho budoucího výdělku

  • Investiční portál spoluzaložený youtuberem Čeňkem Stýblem a majitelem Oktagonu Ondřejem Novotným se otevře 19. 12. v 19:12 představením prvního talentu, jenž bude tokenizován

  • Ikiseq není jediným projektem svého druhu. Ve světě fungují na podobné bázi různé systémy na podporu mladých sportovců či umělců. Obdobná pravidla platí i pro studenty pokeru


Příběhy úspěšných podnikatelů, sportovců či umělců nás lákají. Lidé, kteří umí spojit talent s tvrdou prací a poutavým příběhem, inspirují nejen své okolí, ale i tisíce a miliony svých fanoušků a sledujících. Platforma Ikiseq nedávno přišla s nápadem, který umožňuje lidem vydělat na svých oblíbených celebritách.

Dosud byli lidé zvyklí si sázet na fotbal, na olympiádu nebo na zvířata. Koncept burzy talentů je ale založen na investici, nikoli sázce – člověk věnuje určitý obnos do rozvoje talentu jiného člověka, a pak bude, stejně jako u klasické investice do firmy, těžit z jeho úspěchů. Na rozdíl od jiných typů zhodnocení peněz, jako jsou nemovitosti či kryptoměny, se ale investoři při sázce na člověka budou rozhodovat na základě emocí – podpoří ty, jež milují.

Sázka na člověka. V Česku se rozjíždí první burza talentů, stojí za ní startup Čeňka Stýbla z ViralBrothers
Přečtěte si také:

Sázka na člověka. V Česku se rozjíždí první burza talentů, stojí za ní startup Čeňka Stýbla z ViralBrothers

Celý projekt se má po dvojnásobném odkládání spustit 19. 12. v 19:12 hodin. Tehdy CEO startupu Jan Dědic představí veřejnosti první talent, který bude moci podporovat široká veřejnost. Stane se prvním tokenizovaným člověkem na světě a jeho kariéra se promění ve startup investorů. Představení se odehraje formou veřejného promítání dokumentu o vzniku platformy.

Zajímavé na Ikisequ - startupu na vyrábění startupů - je i to, že kromě Dědice za ním stojí majitel Oktagon MMA Ondřej Novotný a bývalý youtuber Čeněk Stýblo, jenž se před časem rozhodl nechat Debilních keců a začít podnikat rovnou v několika oborech.

Demonstrace na člověku

Ze začátku podnikání se Dědic sblížil s marketérem Petrem Václavkem. Přišel do jeho kanceláře a vychrlil na nechápajícího profesionála, co všechno by rád v rámci projektu tvořil. Po práci si pravidelně povídali o tokenizaci a kryptoměnách, až to Václavek jednou pochopil. „Ráno mi volal a říkal, že je to geniální a že to musíme na něčem demonstrovat,“ vypráví Dědic.

Petr tehdy vymyslel, že i když je možné tokenizovat prakticky všechno, nejvíc pozornosti přitáhne, když se to vyzkouší na lidech. Tehdy navrhl přesvědčit Leoše Mareše, aby se nechal rozdat investorům. Moderátora o to lidé z Ikisequ opravdu požádali, jenže je podle očekávání odmítl.

Proto Dědice napadlo napasovat svůj návrh na zápasníky MMA, kterým se dostávalo obrovské propagace již dříve. Na základě toho oslovil Novotného, s nimž se posléze dohodli, že se na platformě bude prodávat úspěch i lidí z mnoha dalších svobodných povolání.

Ve stejné době do rozrůstajícího se týmu přišel mistr komunikace na digitálních platformách Čeněk Stýblo. Měl se stát tím, čemu se vzhledem k jeho dosavadní kariéře těžko věří – hlasem střízlivého rozumu. Už dřív dokázal, že umí zaujmout široké publikum s jednou kamerou a pár rekvizitami, což byla pro zbytek týmu do té doby velká neznámá. Shodou okolností Stýblo tehdy hledal životní změnu, a tak s nabídkou Ikisequ rád souhlasil.

„Po dlouhých letech natáčení videí pro zasmání jsem hledal nějakou další výzvu. Jelikož mě baví investování, osobní rozvoj a budování značky, líbilo se mi, že tento projekt to vše spojuje dohromady. Když jsem viděl, že se projektu bude účastnit i Ondřej Novotný, viděl jsem to jako skvělou příležitost,“ komentuje své rozhodnutí Čeněk Stýblo.

Rekvalifikace pro hvězdy

Společně se autoři projektu snaží vytěžit maximum z lidského potenciálu. Na platformě jsou prezentovány příběhy jednotlivých talentů, definovány jejich cíle, specifikovány investiční plány, zveřejněny kvalifikované odhady možného vývoje a hlavně otevřena veřejná nabídka k nákupu podílů. Investoři tak budou sázet na celou kariéru své hvězdy. Funguje to i obráceně - investoři, kteří chtějí zúročit své peníze, se investicí do lidského potenciálu stávají fanouškem daného talentu tím, že se finančně spolupodílí na jeho kariéře. Investované peníze následně talent využije pro kariérní růst. A pokud se mu bude dařit, bude se dařit i investorům.

„Být nablízku tomu, když se tvoří budoucí hvězda a moct do ní investovat je přece fascinující,“ myslí si Ondřej Novotný. Investiční portál se nezaměřuje jen na začínající talenty showbyznysu, prý se tam objeví lidé s různými ambicemi. Součástí projektu se mohou stát lidé v různých životních etapách a s různými ambicemi. „Stejnou šanci rozvinout a zúročit svůj potenciál u nás dostane jak naprostý začátečník, tak slavný a zkušený matador jakéhokoliv oboru,“ vysvětlují autoři projektu.

Talenti se mohou těšit na individuální přístup a také zkušený management, který umí nastartovat kariéru vycházející hvězdy i restartovat kariéru hvězdy stagnující nebo upadající. Ten má v rámci Ikisequ na starost zkušený Denis Maizner.

„Talentům dokážeme zajistit podporu skrze partnery, zajistíme právní a účetní servis, pomůžeme s brandingem na sociálních sítích a budeme se snažit získávat jim nové nabídky, a tím podporovat jejich růst,“ říká Maizner.

Kousek umělce

Projekt Ikiseq vychází z japonské filosofie Ikigai, což je návod na dlouhý a smysluplný život. Podle něj je největší výzvou pro lidskou bytost najít vlastní originální způsob, jak rozvinout svůj dar. Předchůdcem současných forem monetizace lidského talentu byl extravagantní zpěvák David Bowie, který v roce 1997 vydal akcie „Bowie Bonds“ v hodnotě 55 milionů dolarů. Investoři si mohli koupit jednu akcii na rovný tisíc dolarů, a pak jim připadl podíl ze všech 25 alb, které hudebník vydal do roku 1990. To bylo poprvé, kdy fanoušci mohli „vlastnit“ kousek své oblíbené celebrity.

Model, kdy úspěšní hráči učí začátečníky výměnou za budoucí podíl z jejich výher, funguje i v pokeru. Na platformě Human IPO zase může jakýkoli člověk vložit na burzu až 500 budoucích hodin své práce. Na portálu si pak lze koupit hodinu života studenta informatiky, ale i fotbalové hvězdy Pelého. Do cizího času vkládá peníze už tisíc investorů a svou práci nabízí 600 nadšenců.

Být mezi nejlepšími na olympiádě je zadostiučinění, říká šéf české oděvní značky Kama. V Pekingu opět oblékne sportovce z Andorry
Přečtěte si také:

Být mezi nejlepšími na olympiádě je zadostiučinění, říká šéf české oděvní značky Kama. V Pekingu opět oblékne sportovce z Andorry

V USA zase obdobně funguje fond Big League Advance, podporující začínající sportovce. Například v roce 2016 společnost investovala 26 milionů dolarů do 77 hráčů. Jedním z nich byl i tehdy 17letý Fernando Tatis, který o pět let později podepsal smlouvu v hodnotě 340 milionů dolarů. Při jejím uzavření osm procent z kontraktu hráče (27,2 milionu dolarů) získala společnost Big League Advance. Celoroční investici tak pokryl jediný člověk.

Stejným způsobem funguje mnoho portálů na podporu umělců a nadějných studentů, jimž se platí vzdělávací kempy a fondy pro celoživotní vzdělávání, případně investice do talentovaných imigrantů.

bitcoin školení listopad 24

Od klasického investování do zlata či nemovitostí se financování kariér samozřejmě odlišuje především obrovskou rizikovostí. Sportovec se může zranit, umělec vyhořet a hudebník propadnout drogám. I proto vybírají zástupci Ikisequ své koně pečlivě a přijímají je až po dlouhém procesu. A hlavně podle Dědice se prý nelze při podpoře lidí rozhodovat zcela racionálně. Roli hrají především city a touha podpořit inspirativní osobu.

  • Našli jste v článku chybu?