Menu Zavřít

Lázeňská serenáda. Kontroverzní Prymula míří do dozorčí rady Janských Lázní

10. 11. 2018
Autor: čtk

Do dozorčí rady Janských Lázní má nakročeno Roman Prymula, kontroverzní osoba českého zdravotnictví.

Pár měsíců to už vypadalo, že se Státní léčebné lázně Janské Lázně - klíčové místo pro léčbu tisícovek vážně nemocných dětí - dostaly z vleklých personálních a ekonomických trablů. Ale… Do dozorčí rady státního podniku má nyní podle informací týdeníku Euro nakročeno Roman Prymula, někdejší ředitel královéhradecké nemocnice a současný náměstek ministra zdravotnictví. Prymula má za sebou několik značně kontroverzních aktivit a také má blízko ke Karlu Takáčovi, podnikateli odsouzenému za miliardový podvod KTP Quantum. „Nominace profesora Prymuly do kontrolního orgánu lázní není náhodná. V 'Jánkách‘ je spousta zajímavých nemovitostí pro případné pronajmutí nebo výhledově i odkoupení,“ říká zdroj ze zdravotnických kruhů obeznámený se situací.

Unikátní a nezastupitelné

Na úpatí Černé hory, kousek od spodní stanice tamního skiareálu se stovky let léčí lidé s nemocemi pohybového a dýchacího aparátu a nervových onemocnění. Unikátní a nezastupitelné - v rámci celé republiky - jsou pak Janské Lázně při léčbě dětí s mozkovou obrnou a dalšími těžkými nemocemi či úrazy. Tamní dětskou léčebnou Vesna projde na 1800 malých pacientů ročně.

Lázním se však nevyhýbají nepříjemnosti, především ekonomického a personálního rázu. Od roku 2013 se v čele státního podniku vystřídalo pět ředitelů, a jednu dobu to v „Jánkách“ dokonce vypadalo na zavření. Nebo privatizaci. Prodej vřídel, kolonády a dalších klíčových lázeňských prvků sice zatrhl někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ale v privatizaci zůstává majetek, který bezprostředně nesouvisí se samotnou léčbou. A právě tento „zbytný majetek“ nenechává v klidu některé podnikatele z oboru zdravotnictví.

Že se v Janských Lázních něco chystá, naznačuje i původně plánovaná cesta ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha do Krkonoš, připravovaná na 6. listopadu. „Návštěva pana ministra nebyla plánována v souvislosti s obsazením dozorčí rady. Pan ministr běžně navštěvuje organizace, které jsou v působnosti ministerstva zdravotnictví,“ tvrdí mluvčí Gabriela Štěpanyová . Z důvodů plnění důležitých pracovních povinností, například zasedání senátního výboru pro zdravotnictví, byla cesta odložena, přičemž podle mluvčí se bude hledat náhradní termín. Podle informací týdeníku Euro však byla Vojtěchova inspekční cesta přesunuta na neurčito.

 Roman Prymula

Roman Prymula

Možná i proto, že již v polovině listopadu by měl zasedat Vládní výbor pro personální nominace, poradní orgán vlády pro obsazování postů ve státní správě, který by měl posuzovat kandidáty ministerstva zdravotnictví do dozorčí rady lázní. „Profesor Roman Prymula je jedním z možných nominantů, nominační proces však ještě není ukončen,“ potvrdila Štěpanyová pro týdeník Euro.

Na jeho případném angažmá v Janských Lázních by nebylo nic divného, kdyby za sebou neměl několik značně kontroverzních příběhů. Jako ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové stál například za projektem více než čtvrtmiliardové kliniky pro Centrum čínské medicíny, která měla vzniknout v areálu nemocnice, mimo jiné z peněz čínského koncernu CEFC. Proti se však důrazně postavila Česká lékařská komora, která na nemocnici dokonce podala trestní oznámení s tím, že nejde o medicínu, ale léčitelství. Kontroverzní projekt nakonec zastavil současný ministr Vojtěch.

Televize Seznam také letos informovala o Prymulově obřím střetu zájmů, když si hradecká nemocnice pod jeho vedením mezi roky 2010 a 2016 pořídila léky od velkých farmaceutických koncernů úhrnem za víc než miliardu korun. Jenže stejné firmy si vté době objednávaly klinické studie léků za desítky milionů u neziskového sdružení Biovomed, za kterým stála Prymulova dcera. On sám podle serveru ZdravotnickýDeník.cz vykázal zhruba 11 milionů na odměnách za působení v Biovomedu v roce 2014 plus dalších téměř 33 milionů za přednášky a vědu a výzkum mezi roky 2010 až 2014 - vše nad rámec platu ředitele nemocnice. Prymula to opakovaně popřel, jisté však je, že ho v roce 2016 odvolal ministr Němeček - aby ho následně přijal jako svého poradce. A další ministr, Miroslav Ludvík (rovněž ČSSD), o pár měsíců později Prymulu dokonce jmenoval svým náměstkem.

Dva do dozorčí rady?

V následujících týdnech by měl uznávaný epidemiolog a vakcinolog obsadit volné místo v tříčlenné dozorčí radě Janských Lázní. To je volné již téměř dva roky. Zdroje týdeníku Euro dokonce hovoří o tom, že by ministerstvo zdravotnictví mělo do dozorčí rady jmenovat dva nové členy: Prymulu a jemu spřízněného člověka, jehož jméno není dosud známé.

Vše směřuje k tomu, že noví členové kontrolní orgán ovládnou (třetím členem je zástupce zaměstnanců), čímž získají potřebný tlak na management: dozorčí rada má mimo jiné pravomoc navrhovat ministru zdravotnictví personální změny včetně odvolávání ředitelů nebo doporučovat strategii pro nakládání s majetkem. Zdroje týdeníku Euro v této souvislosti hovoří o Prymulových vazbách na podnikatele Karla Takáče, který byl odsouzen za více než miliardový podvod ve firmě obchodující s cennými papíry KTP Quantum (a následně propuštěn na Klausovu amnestii). Východočeský podnikatel je přes holding Médeia Bohemia, který je postižen konkurzem, vlastníkem lázní v Bohdanči a Teplicích nad Bečvou.

Pět let, pět šéfů
Krizové období janskolázeňských státních lázní začalo v roce 2013, kdy dětské léčebně Vesna hrozilo kvůli ekonomickým problémům uzavření a byl odvolán dlouholetý ředitel Roman Koudele. Nahradil ho Jiří Šimurda, kterého však o pět měsíců později vystřídal Rudolf Bubla. Toho na podzim 2016 odvolal sociálnědemokratický ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a do dubna 2017 byly lázně bez šéfa. Poté byl jmenován Jiří Rampouch, který však v ředitelském křesle vydržel jen do 4. září, kdy ho odvolal ministr Miloslav Ludvík (ČSSD). Zastupujícím ředitelem byl jmenován obchodní ředitel Martin Voženílek, který v Janských Lázních pracuje od roku 2009. Letos v březnu byl Voženílek potvrzen jako ředitel v konkurzu, kterého se účastnilo devět zájemců. Postupně se stabilizovala i ekonomika lázní pod Černou horou, podle Voženílka skončil státní podnik se zhruba čtvrtmiliardovými tržbami na „černé nule“.

Dále čtěte:

Kauza razie v nemocnicích: Ředitel Nemocnice Na Františku Zelenák rezignoval

Vojtěch se s odbory nedohodl. Platy zdravotníků navrhuje zvýšit o sedm procent

Nemocnice Na Bulovce zadala bez výběru zakázky za 800 milionů, vyplývá z auditu

Ředitel ostravské nemocnice Machytka rezignoval. Snad to ukončí patovou situaci, řekl

bitcoin školení listopad 24

Odmítli vám lázně? Můžete se odvolat

 Lázně - ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?