Menu Zavřít

Květina, jakou svět neviděl

22. 5. 2006
Autor: Euro.cz

Tuhle designovou exkluzivitku si zamilujete

Musí to být láska na první pohled. Prestižní dánský výrobce, který se řadí k nejužší špičce v oblasti užitého designu, spojil síly s korejským gigantem Samsung a vytvořil telefon, který se v mnoha ohledech vymyká současné produkci. Vývoj trval nezvykle dlouho, což jen potvrzuje, že Bang & Olufsen chtěl přijít s něčím, co tu ještě nebylo. Výsledkem je Serene, netradičně tvarovaný mobilní telefon, jenž vypadá spíše jako pogumovaná tabatěrka.
Jeho výjimečnost se projeví již při prvním dotyku. Když se luxusní véčko pokusíte otevřít, potichounku zabzučí a automaticky vám v dlani rozkvete. Z každého telefonátu se tak stává mimořádná událost. Motorkem poháněný mechanismus odhalí nezvyklou koncepci: displej ve spodní polovině telefonu, minimalistická klávesnice s ovládacím kolečkem je podobně jako u klasických telefonů kruhová a nachází se v horní části. Jinými slovy, Serene je exkluzivní. Raději se do něj ale zamilujte na první pohled. Ve fázi prvotního poblouznění mu totiž některé drobnosti snáze odpustíte.
Produktový katalog dánského studia Bang & Olufsen by mohl dobře posloužit jako učebnice moderního designu a Serene svým vzhledem do špičkového portfolia firmy bez debat zapadá. Ojedinělý mobilní telefon patří do nejvyšší třídy, v níž má své zástupce snad jen Nokia s nerezovým modelem 8800 a její luxusní divize s modely značky Vertu. Přímé srovnání Serene s ostatními produkty je ovšem drobet obtížné. Technologicky se totiž řadí k lepšímu průměru, také je prezentován jako stylový a je pravda, že si na nářadíčko pro vytížené manažery nehraje. Serene nekonkuruje komunikátorům ani funkcemi nabitým smartphonům. Razí si vlastní cestu a má především odrážet vytříbený vkus a podtrhnout image majitele.
Shrňme si základní vlastnosti. Ke ctnostem patří především velice dobrý displej s detailním a kontrastním zobrazením i na přímém slunci, který je díky umístění diskrétní a stěží čitelný pro okolí. Vyzdvihnout si zaslouží i podpora bezdrátové komunikace přes bluetooth a pokročilé zabezpečení, které dělá ze Serenu digitální pevnost. Osobitost nezapřou ani polyfonní vyzváněcí tóny, připomínající zvuky lesa nebo signalizaci zavírání dveří v metru či výtahu. Pochvalu dále zaslouží jednoduché, logicky řazené menu, které splňuje vysoké estetické nároky. Bez větších problémů si na něj zvyknete, ať už přejdete od jakékoliv značky. Hmotnost i velikost telefonu jsou vcelku rozumné, možná by si zasloužil jen o něco štíhlejší profil. Díky pogumovanému povrchu se zato dobře drží.
Při denním používání ale odhalíte i drobné neduhy. Především je nutné popasovat se s kruhovou klávesnicí. Přechod z klasického rozložení může být nepříjemný a zdlouhavý. Z vlastní zkušenosti dodám, že zpočátku mi trvalo napsání „esemesky“ i několik minut, každé písmeno jsem doslova hledal. Po české T9 pro zrychlené psaní jsem pátral marně podobně jako po českém menu. Právě chybějící česká lokalizace může být pro některé potenciální zákazníky velkou překážkou. Dánský výrobce s ní však nepočítá ani do budoucna. Znalost anglického či jiného světového jazyka je tedy nutností.
Svou daň si vybrala i osobitá stylizace a čistota linií. Kupříkladu řešení zasunutí SIM karty do slotu je dosti nepraktické. Jelikož harmonické tvary nemohou rušit zbytečná tlačítka či posuvníky, musíte před sejmutím vrchního krytu použít speciální hvězdicový klíč a povolit dvojici šroubů v kloubu přístroje. Teprve poté se dostanete pod kryt přístroje. Pokud počítáte s tím, že budete Serene používat pro běžný provoz, a nikoliv jako šperk pouze pro zvláštní příležitosti, složitou výměnu karty podstoupíte v lepším případě jen jednou a můžete si oddychnout.
Pozastavil bych se i nad absencí druhého displeje, který je u telefonů „véčkového“ typu standardem. U produktu Bang & Olufsen kvůli designérskému záměru chybí, což je potřeba brát jako fakt. Identifikace příchozího hovoru se prodlouží o motorové otevření, takže se nehodí pro hektické povahy. Odlišit volající ale není možné ani akusticky přidáním určitého vyzvánění k osobě či skupině volajících. Firma se střeží jakékoliv individualizace, tři sady tónů nelze nijak rozšířit, změnit nelze ani motiv na ploše přístroje. U takto exkluzivní značky je to ale pochopitelné: popová melodie či tapeta nahé děvy by silně degradovaly nejen estetickou úroveň výrobku.
Další zápornou maličkostí je vestavěný fotoaparát. I přestože technologické novinky nejsou prioritou, VGA rozlišení (640 x 480 bodů) je zklamáním. Alespoň 1,3 megapixelu by Serene slušelo rozhodně víc. Objektiv integrovaný do kloubu přístroje navíc nutí - v duchu značky Bang & Olufsen - k netypickému snímání na výšku. Při fotografování portrétu je to oceněníhodné, rozhodnete-li se ale pro klasickou kompozici na šířku, bude vaše počínání vypadat kvůli nezvyklému úhlu poměrně neohrabaně.
Zatímco výše popsané bolístky jsou spíše subjektivního charakteru, Serene má i jednu neoddiskutovatelnou chybu, a sice výdrž baterie. Efektní motorové otevírání telefonu se výraznou měrou podílí na tom, že na jedno nabití vydrží v provozu okolo dvou dnů, což je na dnešní poměry opravdu málo. Automatický mechanismus lze samozřejmě vypnout, telefon však přijde o jednu z nejzajímavějších vlastností. Vzhledem k luxusnímu charakteru mobilu je jediným řešením výkonnější akumulátor. Toho se však dočkáme až u další generace, současná konstrukce vyšší kapacitu nedovoluje.
Zpátky ale k tomu nejdůležitějšímu. Serene je telefon, který se neotřelým designem řadí k absolutní špičce. V současné době se jím na českém trhu pyšní necelá stovka vlastníků, což z tohoto přístroje činí v porovnání s masovou produkcí konkurence (vyjma několikanásobně dražšího Vertu) exkluzivitku. Výjimečnost potvrzuje i spolupráce se značkou Louis Vuitton, která pro Serene dodává kožená pouzdra na míru. Vysokou úrovní zpracování se samozřejmě může pyšnit i další příslušenství. Elegantní dokovací stanice je vyvedena z masivního kovového plátu, handsfree sada dokonce patří dle mého názoru k tomu nejpovedenějšímu, co lze v této oblasti spatřit. Základní funkce zvládá Serene na jedničku, kvalita hovoru je skvělá. Každý detail si vysloužil zvláštní pozornost, v tomto ohledu lze hýřit pouze superlativy. Roztomilou maličkostí je pak funkce, díky níž se telefon po připojení k „doku“ automaticky otevře, když indikuje příchozí hovor.
Právě pro tyto detaily se do Serene zamilujete a jistě jí pak odpustíte, že vypadá kvůli matné povrchové úpravě neustále upatlaně, baterie se vybije nezvykle rychle a stojí tučnou částku. Jenže když je to láska na první pohled…

Klady + design
+ motorové otevírání
+ kvalitní displej
+ logické menu
+ zpracování

MM25_AI

Zápory - výdrž baterie
- absence českého menu
- cena

Bang & Olufsen Serene Rozměry: 65 x 70 x 24 mm
Hmotnost: 110 gramů GSM: 900/1800/1900 MHz
Displej: TFT LCD; 240×320 pixelů, 262 tisíc barev
Fotoaparát: VGA 0,3 MPx (640×480 px)
Vestavěná paměť: 16 MB, sdílená
Zprávy: SMS, EMS, MMS
Baterie: 800 mAh
Další: GPRS, Bluetooth, EDGE, e-mail, možnost synchronizace adresáře se stolním telefonem BeoLine
Cena:
Mobliní telefon Serene: 32 000 Kč
Handsfree sada: 5000 Kč
Pouzdro Louis Vuitton: 14 000 Kč

  • Našli jste v článku chybu?