Menu Zavřít

Lákavá elektromoderna

19. 6. 2009
Autor: Euro.cz

Energetika

MM25_AI

Česká energetika se v nejbližších letech zásadně změní. Alespoň to tvrdí vedení firmy ČEZ, které oznámilo, že začne masivně investovat do nových technologií. Společnost se v rámci své nové strategické iniciativy FutureMotion-Energie zítřka hodlá zaměřit na čtyři klíčové oblasti: na podporu vědy a výzkumu a zavádění nových technologií do praxe a na podporu výstavby menších zdrojů elektřiny. Ty mají doplnit tradiční velké elektrárny. Další novou sférou zájmu se stalo zavádění inteligentních řešení, která rozšíří možnosti lidí rozhodovat o způsobu využití energií a dále o podpoře elektromobilů. „Je naší povinností čelit výzvám a využít příležitostí, které nabízejí nové technologie k tomu, aby na nás následující generace mohly vzpomínat v dobrém,“ upozornil šéf ČEZ Martin Roman.
Firma oznámila, že se kromě jiného chystá využít nové technologie, které jsou sice ve vysokém stupni vývoje, zatím však nejsou komerčně využívány. Třeba technologie pro skladování elektřiny, zachycování a ukládání CO2 vypouštěného uhelnými elektrárnami pod zem a využití čtvrté generace reaktorů i jaderné fúze.
Zatímco doposud působila firma především v oblasti velkovýroby elektřiny, v budoucnu hodlá stavět menší lokální zdroje, které budou kromě elektřiny vyrábět i teplo, případně chlad. Své rozhodnutí zdůvodňuje snahou zvýšit účinnost výroby a bezpečnost dodávek a rovněž i snižováním nákladů na pořizování energií. „Hodláme se v této oblasti soustředit spíše na podniky a průmyslovou sféru,“ konstatovalo vedení ČEZ v prohlášení. Menší lokální zdroje by měly využívat především inovativní obnovitelné zdroje, jako jsou geotermální energie, fotovoltaiku či biomasu.
Dalším novým bodem zájmu ČEZ je budování chytré sítě „smart grid“. Tu již některé světové konkurenční firmy zavádějí. Počítačem řízená síť je schopna sama spouštět velké domácí spotřebiče, jako jsou třeba pračka či myčka nádobí, teprve v okamžiku, kdy je v místě dostupný noční proud nebo levnější elektřina. ČEZ je přesvědčen, že v nejbližších letech bude podnětů k vybudování chytré sítě přibývat. Ovšem za podmínky, že bude flexibilní, lépe přístupná k novým technologií a pro spotřebitele cenově dostupná. ČEZ se chce rovněž věnovat oblasti elektromobilů, tedy aktivně se podílet na budování potřebné infrastruktury a hledání vhodných technických řešení s producenty vozidel a potřebného vybavení.
ČEZ podporu výzkumu a nákupu nových technologií částečně uhradí z peněz, které ušetří, za to, že nebude muset nakupovat emisní povolenky, ale část jich získá gratis od státu. O přidělování bezplatných povolenek elektroenergetickým firmám rozhodla minulý týden Poslanecká sněmovna. Ovšem výměnou za to, že společnosti budou investovat do moderních technologií. Elektroenergetické firmy by měly od státu získat zadarmo povolenky v celkové hodnotě zhruba 68 miliard korun. ČEZ by měl z této částky získat zhruba třetinu. „Můžeme tak rozjet projekty, které v konečné hodnotě přesahují třicet miliard korun,“ tvrdí šéf ČEZ Roman.

Tab:
FutureMotion-Energie zítřka
1* věda a výzkum
(nové technologie v praxi)
2* výstavba menších zdrojů elektřiny
(inovativní obnovitelné zdroje)
3*inteligentní řešení
(chytrá síť „smart grid“)
4*podpora elektromobilů

  • Našli jste v článku chybu?