Menu Zavřít

Lákavé uhlí

17. 10. 2003
Autor: Euro.cz

Tendru na prodej dolů se překvapivě zúčastní i ČEZ

Boj o vlastnictví Sokolovské uhelné a Severočeských dolů vstoupil do další fáze. O půlnoci ve středu 15. října vypršel termín, do kterého museli zájemci o privatizaci společností předat předběžné přihlášky právnímu poradci, advokátní kanceláři CMC Cameron McKenna. Největší zájem mezi potenciálními kupci je o státní podíl 55,4 procenta v Severočeských dolech. Uchazečů je osm. „Přihlášku jsme podali,“ řekl týdeníku EURO člen představenstva společnosti Appian Group Petr Pudil. Firma již v tuzemsku ovládá Mosteckou uhelnou společnost. Stranou nezůstává ani česko-slovenská investiční skupina Penta, což potvrdil její šéf a spolumajitel Marek Dospiva: „Průběžně monitorujeme trhy a Severočeské doly jsme vyhodnotili jako zajímavou investiční příležitost vhodnou pro investora našeho typu.“ Penta speciálně kvůli této privatizaci založila společnost Oakfield. .

Překvapení z ČEZ.

. Firma již v Severočeských dolech ovládá podíl 37,2 procenta. Po několikahodinovém jednání o tom rozhodlo krátce před vypršením termínu pro podání přihlášek představenstvo společnosti. Ještě před tím přitom zástupci státu, který je majoritním vlastníkem společnosti prohlašovali, že si účast ČEZ v tendru nepřejí. „Rozhodně nikdo nechce privatizaci státního majetku do rukou státu,“ konstatoval úředník ministerstva průmyslu a obchodu. Proti účasti ČEZ v privatizaci byl především ministr financí Bohuslav Sobotka a jeho kolega z resortu průmyslu a obchodu Milan Urban.

WT100

Privatizovat chce i management.

Bezproblémová těžba.

Ekonomové předpovídají, že nejtužší souboj svedou investoři o státní podíl v Severočeských dolech, tedy v největší a nejziskovější z obou nabízených těžařských firem. Vedení společnosti zvýšený zájem zdůvodňuje mimo jiné i tím, že Severočeské doly nemají problémy s případným rozšířením těžby. V jejím směru nestojí žádné obce či vesnice, které by musely dalšímu dobývání uhlí ustoupit. Pokud by se jednalo o rozšíření územních limitů, přichází v úvahu spojnice mezi dolem Bílina a Mosteckou uhelnou společností. „Jde o jakousi pomyslnou čáru mezi oběmi těžebními firmami. V těchto místech jsou zásoby uhlí, které se pohybují kolem devadesáti milionů tun,“ sdělil týdeníku EURO generální ředitel společnosti Vratislav Vajnar. Severočeské doly navíc mají ve svých finančních rezervách několik miliard korun. „Až do konání mimořádné valné hromady, která se uskuteční v pátek 24. října, nemohu poskytnout žádné podrobnější informace,“ konstatoval Vajnar. Valná hromada bude mít na programu jediný bod jednání, souhlas akcionářů s poskytnutím potřebných informací pro všechny zájemce, které pustí meziresortní privatizační komise do druhého kola.

Otevírání obálek.

Zájemci, kteří hodlají koupit státní hnědouhelné společnosti, musejí splnit několik tvrdých podmínek. Vyžaduje se například odborná kvalifikace a zkušenosti s provozováním dolů a těžby v minulých pěti letech s minimálním průměrným objemem dva miliony tun. Investor také nesmí v Česku většinově vlastnit či být kapitálově propojen se subjektem zabývajícím se těžbou, výrobou, tranzitem či distribucí zemního plynu nebo ropy. „Již před dvěma až třemi měsíci jsme jednali s několika zájemci o privatizaci. Po zveřejnění prodejních podmínek však jejich řady razantně prořídly,“ konstatoval Vajnar. S chystanou privatizací dolů nesouhlasí Evropská komise. Té se nelíbí, že vláda ze soutěže vyloučila firmy, které podnikají v energetice v sousedních zemích. Ministr Urban však agentuře ČTK sdělil, že se Česká republika proti pravidlům Evropské unie nijak neprovinila.
Mezirezortní privatizační komise začne otevírat ve středu 22. října obálky s přihláškami investorů do tendru o Sokolovskou uhelnou a Severočeské doly. řekl týdeníku EURO dobře informovaný zdroj blízký privatizační komisi.

  • Našli jste v článku chybu?