Menu Zavřít

l myš může být svobodná

28. 7. 2003
Autor: Euro.cz

Počítač a jeho periferie se spolu domluví bez kabeluZasekl se vám za pracovním stolem kabel od počítačové myši? Nejde vám uvolnit a nemůžete se tak na monitoru dostat tam, kam potřebujete? Že to není váš problém? Pak určitě máte myš bezdrátovou.

Počítač a jeho periferie se spolu domluví bez kabelu

Zasekl se vám za pracovním stolem kabel od počítačové myši? Nejde vám uvolnit a nemůžete se tak na monitoru dostat tam, kam potřebujete? Že to není váš problém? Pak určitě máte myš bezdrátovou.

Zatímco mobilní telefony dnes více či méně nahrazují klasické přístroje s telefonní šňůrou, bezdrátové PC periferie si svoje místo teprve dobývají. Jsou úspěšné, a tak vzniká stále více produktů, které spolu komunikují, přestože ne- jsou spojeny kabelem. Bezdrátově se domluví nejen počítače a počítačové sítě (už dříve jsme v Profitu psali o technologii Wi-Fi), bezdrátově běžně ovládáme televizory a posloucháme hudbu.

Infra a rádiové vlny

Všechno funguje na principu vysílače a přijímače. Aby si třeba vaše PC myš uměla bezdrátově popovídat s vaším počítačem, musí mít v sobě infra nebo jiný miniaturní vysílač. Infra založilo v roce 1993 sdružení IrDA. Jde o přenos dat infračerveným zářením. Dva infra porty, přijímač a vysílač spolu komunikují. Například dálkové ovládání na televizi má v sobě infra vysílač, který předává informaci infra přijímači v televizoru. Problémem technologie je ale malá přenosová rychlost (16 Mb/s) a nutnost přímé viditelnosti. Přestože mnoho notebooků má infra, na komunikaci s PC periferiemi ho málokdo používá. Mobilnější varianta je tzv. rádiová. Myš má přímo v sobě vysílač a kupujete si ji spolu s přijímačem, který zapojíte do počítače. Díky dlouhému kabelu ho umístíte přesně tak, aby mohl s myší kvalitně komunikovat. Přenos informací se odehrává ve vzduchu, velmi často na frekvenci 27 MHz. Jde o téměř celosvětově uvolněnou část krátkovlnného kmitočtu spektra. Využívají ho tzv. Citizen Band (CB) nebo-li občasné radiostanice, dálkově ovládané modely, hračky, vyhledávací služby jako například paging nebo hlásiče alarmu.

Wi-Fi a periférie

Bezdrátový přenos dat mezi počítačem a jeho periferiemi se může odehrávat i ve standartu Wi-Fi, tedy v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz. Takový komplet klávesnice s myší nabízí třeba Genius. Zařízení Wi-Fi spolu bez problémů komunikují i na větší vzdálenosti (až 500 m), tedy pokud signál nic neruší.

Bluetooth

Jde o univerzální a bezpečný bezdrátový standard pro propojení dvojic zařízení. Vznikl v roce 1998 díky spolupráci “ firem Ericsson, Intel, Nokia, IBM, Toshiba a Microsoft. Bluetooth stejně jako technologie Wi-Fi pracuje v kmitočtovém pásmu 2,4 Ghz, liší se dosah zařízení, u Bluetooth je 6 až 100 metrů. Existují tři třídy Bluetooth zařízení podle výkonu. Klávesnice, myši, kapesní počítače, ale také mobily patří do třetí třídy s výkonem ImW a dosahem do 10 metrů, tiskárny, projektory či karty do počítačů používají druhou třídu (výkon 2,5 mW, přenos dat na 10 m). Zařízení první třídy zvládají díky vysokému výkonu 100 mW přenos dat až na 100 metrů, zatím se ale moc nepoužívají.

bitcoin_skoleni

Výrobci bezdrátových periferií

Mezi tradiční výrobce bezdrátových klávesnic a myší patří například firmy Logitech, Microsoft, Genius atd… Bezdrátová sluchátka zase vyrábí třeba společnost Thomson. Ocení je každý, kdo se pomocí počítače učí cizí jazyky nebo chce poslouchat hudbu. Slovíčka se přece k lépe opakují za pochodu, než když jste kabelem připevněni k pracovnímu stolu. Bez drátů se dá i tisknout. Stačí, když do pararelního portu tiskárny strčíte tiskový server velikosti krabičky od sirek a do USB konektoru počítače dáte bluetoothový dongle, který zajistí komunikaci počítače s tiskovým serverem.

  • Našli jste v článku chybu?