Narozen v Praze, ale duší Moravák s láskou pro hru na kytaru, která je pro něj formou odreagování a tréninkem jeho introvertní povahy. V rámci celosvětové skupiny TÜV SÜD má na starosti také klastr Česko-Slovensko-Polsko. Povídali jsme si o rozdílech mezi těmito třemi zdánlivě podobnými národy a samozřejmě o „kvalitě“.
* Jak jste se dostal do TÜV SÜD?
Před více než čtrnácti lety mne oslovil můj dlouholetý kamarád a také kapelník naší „věčně studentské kapely“ s tím, že do svého týmu hledá spolehlivého člověka na pozici obchodního a marketingového manažera. V té době skupina TÜV SÜD vlastnila v Čechách tři samostatné firmy a já jsem nastoupil do jedné z nich. Po třech letech jsem postoupil na místo ředitele a po dalších dvou letech, poté co jsme jednu firmu prodali a dvě ostatní fúzovali, jsem se stal jednatelem této sloučené firmy. Před třemi lety jsem navíc převzal zodpovědnost také za naše aktivity na Slovensku a v Polsku.
* Co pro vás znamená kvalita v obecném kontextu?
Kvalita je opravdu široký pojem. Obecně je definována jako základní kategorie pro posuzování nějakého stavu nebo vlastností. V dnešní době globální nadvýroby význam kvality neustále roste, a to jak v pracovním, tak v osobním životě. Každý si raději vybere kvalitní zboží nebo službu, kterou si může dovolit. V konkurenci mohou uspět jenom ti, kteří nabídnou odpovídající kvalitu za co nejnižší cenu.
* Máte pod sebou divizi Česko-Slovensko-Polsko – jaké vnímáte rozdíly mezi těmito třemi národy?
Rozdíly jsou mezi námi značné, neustále mě to překvapuje, protože jsem si dlouho myslel – jako asi mnozí jiní lidé – že jsme v této části Evropy všichni skoro stejní, jenom s drobnými historickými nuancemi v národních jazycích. Pravda je ale taková, že my Češi jsme takoví poloviční Němci, Slováci do všeho vnášejí emoce a Poláci slíbí vždycky o něco víc, než potom splní.
* Vnímáte také rozdíly ve stylu a oblékání?
Jistě, nejenom v módě, ale v celkové sebeprezentaci. Češi se méně ukazují navenek, protože historie je naučila řešit si tak trochu všechno skrytě, přes plot si malinko závidět a navenek raději nic moc neukázat. A to se projevuje i v oblékání. Je to sice čím dál lepší, ale ještě to stále není ono. Slováci naopak velmi řeší to, v čem kdo chodí oblékaný a také v čem kdo jezdí. Potrpí si na kvalitní věci a rádi se v nich ukazují, protože tím prezentují svůj společenský status. Je to hodně vidět na různých akcích, kdy Češi přijdou v tom, co si zrovna ráno oblékli, zato na Slovensku je to vždy malá slavnost a přehlídka garderob a vysokých podpatků. Zato Poláci se oblékali dobře vždycky, protože i v době reálného socialismu byly v Polsku k sehnání kvalitní věci. Takže pro Poláky je to naprosto přirozená věc. Také tím ukazují svůj status, ale ne tak prvoplánově jako na Slovensku.
* Co pro vás znamená hudba a co vám přináší?
Já jsem po rodičích Moravák, zdědil jsem hudební sluch a schopnost muziku interpretovat. V pubertě jsem začal hrát na kytaru, protože jsem se chtěl zalíbit holkám, a hraji dodnes. Naše kapela, kterou jsme založili jako studenti, má za sebou již více než třicet let existence. Mimochodem díky tomu se již nestydím vystoupit na pódium před spoustou lidí, což se mi hodí i v práci.
* Jaké je vaše osobní doporučení – z role generálního ředitele kvality TÜV SÜD – na „kvalitní život“?
Důležité je žít svůj vlastní život a vnímat vše kolem s presumpcí pozitivna.
TÜV SÜD
Společnost TÜV SÜD byla založena v roce 1866. Centrála sídlí v Mnichově. V současnosti poskytuje služby na více než 1000 místech celého světa a v ČR je zastoupena od roku 1995 prostřednictvím společnosti TÜV SÜD Czech. Svým klientům nabízí služby v oblastech nezávislého ověřování, testování, inspekce, certifikace, homologace a vzdělávání. V tuzemsku má TÜV SÜD 300 zaměstnanců, na Slovensku 100 a v Polsku 70.