Menu Zavřít

Kypřan Tykač

12. 5. 2006
Autor: Euro.cz

Podobný pokus o akvizici probíhá v Sokolovské uhelné

Prodáno. Do Mostecké uhelné společnosti (MUS) vstoupil v polovině minulého týdne nový investor, má jím být dosud neznámá kyperská firma. Ta za 9,8 miliardy korun ovládne 49 procent firmy. „Okamžitě získá čtyřicetiprocentní podíl, do konce letošního října pak dalších devět procent akcií,“ sdělil zdroj obeznámený se situací. Oficiálně má být vstup finančního investora oznámen v pondělí 15. května. Skutečnost, že kyperskou firmu ovládá známý finančník Pavel Tykač, má zůstat utajena.
Týdeník EURO má informace, že prodávajícími jsou manažeři a vlastníci Mostecké uhelné, Antonín Koláček (doposud vlastnil ve firmě 40procentní podíl), Luboš Měkota (40 procent), Petr Pudil ( deset procent) a Vasil Bobela (deset procent). Jak velký balík akcií každá z výše uvedených osob prodala, se týdeníku EURO nepodařilo zjistit. Tito akcionáři se v úterý 9. května sešli v Curychu s Pavlem Tykačem a uzavřeli i vypořádali celou transakci.
Součástí smlouvy je i dohoda, že v následujících třech letech od vypořádání obchodu mají přednostní právo na zpětný odkup 49procentního podílu v Mostecké uhelné. V takovém případě však musí nabídnout cenu a Tykač bude mít právo ji odmítnout jen tehdy, pokud nabídne naopak odkup podílu majoritních vlastníků za cenu o deset procent vyšší, než je úvodní nabídka. Tato licitace se může opakovat až do dosažení dohody. „Po uplynutí této tříleté lhůty pro změnu získává právo první nabídky na odkup zbylých 51 procent akcií MUS Tykač,“ dodal zdroj. Lze usuzovat, že dohoda je takto formulována kvůli limitům pro těžbu. Jejich prolomení totiž zásadním způsobem změní cenu společnosti. Lidé, kteří se na trhu pohybují, však tvrdí, že i necelých deset miliard korun za minoritní podíl je přemrštěná cena a návratnost investice je přinejmenším sporná. Kyperský investor navíc nebude mít po dobu tří let žádnou pozici v představenstvu.

Oficiální mlčení.

Skupina Czech Coal, jejíž součástí je i Mostecká uhelná společnost, však v pátek 12. května dopoledne tvrdila, že k žádné změně v akcionářské struktuře těžební firmy nedošlo. „Stále platí tisková zpráva, kterou jsme vydali 21. dubna,“ reagoval na dotazy mluvčí Czech Coal Radek Stavěl. Ve zmíněné zprávě společnost mimo jiné uvedla, že Czech Coal stále patří čtyřem fyzickým osobám (těmi prý stále zůstávají již uvedení Koláček, Měkota, Bobela a Pudil) a že se na této vlastnické struktuře nic nezmění. „Akcionáři skupiny Czech Coal registrují řadu nabídek mezinárodních finančních investorů o vstup do skupiny. Do budoucna proto nevylučují posílení kapitálu skupiny Czech Coal odprodejem minoritního podílu ve skupině,“ uvedla firma. Zároveň v prohlášení upozornila, že akcionáři skupiny Czech Coal jsou strategickými investory, kteří chtějí své podnikání v energetice i nadále dlouhodobě rozvíjet. Z těchto důvodů proto prý nepřichází v úvahu prodej majoritního podílu ve skupině.
Na dotaz, zda znění dubnové tiskové zprávy bude platit i po 15. květnu, Stavěl uvedl, že zatím nemá žádné informace, proč by nemělo. Rovněž ale připustil následující: „Pokud ne, určitě bych vás o případných změnách informoval“.

bitcoin_skoleni

V zájmu ČEZ.

O dění v Mostecké uhelné společnosti se živě zajímá i vedení elektrárenského koncernu ČEZ, které před nedávnem ovládlo Severočeské doly. Uhlí z Mostecké uhelné totiž hraje klíčovou roli při obnově dosluhujících zdrojů energetické skupiny. „Nevedeme žádná jednání o koupi MUS. Nikdy jsme neříkali, že chceme koupit MUS. Pro nás je důležitá serióznost vlastníka, aby byla dodržena naše dlouhodobá smlouva s Mosteckou uhelnou, která pokrývá naše potřeby hnědého uhlí. Ale určitě nás zajímá dění kolem této firmy, a pokud se bude prodávat, pečlivě zvážíme svůj další postup,“ komentoval informace o prodeji mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Dobře informované zdroje však upozornili, že krátce poté, co týdeník EURO informoval o chystaném prodeji části akcií Mostecké uhelné Tykačovi (EURO ), generální ředitel ČEZ Martin Roman žádal dozorčí radu energetického koncernu o povolení zahájit jednání o vstupu ČEZ do Mostecké uhelné. Zároveň požádal dozorčí radu o to, aby měl volné ruce při dohadování kupní ceny. Pozdě. K jednáním nakonec nedošlo. ČEZ přitom již jednou o vstupu do Mostecké uhelné vyjednával, zhruba před rokem, kdy byl za ovládnutí firmy ochoten zaplatit kolem patnácti miliard korun. Akcionáři MUS však tehdy své podíly odmítli prodat, údajně i proto, že si Koláček a spol. nechtěli do těžební firmy pustit společnost ovládanou státem.

Před Sokolovem.

Z informací týdeníku EURO dále vyplývá, že Pavel Tykač se pokouší dostat i do Sokolovské uhelné, kde se jeden z akcionářů, Jan Kroužecký, nepohodl s hlavním akcionářem a šéfem firmy Františkem Štěpánkem a chtěl svůj podíl prodat právě Tykačovi. Současní akcionáři však mají předkupní právo a odprodej třetí osobě musí schválit. To však odmítají, přestože Tykač jim nabídl podobné aranžmá, jaké uplatnil v MUS.

  • Našli jste v článku chybu?