Ministr Tvrdík ostře kritizoval české firmy kvůli Gumárnám Zubří Osud dodávky českých protichemických masek do Kuvajtu zůstává nejasný. Podle ministra obrany Tvrdíka Kuvajťané kontrakt zrušili. Výrobce masek Gumárny Zubří nejdříve tvrdil opak, později přestal v této věci komunikovat.
Ministr Tvrdík ostře kritizoval české firmy kvůli Gumárnám Zubří
Osud dodávky českých protichemických masek do Kuvajtu zůstává nejasný. Podle ministra obrany Tvrdíka Kuvajťané kontrakt zrušili. Výrobce masek Gumárny Zubří nejdříve tvrdil opak, později přestal v této věci komunikovat.
Nejprve ministr obrany Jaroslav Tvrdík české firmy kritizoval za laxní přístup k podnikatelským možnostem v Kuvajtu a dalších zemích Perského zálivu. V polovině minulého týdne přitvrdil a před televizními kamerami řekl, že stát by podnikům neměl poskytovat žádnou pomoc při vyhledávání vývozních možností. Vzápětí však sám uznal, že to by zřejmě nebyla ta pravá cesta. Důvodem ministrovy kritiky a rozčilení jsou problémy a komplikace kolem kontraktu mezi Gumárnami Zubří a kuvajtským zájemcem o protichemické masky CM-6. Celá nepovedená transakce podle Tvrdíka poškozuje dobré jméno ČR, které tam šíří naši vojáci. Nejdříve se mluvilo o náhradní dodávce masek, které prý byly přímo nefunkční, vzápětí se ukázalo, že zákazníkovi jen nevyhovuje design. Ministr Tvrdík dále tvrdil, že Kuvajťané nebyli s náhradními maskami spokojeni a kontrakt s Gumárnami Zubří zrušili. Používají prý masky z Jižní Koreje. Náměstek ředitele gumáren Jindřich Vaculín přitom začátkem minulého týdne na tiskové konferenci prohlásil, že kontrakt zrušen nebyl. Firma navíc podle českého velvyslanectví v Kuvajtu dodala do této země 2500 masek CM-6, s nimiž je zákazník maximálně spokojen.
Smlouvu podepsali pozdě
Jednání o dodávce masek CM-6 pro pracovníky kuvajtského ropného průmyslu začala před více než rokem a nebyla nikterak jednoduchá. Nicméně letos v únoru podepsaly obě strany kontrakt na dodávku více než třinácti tisíc masek. Šlo zřejmě o jeden z největších obchodů v této lokalitě, který vlastně napomáhala uzavřít i armáda. Masky měly být v Kuvajtu do konce března. Pak ale přišel útok na Irák a Kuvajťané chtěli masky hned. Podle vedení Gumáren Zubří je výroba masek finančně velmi nákladná a firma si nemůže dovolit mít na skladě připraveny tisíce kusů. S výrobou tak podnik čekal na podepsání kontraktu. Velvyslankyně České republiky v Kuvajtu Jana Hybášková uvedla, že kontrakt o dodávce masek byl podepsán pozdě. „Nebyl už časově splnitelný, protože začala válka. K podpisu došlo až pár dní před zahájením spojenecké operace, kvůli zpoždění na kuvajtské straně,“ řekla agentuře ČTK. Gumárny Zubří tedy navrhly kuvajtskému odběrateli, že dočasně nahradí masky CM-6 starším typem CM-4, které mohou poslat ihned. Až dodají požadované množství CM-6, tuto náhradu si vezmou zpět. Jak uvedl Vaculín, pro Kuvajťany nemohlo být náhradní plnění žádným překvapením, protože si sami vybrali tento typ, dokud nedostanou CM-6. Navíc náměstek gumáren tvrdí, že o dodávce pěti tisíc masek CM-4 sepsali s kuvajtským odběratelem dohodu.
Gumárny hrají mrtvého brouka
Na konci minulého týdne jsme zjišťovali, zda kontrakt stále trvá a zda jsou Gumárny Zubří schopné dodržet lhůtu dodávky do konce března. „Už vám k tomu nic neřeknu. Udělali jsme tiskovou konferenci a já už o tom nechci dál mluvit,“ řekl ředitel společnosti Pavel Vingrálek. Gumárny se tedy uchýlily k postoji mrtvého brouka. Důvodem může být i to, že dodávku podcenily. „Kuvajtský trh je strašně náročný, postup firmy neodpovídal jeho bonitě,“ řekla velvyslankyně ČR v Kuvajtu Hybášková.
Obchodní náměstek Gumáren Zubří Jindřich Vaculín říká, že protichemické masky, které firma dodala do Kuvajtu, jsou funkční a vhodné pro ochranu civilního obyvatelstva.
FOTO: ČTK