Menu Zavřít

Last minute

23. 4. 2004
Autor: Euro.cz

Hodnota společnosti údajně klesá o 330 tisíc korun denně

Společnost Trustfin, která se postupem času stala pomníkem působení Československé obchodní banky (ČSOB) v českém průmyslu, nakonec přece jen možná získá americká společnost Monarch Machinery LLC. Ministerstvo financí již předložilo kabinetu návrh příslušného usnesení. Americká firma by měla koupit kromě celé skupiny Trustfin zahrnující i majoritní podíl v Unipletu Třebíč včetně pohledávek držených Českou konsolidační agenturou (ČKA). O ceně, která by předběžně měla činit 38 milionů korun, se však bude ještě vyjednávat a je otázkou, kolik bude na obou stranách ochoty dojít k nějakému pozitivnímu výsledku. Zdroj, který je dobře seznámen s transakcí, uvedl, že už dnes je pro Monarch výhodnější dohnat spor o Trustfin k mezinárodní arbitráži. Právní zástupce Monarchu, prominentní slovenský právník Ernest Valko zaslal české vládě dopis, v němž vyčíslil škodu vzniklou Monarchu nedostatečnou ochranou investice v ČR na 58,5 milionu dolarů, tedy na více než jednu a půl miliardy korun. Tato částka se může se ještě navýšit, protože do ní není zahrnuto poškození image Monarchu a další položky.
Na české straně nemá zájem na prodeji Trustfinu Monarchu ČSOB, která transakci již dříve zablokovala, a také bývalý management společnosti, jehož šéf Karel Březina je nyní zaměstnancem ČKA a podílí se na přípravě transakce. Také Březina byl do Trustfinu dosazen ČSOB, a tudíž má asi podobný názor na americkou společnost jako vedoucí představitelé banky. Člen představenstva ČSOB Jan Lamser například na počátku loňského roku při jednání u prvního náměstka ministra financí Eduarda Janoty prohlásil, že ČSOB má důvodné obavy z toho, že Monarch bude podnikat protizákonné a šikanózní kroky vůči bance proto, že odvolala z funkcí mafiózní zástupce spojené s organizovaným zločinem, a vznikají obavy ze msty. Tím mafiánem a zločincem má být především Josef Valenta, bývalý šéf Trustfinu, kterého ČSOB odvolala v roce 2001. Valenta nyní pracuje pro společnost Monarch. ČSOB na něj podala i trestní oznámení.
Trestní stíhání Josefa Valenty bylo však nejprve policií zastaveno, ale po dodání dalších obvinění ze strany ČSOB pokračuje vyšetřování, leč stále bez jakéhokoli výsledku. Kuriózní je, že v rámci tohoto šetření policie získala některé překvapivé poznatky a nezajímá se už zdaleka jenom o Valentu. Vyšetřuje i to, jak management dosazený ČSOB hospodařil s půjčkami z offshrového fondu Accord Development Fund a Trustfinu a zda v některých případech nebyly použity v rozporu s příslušnými smlouvami. Pokud by se to prokázalo, mohlo by jít o trestný čin úvěrového podvodu, a dotyčným by hrozily mnohaleté tresty vězení.

Monarch se nelíbil.

Spor s Monarchem vznikl krátce poté, co Trustfin ovládla ČSOB koncem roku 2000 prostřednictvím fondu Accord, který původně založila IPB pro vyvedení některých svých aktiv. V Trustfinu v té době probíhala restrukturalizace, na jejímž konci měla být těsná spolupráce s americkou společností Monarch. Trustfin měl v té době výrobní závod ve Vsetíně, kde se vyráběly tkalcovské stavy, a kontroloval zbrojovku ZVI a třebíčskou firmu Uniplet, která dělá maloprůměrové pletací stroje na výrobu ponožek. Trustfin v roce 1999 uzavřel s Monarchem akcionářskou smlouvu, podle níž měl být v Unipletu vyvinut středoprůměrový pletací stroj, na němž se v textilkách vyrábějí trička, plavky a podobné výrobky. Stroj měl být následně vyráběn z podstatné části ve Vsetíně, kde se tkalcovským stavům příliš nedařilo, a prodávat ho měl společný podnik Trustfin-Vanguard (T-V). Na projekt dokonce T-V získal v roce 2000 od státu investiční pobídky. A to 15,3 milionu korun formou přímé finanční pomoci a 194,7 milionu formou úlev z budoucí daně z příjmů.
ČSOB však opakovaně prohlásila, že jí existence akcionářské smlouvy, na jejímž základě byly mimochodem investiční pobídky poskytnuty, není známa a Monarch pouze podniká kroky, kterými chce za podmínek nevýhodných pro stát ovládnout významné průmyslové podniky. O smlouvě však byla ČSOB informována jednak Josefem Valentou a za druhé šéfem Monarchu Brucem Pernickem, který nabídl na konci roku 2000, že celou skupinu Trustfin vzhledem k zmatkům, které nastaly po pádu IPB, odkoupí, aby připravený projekt nezkrachoval. Na tento dopis nikdy nepřišla žádná odpověď, banka si dokonce ani nevyžádala cenovou nabídku. Natož aby pokračovala nasmlouvaná spolupráce.

Jak popravit firmu.

Zato se ČSOB razantně ujala řízení firmy. V té době dosahovaly podle due diligence, provedené nedávno Monarchem, tržby Trustfinu 812 milionů korun a provozní výsledek činil minus 21 milionů korun. Uniplet Třebíč dosahoval tržeb 692 milionů a provozního zisku ve výši 187 milionů. Současné výsledky dokládají názorně kvalitu managementu ČSOB. Tržby Trustfinu poklesly na 109 milionů a do konce loňského roku byla vytvořena nová kumulovaná ztráta ve výši 243 milionů. V Unipletu poklesly tržby na 330 milionů, a za tři roky tak byla vytvořena nová kumulovaná ztráta ve výši 119 milionů. Čísla jsou očištěna o různé umělé vlivy, jako je rozpuštění rezerv, mimořádné výnosy a podobně. Právník Valko z toho spočítal, že Trustfin každý den od roku 2001 vytváří provozní ztrátu 330 tisíc korun a o tuto sumu se denně snižuje hodnota společnosti.
Skutečností je, že Trustfin je momentálně předlužený a v jasně konkursní situaci a jeho statutární orgány zatím mohou odolávat povinnosti navrhnou samy sebe do konkursu jen díky platnými usnesením vlády, které slibují prodej solventnímu zájemci a určité oddlužení. Potřebné financování jde ze státní kapsy. Konkrétně z majetku fondů Tritton a Accord.

Vzájemné žaloby.

Každopádně zajímavý projekt na výrobu středoprůměrového pletacího stroje Body Machine pomalu umírá. Vývoj v Unipletu byl sice údajně dokončen, ale i o to se vede spor. Zatímco ČSOB a její lidé tvrdí, že je vše hotovo a Trustfin-Vanguard dluží Unipletu šedesát milionů, tak Valenta říká, že Uniplet nesplnil zakázku, která zněla na dodání veškeré technické i technologické dokumentace, a dokládá to soupisem skutečně předaných písemností. Obě strany na sebe podaly žaloby. Uniplet chce svých šedesát milionů a T-V chce náhradu škody za nesplnění smlouvy ve výši 380 milionů. Uniplet zatím tahá za kratší konec, protože v případě jeho žaloby soud rozhodl přerušit řízení, dokud se nerozhodne o žalobě T-V, tedy o tom, zda objednávka byla skutečně splněna.

MM25_AI

Výnosná chiméra.

Přitom pokud by byl projekt s Monarchem uskutečněn, mohl společný podnik utržit letos 2,4 miliardy korun a dosáhnout více než miliardového zisku. Plán předpokládal, že se bude vyrábět 1200 strojů Body ročně a podíl na světovém trhu dosáhne dvanáct procent. Zisk před zdaněním měl během pěti let narůst až na 1,275 miliardy korun. Za tři roky, které od počátku záměru uběhly prodala konkurenční firma Santoni minimálně pět tisíc středoprůměrových pletacích strojů do 72 zemí světa. Průměrná cena za kus přitom dosahuje 70 tisíc dolarů. Původní projekt počítal s cenou šedesát tisíc dolarů. To, co ČSOB opakovaně označila za chiméru byl realistický byznysplán.

Jen zaplakat

ČSOB však místo rozvíjení projektu, který byl připraven ještě pod dohledem IPB, postupovala zcela jinak. Začala nabízet Trustfin včetně těch částí, které měly sloužit k výrobě Body konkurentům Monarchu. Dokonce zorganizovala výběrové řízení, v němž těmto konkurentům poskytla informace o stavu celého projektu. Nikdo z významných výrobců pletacích strojů se ale nakonec nepřihlásil. Přesto ČSOB a její manažeři nadále prosazovali, aby na stále hůře fungující firmu bylo vypsáno další výběrové řízení. Informace týdeníku EURO dotvrzují, že existují kromě Monarchu dva další zájemci. Nicméně jde o finanční instituce, které nejsou schopny přinést konkurenceschopný výrobek a prosadit ho na nové trhy. Zejména Uniplet je nyní kvůli prudkému poklesu odbytu ve Spojených státech ve složité situaci a musí hledat nové trhy. Podle výsledků due diligence provedené Monarchem dosáhnout tržby Trustfinu letos jen 41 milionů a v Unipletu 302 milionů. Trustfin na to, aby přežil do konce roku, potřebuje cizí zdroje ve výši sto milionů korun a 65 milionů je nutné dodat do Unipletu. Tyto zdroje může poskytnout buď nový investor, nebo je musí dát stát.
Ten už v celé skupině spravované až do loňského podzimu Československou obchodní bankou ztratil poměrně značné částky a není šance, že by se dočkal náhrady. Poté, co od ČSOB získala společnost Česká konsolidační agentura došlo k výměně statutárních orgánů, na ozdravení ve státní režii je však už pozdě. Firmu v tak hlubokých potížích bude nyní samozřejmě možné prodat jen za pramálo výhodných podmínek. Bude nejspíše nutné z velké části skupinu oddlužit a navíc ještě v návrhu usnesení vlády je úkol prodloužit platnost již jednou poskytnutých investičních pobídek. Tvrdému vyjednávacímu postoji Monarchu se ale lze jen těžko divit. On totiž Trustfin do kritické situace nepřivedl a do výhodné právní pozice se dostal poměrně bezpracně, díky aktivitám a postojům někoho úplně jiného.

  • Našli jste v článku chybu?