Roboti
Novinky na trhu s roboty navozují představu, že automatizovaný svět sci-fi románů se postupně stává realitou. Na otázku, zda tato situace opravdu nastane, však nejsou schopni odpovědět ani robotičtí nadšenci. Dnes však už je možné pořídit si domácíh o miláčka či pomocníka do domácnosti s umělou inteligencí. Jejich výhodou je, že oproti svým živým kolegům plní příkazy svých majitelů okamžitě.
Letos v květnu přibyl do rodiny robotů další přírůstek. Má kovový ocas, svítící zelené oči, vrávorající nohy a vrtí ocasem, když ho hladíte po hlavě. Jmenuje se Aibo, což v japonštině znamená společník. Inteligentní společník, který nepotřebuje venčit, krmit ani koupat. Navíc nekálí na chodníky a nepere se s jinými psy. A má i další výhodu - nemusíte se starat, kdo vám ho pohlídá, když odjíždíte na dovolenou. Stačí ho jednoduše vypnout. Místo uší má stereo mikrofony, rozeznává barvy a tvary a vydává celou škálu rozličných zvuků. Díky senzoru v hlavě odlišuje přátelské pohlazení od káravého pohlavku.
Za pouhých 2500 dolarů může být váš. Stačí, když si ho objednáte po internetu na adrese www.world.sony.com/robot. Paměťová destička, dálkové ovládání a dvě lithium-iontové baterie jsou zahrnuty v ceně.
Chytrá plechovka jde na dračku
Aibo je odpovědí společnosti Sony na požadavek konce 20. století, které si řeklo o výrobu relativně inteligentního samostatně se pohybujícího robota. Již od konce 80. let řada společností uváděla na trh výrobky podobného zaměření, ale žádná z nich nebyla komerčně úspěšná.
To má dva důvody: buď jejich robot nebyl v praxi použitelný, nebo se jim nepodařilo upoutat zákazníkovu pozornost. Sony si je však jistá, že Aibo tento začarovaný kruh zlomí. Dosavadní ukazatele prodeje to jenom dosvědčují - první várka tří tisíc k usů byla přes internet vyprodána za pouhých dvacet minut od zahájení prodeje v USA.
Svým vzhledem Aibo připomíná york-shirského teriéra, také váhou se mu blíží, jen je o něco málo menší. Baterie se dobíjejí z běžné sítě ve chvílích odpočinku. Když ho položíte na rovnou plochu, vztyčí ocas, pak zvedne hlavu, postaví se na všec hny čtyři, protáhne se a zívne. Jeho první kroky jsou nejisté, jako u štěněte, které se učí chodit. Ale po několika málo minutách je schopný chodit dokola rychlostí šesti metrů za minutu. Výzkumní pracovníci v Sony naprogramovali Aiba tak, aby uměl vyjadřovat emoce (vrtění ocasem nebo záblesky očí) a reagovat na mluvené povely či hlazení. Majitel Aiba může svému mazlíčkovi dávat povely dálkovým ovladačem.
Podle Toda Freemana, tiskového mluvčího společnosti Sony, dosahuje Aibo takových vlastností, že téměř budí dojem, že je skutečný. Již nyní, měsíc od uvedení na trh, se Sony chystá vylepšit Aiba tak, aby se stal zákazníkovým nejlepším přítelem.
Kybernetická ryba
Firma doufá, že bohatí hračičkové z celého světa se na toto lákadlo chytí. Budou moci programovat své robopsy tak, aby byli schopni přijít do páníčkova pokoje každé ráno a začít štěkat v určenou dobu.
Aibo však není jen inteligentní, je také zatím posledním z mnoha pokusů vyrobit robota inspirovaného přírodou. Tyto snahy se datují od počátku úsilí sestrojit umělého člověka. Bezpochyby je to logický postup. Miliony let evoluce již vyřešily složité problémy související s pohybem, vnímáním a navigací ve všech oblastech, které si jen můžeme představit. V současnosti probíhá několik samostatných projektů s cílem vytvořit robotickou rybu, která by mohla být používána k hledání min nebo k odebírání vzorků z mořského dna. Pokud se podaří zjistit, proč jsou ryby schopné plavat tak rychle a přitom spotřebovat tak málo energie, mohlo by to vést k převratu v technologii výroby pohonných systémů lodí a ponorek. To je také důvod, proč Mitsubishi Heavy Industries, japonská společnost zabývající se mimo jiné stavbou lodí, věnovala v uplynulých čtyřech letech jeden milion dolarů na výrobu robotické ryby.
Roboti kopírují přírodu
Avšak ne všichni roboti, jejichž tvůrci si vypůjčili nápady ze zvířecí říše, musí nutně vypadat jako skutečné zvíře. Mark Tilden a jeho kolegové z Národní laboratoře v Los Alamos v Novém Mexiku, kteří vyrábějí roboty podobné zvířatům již řadu let, se rozhodli využít své zkušenosti při výrobě zcela unikátního systému. Tato novinka by měla konečně proniknout do oblasti, kterou se dosud nepodařilo podmanit - do vesmíru. Jejich poslední robot má udržovat v chodu satelity na vesmírné stanici.
Při výrobě svých robotů se Tilden nezajímá ani tak o to, jak zvířata vypadají, ale spíše o fungování jejich nervového systému. Vychází přitom například z poznatku, který získá snad každý školák - když utrhne pavoukovi nohu či nohy, nezabrání mu tím v pohybu. Nervový systém pavouka je totiž schopen se takovému poškození přizpůsobit.
Důvod je jednoduchý. Na rozdíl od většiny nejmodernějších počítačů (včetně těch, co kontrolují Aiba), má pavouk nervový systém spíše analogový než digitální. V digitálním počítači cestuje informace dokola po bitech a bajtech. V případě, že je potřebný bit poničen, a program nebyl předem připraven na možnost takovéto ztráty, přestane celý systém fungovat. Při použití analogového systému však dochází ke ztrátě nezávislosti, všechny součásti softwaru jsou pospojovány v jeden celek. V případě, že se některá část ztratí, výsledek se sice změní, ale stále bude mít význam.
Tatínek má rád Lego
S roboty pracují i další firmy. Programovatelná stavebnice Mindstorm od firmy Lego byla uvedena na trh těsně před prázdninami v roce 1998 a prodává se mnohem lépe než jakákoliv jiná stavebnice v historii firmy Lego. Od klasické stavebnice s barevnými plastikovými díly se liší v tom, že se z ní dají sestavovat malí roboti. K překvapení prodávajících téměř padesát procent kupujících tvoří dospělí.
Také vysavač od firmy Eureka funguje jako malý robot. Při váze 5,5 kilogramu vypadá tento baterií napájený vynález trochu jako obrovský hokejový puk. Používá sonarové senzory, aby se vyhnul překážkám.
Dalším pomocníkem je sekačka na trávu, kterou prodává společnost Husqvarna pod názvem Auto Mower. Tento vynález sám poseká trávu a vrátí se do nabíječky bez zásahu lidské ruky. Podobné stroje nabízejí i firmy Friendly Machines a Mekatronixs.