Menu Zavřít

Kyanidový rekordman

8. 2. 2006
Autor: Euro.cz

(EURO 4/2006)

bitcoin_skoleni

Integrovaný registr znečišťování (IRZ) je databáze údajů o vybraných látkách a jejich emisích a přenosech. V současnosti eviduje celkově 72 látek a zaměřuje se na sledování látek v emisích do ovzduší, vody, půdy a v takzvaných přenosech (odpadech a odpadních vodách). Jsou sledovány i havarijní emise. Do IRZ mají povinnost ohlásit údaje všechny podniky, které za předchozí rok vypustily ohlašované látky v emisích nebo přenosech v množství shodném nebo vyšším, než jsou stanovené ohlašovací prahy (množství látky v kilogramech za rok).
IRZ zřizuje ministerstvo životního prostředí jako veřejně přístupný informační systém. Veřejná dostupnost je zásadní vlastností IRZ, která výrazným způsobem ovlivňuje celou správu a provoz registru a odlišuje jej od ostatních registrů. Rozšiřování informací a jejich prezentace hrají klíčovou roli v celé koncepci IRZ.
První zveřejnění konkrétních údajů od konkrétních znečišťovatelů dne 30. září 2005 znamenalo přelom v poskytování informací veřejnosti, neboť některá data poskytovaná registrem veřejnosti jsou zcela novými údaji, jež doposud nebyly k dispozici v žádném z existujících zdrojů informací o životním prostředí a které jsou nově sledovány a navíc seskupeny do jediné databáze. Je třeba zdůraznit to, že Česká republika má podstatně širší registr, než požaduje Evropská unie. Evropský právní předpis (Rozhodnutí o Evropském registru emisí znečišťujících látek), který se registry znečišťování zabývá, ukládá členským zemím povinnost vést registr obsahující 50 látek a sledovat látky v emisích do ovzduší a vody. Havarijní emise nejsou tímto předpisem ošetřeny. Český IRZ, jak již bylo uvedeno, obsahuje 72 látek (+22 látek), a navíc jsou vyžadovány informace od podniků o produkovaných emisích do půdy a přenosech chemických látek v odpadech. Česká republika tak umožňuje veřejnosti přístup k daleko rozsáhlejší databázi údajů. Pokud autor zpochybňuje fungování IRZ a nedostupnost některých údajů pro veřejnost, je v této souvislosti zajímavé, že údaje, které cituje ve svém komentáři (1600 kg kyanidů z Draslovky), pocházejí právě z IRZ. Draslovka byla povinna nahlásit tento údaj do IRZ (ohlásila kromě kyanidů ještě další znečišťující látky) a každý má od 30. 9. 2005 přístup prostřednictvím internetu k uvedené informaci. Tisíce návštěvníků internetových stránek (www.irz.cz) a velké množství stažených informací ukazuje, že lidé vyhledávají údaje o znečišťování životního prostředí velmi aktivně. Zároveň to dokládá vysokou přístupnost a srozumitelnost prezentovaných informací. Kromě ohlášených údajů jsou totiž k dispozici i popisy jednotlivých látek v registru z hlediska jejich vlivů na ŽP a lidské zdraví. Ze zpracované rešerše vyplývá, že webová stránka IRZ je informačně bohatší než mnoho stránek zahraničních registrů znečišťujících látek.
Rok 2004 byl prvním rokem sběru dat do IRZ a rok 2005 prvním rokem zveřejňování údajů (za rok 2005 budou informace dostupné k 30. 9. 2006). IRZ budeme samozřejmě dále vyvíjet směrem k lepšímu poskytování informací o znečišťování životního prostředí veřejnosti. Například s ohledem na právě přijímanou novou evropskou legislativu, bude již od příštího roku IRZ rozšířen na 93 látek.

Jan Maršák,
vedoucí Projektu IRZ
Ministerstvo životního prostředí

  • Našli jste v článku chybu?