Syrští Kurdové a jejich spojenci se dohodli na vytvoření federálního systému na severu Sýrie, přípravný výbor nyní začne připravovat volby nejdříve pro regionální a později pro centrální úřady. Kurdské milice YPG by podle agentury Reuters neměly být součástí příměří, které má za záruk Ruska a Turecka v Sýrii začít platit od dnešní půlnoci.
Termín voleb Kurdové podle Reuters nesdělili, uvedli jen, že příslušná smlouva předpokládající vznik federálního systému byla na konferenci ve městě Rmílán v severosyrské provincii Hasaká ratifikována.
Zástupci tří kurdských regionů na severu Sýrie ohlásili záměr vytvořit v oblasti systém federální vlády již letos v březnu. Nyní přípravný výbor oznámil, že správa ponese název Demokratický federální systém Severní Sýrie. Původně mělo být součástí názvu spojení Rojavy-Severní Sýrie, ale zástupci konference odhlasovali změnu, neboť součástí federálního systému budou nejen kurdské, ale i arabské a další etnické regiony. Název Rojava se používá k označení kurdských oblastí v severní Sýrii.
Z aktuálních zpráv o federálním projektu na severu Sýrie nevyplývá, zda oblast zamýšlí vyhlásit plnou nezávislost na Damašku, dosavadní zveřejněné informace nicméně naznačují, že region setrvá jako součást reformované Sýrie. Federální systém bude mít svou ústavu, o které kurdská média informují jako o takzvané společenské smlouvě.
Kurdské milice mimo příměří
Kurdské milice YPG nebudou podle syrské opozice součástí příměří, které za garancí Ruska a Turecka začne v Sýrii platit o dnešní půlnoci.
Podle agentury Reuters to v Ankaře oznámila opoziční Svobodná syrská armáda (FSA) s tím, že zástupci kurdské Strany demokratické unie (PYD), která je politickým křídlem YPG, rovněž nebudou pozváni na mírové rozhovory o Sýrii svolané do kazašské metropole Astany.
„Dohoda o zastavení palby v Sýrii je mezi režimem a opozicí, nezahrnuje proto kurdské milice YPG nebo (teroristické hnutí) Islámský stát,“ citoval Reuters prohlášení FSA.
FSA také uvedla, že se příměří podřídí a že se také zúčastní rozhovorů v Astaně. Zároveň ale sdělila, že během nynějších jednání o příměří se nesetkala s žádným zástupcem syrské vlády.
„Rozhovory o politickém řešení budou ve shodě s ženevským procesem,“ dodala FSA s tím, že autoritářský syrský prezident Bašár Asad nebude mít v budoucí Sýrii žádné místo. FSA tak odkázala na dřívější ujednání, která předpokládají, že mírový politický proces vyústí v novou ústavu a volby.
O zapojení FSA do příměří již dříve během dne informovala Syrská národní rada (SNC), která je hlavní syrskou exilovou politickou silou.
V Sýrii se rýsuje příměří. Čtěte o něm: Syrský režim a povstalci uzavřeli příměří, oznámil Putin |