Menu Zavřít

Lajčák: Slovensko se snaží napravit reputaci V4. Pošramotil ji postoj k migraci

28. 12. 2018
Autor: čtk

Předsevzetí napravit pověst visegrádské čtyřky (V4), což je regionální uskupení Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se slovenskému předsednictví daří naplňovat "střídavě". Řekl to šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák.

Vnímání V4 podle Lajčáka „pošramotil“ především postoj k migraci. „To, že jsme odmítli kvóty, je správný postoj. Provázen je však rétorikou, kterou evropští partneři vnímají jako neakceptovatelnou,“ usoudil slovenský diplomat, aniž upřesnil, kdo se takové rétoriky dopouštěl.

„Jde nám o to, aby se partneři na nás nedívali jako na jedno neidentifikovatelné území, odkud přicházejí problémy. Chceme oddělit ty procesy, které probíhají vůči Polsku a Maďarsku, od celkového vnímání regionu,“ objasnil Lajčák.

Jak známo, Varšava a Budapešť jsou ve sporu s Bruselem kvůli pojetí demokracie a právního státu, zatímco Bratislava se hlásí k jádru Evropské unie a Slovensko jako jediné z V4 přijalo euro.


Příkladná integrace? Většina z 800 tisíc imigrantů v Česku pracuje a cítí se bezpečně

Demonstrace proti xenofobii a na podporu uprchlíků, ilustrační foto


Slovenské předsednictví se podle Lajčáka snaží ukázat, že V4 má zkušenosti a nápady, které mohou být užitečné. Až dosud uspořádalo více než 110 akcí, další stovka má následovat v dalším pololetí. V únoru má s V4 znovu jednat německá kancléřka Angela Merkelová, v březnu by mohl do Bratislavy opět přicestovat francouzský prezident Emmanuel Macron. V4 se podle Lajčáka také podařilo dohodnout, že z prostředků poskytnutých na řešení migrace koupí čtyři lodě pro libyjskou pobřežní stráž.

Lajčák tento měsíc vzal zpět svou demisi, kterou původně předal hlavě státu v reakci na to, že slovenští poslanci odmítli migrační pakt OSN. Nakonec se ale rozhodl setrvat v čele ministerstva zahraničí. Lajčák samotný dokument OSN obhajoval. Jako nedávný předseda Valného shromáždění OSN se na jeho přípravě také významně podílel.

bitcoin školení listopad 24

Změnu postoje k rezignaci Lajčák zdůvodnil podporou, které se mu dostalo kromě jiných také od vrcholných politiků Slovenska, a také nadcházejícím předsednictvím Slovenska v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v roce 2019.

Dále čtěte:

Afrika hladoví a populačně roste. Migrantů směřujících do Evropy bude mnohem více

Do Evropy letos připlulo přes 100 tisíc migrantů, nejvíce jich míří do Španělska

Letošní karavana migrantů je jenom začátek. Do pohybu se dá 150 milionů lidí

  • Našli jste v článku chybu?