Menu Zavřít

Ladislav Šafránek: O hromadění funkcí

18. 9. 2012
Autor: čtk

Neuplyne den, aby nás lídři establishmentu nezahltili výzvami k omezení byrokracie, k vytváření plodné hierarchie, k demokratizaci rozhodování ve státních organizacích. Je to logická reakce na narůstající problémy v řízení a správě společnosti.

Nelze totiž skrývat, že jednou z důležitých poruch v řízení a správě je kumulace vedoucích funkcí ve stranách, státu a ekonomice a jejich plíživá koncentrace na centrální úrovni. Z toho plyne provázanost byznysu a politiky, která se sama stává atraktivním a efektivním byznysem.

Eufemisticky se tomu říká „lobby“, reálně jde o protlačování zájmů určitých skupin prostřednictvím spřízněných politiků. Vezmemeli aktuální hlasování o vládním daňovém balíčku, můžeme za každého z rebelujících poslanců ODS dosadit konkrétní nátlakovou skupinu. Protože ani měšec byznysu není bezedný, kumulace funkcí je v reálném životě vítaná a žádoucí.


Čtěte také:

Bývalý náměstek Šnajdr se stal předsedou správní rady VZP

Místopředsedy ČSSD jsou Dienstbier, Zaorálek, Benešová, Škromach a Starec

David Klimeš: Dříč Hašek


Odměny si pak mohou dělit menší skupiny zainteresovaných. Proč se s tím nic nedělá? Podle politiků pro „nedostatek politické vůle“. To je další eufemismus. Nedostatek vůle není důsledkem neschopnosti politiků. Je to logický důsledek běžného způsobu tvorby a výkonu veřejné politiky.

bitcoin_skoleni

Předsedové stran chtějí mít přehled o jednání svých oveček v parlamentu, vládních funkcích i státem řízených organizacích. Pokud tito začnou k všeobecnému podivení jednat samostatně, hrozí div ne rozvrat společnosti. Kumulace funkcí proto vystupuje i jako nástroj kontroly.

Autor je ekonom

  • Našli jste v článku chybu?