Menu Zavřít

Kvůli složitému uznávání diplomů Česko podle Teličky opouštějí mozky

13. 10. 2017
Autor: ČTK

Česko se potýká s nadměrnou byrokracií při uznávání vysokoškolských diplomů ze zahraničních univerzit, což přispívá k odlivu mozků ze země. Novinářům to dnes řekl místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (nestraník za ANO). Vláda i české univerzity by podle něj měly hledat způsob, jak proces rozhodnutí o platnosti zahraničních diplomů zjednodušit. Podle ministerstva školství průtahy často vznikají kvůli chybějícím údajům od žadatelů a změna zákona ani dalších předpisů není nutná.

„Je téměř absurdní, že u studentů, kteří vystudovali Oxford, Cambridge a další univerzity, které se objevují celosvětově v první dvacítce, třicítce, neuznáme diplom z těchto škol,“ řekl Telička. Připomněl, že například univerzita v Oxfordu automaticky uznává české maturity.

Studenti ze zahraničních univerzit, kteří chtějí působit v české státní sféře nebo pokračovat v doktorském studiu na českých univerzitách, musí projít takzvanou nostrifikací diplomu. Student Jakub Červenka z britské univerzity ve Warwicku na společné tiskové konferenci s Teličkou řekl, že tento proces trvá od půl roku do dvou a půl let. V podstatě to tak podle něj vylučuje plynulý přechod ze zahraniční na českou univerzitu a může to zkomplikovat i nástup do zaměstnání.

Ministerstvo školství oponuje, že je vázáno při uznávání zahraničního vysokoškolského vzdělání správním řádem a lhůty plní, když rozhoduje ve 30 dnech, ve složitých případech v 60 dnech. Správním řádem se řídí také vysoké školy, u nich ale ministerstvo délku řízení nemůže ovlivnit. „Úprava zákona ani vnitřních předpisů skutečně nutná není, je dostatečná a každá instance je povinna dodržovat zákonné lhůty. Často je navíc řízení prodlužováno nedostatečným poddáním žadatele, které je třeba doplňovat,“ uvedlo ministerstvo.

O problémech s uznáváním vzdělání z prestižních univerzit, jako je Oxford nebo Cambridge, nemá ministerstvo školství od veřejných vysokých škol žádné informace, uvedl úřad. „Pan Telička bohužel nenabídl žádný konkrétní případ protahovaného řízení, na který by ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy mohlo zareagovat,“ doplnil úřad.


O předvolebním finiši čtěte v sekci Volby 2017


Podle Teličky procedura odrazuje české studenty od toho, aby se vraceli do vlasti a předali dál zkušenosti, které získali na zahraničních školách. Česko kvůli tomu podle něj přichází o část svého potenciálu.

bitcoin školení listopad 24

Telička se domnívá, že kvůli záležitosti by nebylo nutné přijímat nové zákony nebo měnit pravidla na úrovni EU, stačilo by upravit vyhlášky ministerstva školství nebo vnitřní předpisy univerzit. Situací se chce hlouběji zabývat po volbách do Sněmovny, které se uskuteční příští týden.

Přečtěte si také:

Telička chce i po konci v ANO zůstat eurposlancem

Telička se do kampaně ANO nezapojí. Nebyl osloven

Ostuda, úlet. Ovčáčkovo přirovnání EU k Hitlerově třetí říši politici odsoudili


  • Našli jste v článku chybu?