Menu Zavřít

Lázně za zkoušku

29. 7. 2019
Autor: Euro.cz

Češi zjišťují, že i pár dní relaxu s léčebnými procedurami pomůže od stresu

Současný švihák lázeňský může být klidně statný čtyřicátník, který od náročné práce a každodenních rituálů uteče alespoň na prodloužený víkend. A víc než korzování po kolonádě a tipování, která z dam by nepohrdla zpestřením pobytu, jej budou zajímat šikovné ruce maséra, možnost půjčit si kolo či nabídka místní knihovny. Jeho cíl je zřejmý: vyčistit si hlavu, načerpat síly do dalších všedních dnů a udělat alespoň něco málo pro zdraví.

Pravda, osamocený muž nebude tím úplně nejtypičtějším klientem, který je čím dál ochotnější si za pár dní v lázních zaplatit, rozhodně ale není výjimečný, i když vedou páry. A zdaleka už nejde jen o seniory, kouzlo místních spa objevují rok od roku mladší ročníky.

Podíl kratších samoplátcovských pobytů se zvyšuje prakticky ve všech lázních v Česku, konkrétně podle specializovaného prodejce Spa.cz jde o nárůsty až 25 procent každý rok. Tzv. komerční klientela či samoplátci už vytěžují tuzemská zařízení často i více než z poloviny a ta se trendu posledních let přizpůsobují standardem a druhy služeb, ubytováním a stravováním, doprovodnými programy a sestavováním speciálních balíčků kratších než klasické pobyty na tři až čtyři zdravotní týdny.

Když si budete chtít na týden nebo třeba jen na víkend zajet do „lázní na zkoušku“ nebo načerpat „lázeňské minimum“, najdete na internetu desítky nabídek. Možná vás ale při hledání osloví sofistikovanější balíčky typu Antistresový program, Redukční kúra, Týden pro bolavá záda, Týden relaxu s plastickou operací očních víček, Konopná meditace, Omlazovací program nebo Program křečové žíly. Některé lázně mají také specifické nabídky nejen pro seniory – lákají kupříkladu na „dámské jízdy“ nebo právě léčebný odpočinek pro vystresované a podrážděné muže.

Relax v parku

„Relaxace je důležitá pro celkový stav organismu. Bez toho nemůžeme fungovat. Pokud si dopřejeme víc času, je to samozřejmě lepší, ale může stačit pár dní. Minulý týden byl u nás šéf traumatologie jedné velké nemocnice a sám byl překvapený, že se už po třech dnech cítil mnohem lépe. Samozřejmě tomu přispívá, že vypadnete z běžného režimu a starostí, jste v celkové pohodě a věnujete se jen sobě. Pro to je Vráž ideální,“ soudí Petr Strnad, povoláním lékař a spolumajitel Lázní Vráž. Pobyt na zámku „na venkově“ s rozlehlým parkem bez ruchu města ke klidnému relaxu přímo svádí. Kdo chce, může si ve Vráži půjčit kolo nebo elektrokolo a vyrazit na výlet třeba do nedalekého Písku, jiná povyražení kromě pravidelného večerního kulturního programu zajištěného lázněmi tu příliš nečekejte.

Petr Strnad majetkově vstoupil do Lázní Vráž v roce 2008, v té době se zaměřovaly (kromě klientů „na pokladnu“) na „východoněmeckou“ klientelu, teď tam jezdí z 99 procent Češi. Koncem července měli ve Vráži kapacitu vyčerpanou.

Letní měsíce téměř z 80 procent zaplnili klienti – pacienti, kterým platí léčbu pojišťovny. Ti si mohou sami vybírat, ve kterých lázních svůj „poukaz“ uplatní, a vzhledem k tomu, že se ve Vráži zaměřují na poruchy pohybového aparátu a neurologické diagnózy – poskytují péči například klientům s roztroušenou sklerózou, lidem po operacích kloubů, endoprotézách – zájemců mají dost, zejména v létě je prý nápor hostů „na kasu“ obrovský. Nebývá to tak ale po celý rok. Od ledna do dubna a potom od října do konce roku se dá říci, že je poměr pojištěnců a samoplátců vyrovnaný. Zařízení zároveň funguje jako hotel, ale nestává se příliš často, aby host nevyužil alespoň částečně i nabídku lázeňské péče.

Půst změnil orientaci

„Orientace na samoplátce je pro nás nutnost, spoléhat na jediný zdroj finančních příjmů by bylo příliš rizikové. Navyšování úhrad od pojišťoven navíc nepokryje stále rostoucí náklady,“ vysvětluje Strnad. Ve Vráži proto vymýšlejí různé pobytové balíčky, zároveň jsou komerčním klientům schopni ušít pobyt „na míru“, proto by měl být spokojený ten, kdo přijede jen čistě zrelaxovat, ale i host, který má konkrétní potíže. Součástí některých balíčků je konzultace s lékařem a nastavení těch procedur, které budou pro konkrétního klienta vzhledem k jeho problémům nejpřínosnější, což je služba, kterou je schopno nabídnout čím dál více zařízení.

Zdá se, že „individualizace“ procedur se stává i v komerčních pobytech oblíbenou alternativou k předem nastaveným procedurám, které jsou pevnou součástí jednotlivých balíčků. Lázně čím dál více cílí na klienty, kteří tam chtějí strávit týdenní dovolenou (pořídit ji jde už zhruba od sedmi tisíc korun), na své si ale přijde i ten, kdo chce jen na chvíli vypnout, utéct z pracovního stresu a nechat se opečovávat, byť i jen na víkend nebo prodloužený víkend (i v cenové relaci kolem tří až 3,5 tisíce korun si bude moci vybírat z více nabídek).

Tuzemské lázně se začaly obecně orientovat na komerční klientelu a relaxační či wellness pobyty po roce 2012, kdy jim naordinovalo ministerstvo zdravotnictví půst, když výrazně osekalo indikace a zkrátilo pobyty pojištěnců. A už to tak zůstalo, i když se pojišťovny zase vrátily k normálu. Postupem času některé lázně vyčlenily pro platící klienty samostatné hotely vyšší kategorie, přistavěly léčebné prostory, jiné se snaží fungování organizovat tak, aby jim dopřáli maximální pohodlí alespoň oddělováním některých provozů. Investice do saunových světů, masážních van, wellness center, whirlpoolů a kolonád jsou v posledních letech trendem.

Zámecká klientela

Nároky a očekávání těch, kteří přijíždějí „na kasu“, a těch, kteří platí, se logicky trochu liší. A standardy některých služeb – především těch nemedicínských – mohou být proto někde jiné. Ve Vráži nechali zrenovovat pobytový komplex pro komerční klienty, kteří jsou zpravidla ubytováni na zámku, za jehož pokoje, jídelny a společenské místnosti by se nemusel stydět slušný čtyřhvězdičkový hotel sázející na kouzlo historie. Ti, kteří sami platí, mají i jiné menu – standardem jsou švédské stoly nebo salátové bary. To je ale dáno i tím, že pojištěnci mají určený tzv. potravinový koš včetně gramáže jídla.

Lázně se snaží oddělit tyto klienty i v péči a službách. Na některé procedury docházejí do jiných prostor, které poskytují více soukromí. „Tito klienti se nechtějí příliš potkávat s pacienty na procedurách, proto se jim snažíme vyhovět, když to jde,“ vysvětluje Strnad.

„Nesnažíme se ale luxusem konkurovat wellness pobytům, které nabízejí pětihvězdičkové hotely. Naše přidaná hodnota je zdravotnická úroveň personálu.

Troufnu si říci, že naši specializovaní maséři nebo fyzioterapeuti jsou na trochu jiné úrovni než ti, kteří se zaměřují vyloženě na relax. I jednotlivé procedury, koupele a zábaly budou na trochu jiné úrovni,“ dodává Strnad.

Lázně pod stromečkem

„Důvodem nárůstu zájmu o lázně jsou vyšší příjmy, více volného času i rostoucí kvalita poskytovaných služeb. Češi se také stále více zajímají o zdravý životní styl,“ soudí Richard Šipoš, manažer rezervačního portálu Spa.cz, který se přes deset let specializuje na prodej lázeňských a relaxačních pobytů. V loňském roce se prostřednictvím portálu Spa.cz ubytovalo 41 808 klientů, což je o 17 procent více než v roce 2017. Podle růstu poptávky Šipoš očekává, že rok 2019 bude ještě úspěšnější.

Na pomyslném stupni vítězů se v kategorii nejnavštěvovanější lázeňské destinace umístily Lázně Luhačovice, druhé místo obsadily Františkovy Lázně a Mariánské Lázně jsou na místě třetím.

Podle statistik portálu roste i zájem o zahraniční lokality. Mezi nejnavštěvovanější lázeňské místa patří na Slovensku Lázně Piešťany a Trenčianské Teplice. V Maďarsku to jsou Lázně Bükfürdő, Termální lázně Hevíz a Lázně Mosonmagyaróvár. „Co do meziročního růstu, tak vedou jednoznačně dovolené v Maďarsku, které dle našich dat začíná spolehlivě šlapat na paty i oblíbenému Slovensku. Poměr mezi zájmem o pobyty v Česku oproti zahraničním pobytům je ale zatím pořád na úrovni 85 : 15,“ doplnil Šipoš.

Narůstá i oblíbenost wellness pobytů.

Největší zájem je prý jednoznačně o víkendové pobyty, které navštěvuje spíše mladší klientela. „Pokud do lázeňských pobytů zařadíme i tzv. medical spa pobyty a hotely, pak vidíme jasný nárůst o klienty ve věku 25 až 35 let. Současně vnímáme mnohem vyšší podíl plateb seniorských pobytů hrazených pomocí platebních karet a moderních platebních metod. Sice to nesouvisí s lázeňstvím, je to ale jasný signál, že se starší klienti přestávají obávat internetu a nakupují online,“ podotýká.

Víkendové pobyty se prodávají stabilně v průběhu celého roku, nárůst je patrný v září a v říjnu a potom v prosinci. A v posledních letech si Češi hodně oblíbili poukaz na lázeňský pobyt jako vánoční dárek. Minulý rok byl na Spa.cz prodej dárkových poukazů o 61 procent vyšší než v roce 2017. Řada obdarovaných pak „otevřený“ voucher čerpá na Velikonoce. Stejně jsem to udělala i já.

Velikonoce v radonové vaně

Vánoční poukaz na lázeňské minimum v Jáchymově – nejstarších radonových lázních a světě – jsem s přítelem využila o velikonočních prázdninách, kdy děti putovaly za tradičními zvyky k babičce na ves. A nebyla to špatná volba.

Všudypřítomným kraslicím jsem neunikla, nabídku metličkového saunového rituálu jsem si ale nechala ujít a Velikonoce strávila v solné jeskyni, oxygenoterapií, koupelemi, masážemi a pospáváním v prostojích mezi nimi. Jelikož přítel měl procedury v jiném čase a spolehlivě jsme se míjeli, měla jsem dost času sama pro sebe. Společný čas v bazénu a whirlpoolech, večerní procházka po Jáchymově a jeden výlet na krušnohorské hřebeny ale párové lázeňské romantice učinily zadost, navíc jsem vzhledem k věku většiny ostatních hostů „omládla“. Zároveň jsem si ovšem pogratulovala, že jsem do Jáchymova nevyrazila s kamarádkami na lázeňskou dámskou jízdu, jelikož v kouzelném městečku v pohraničí „chcípl pes“ a historický exkurz do vězeňské historie uranových dolů by je patrně neuspokojil. Domů jsem se nicméně vracela s povzbuzenou myslí, tělo pocítilo krátkodobý „osvěžující efekt“ až po pár dnech, což je prý ale normální. Léčebné procedury koncentrované do dvou dnů mu daly zabrat. Za necelé čtyři tisíce a sobě věnovaný prodloužený víkend jsem ani víc chtít nemohla.

„Krátkodobý pobyt může pomoci zbavit se stresu, je to odpočinek nebo relax, ale nemá zásadní vliv na zdraví člověka,“ odpovídá Martin Plachý, generální ředitel Royal Spa, na otázku, co mi ty tři dny v lázních mohly dát. Ani doktor Eduard Bláha, ředitel Lázní Luhačovice a Jáchymov, si nemyslí, že by měl klient očekávat zázraky. „Krátkodobé pobyty v řádech dnů jsou velmi vhodnou prevencí, odpočinkem nebo dobou, kdy host načerpá nové síly. V těchto případech nejde o lázeňskou léčbu. O ní hovoříme u pobytů nejméně na dva týdny, ale spíše bychom doporučovali pro léčbu pobyty v délce tří až čtyř týdnů, což odpovídá pobytům hrazeným zdravotními pojišťovnami,“ vysvětluje.

Když už si chce ale člověk i krátce odpočinout a zároveň si dopřát nějakou tu léčebnou kúru, měly by pro něj být lázně první volbou. Různým wellness a relaxačním centrům v klasických hotelech, která cílí na stejnou potřebu, mohou konkurovat úrovní personálu a „zdrojů“, ať už jde o radon, rašelinu, nebo léčebná vřídla, se kterými mají letité zkušenosti. „Pro splnění přísných kritérií pro lázeňskou péči hrazenou zdravotními pojišťovnami je nutné mít vysoce kvalifikované odborníky, kteří pak služby poskytují i všem ostatním hostům. Tuto přidanou hodnotu nemůže poskytnout většina ostatních hotelů. Další konkurenční výhodou je u nás v Luhačovicích využívání přírodního léčivého zdroje v čele s vincentkou nejen pro léčbu, ale také pro relaxační, wellness nebo víkendové pobyty,“ soudí Bláha.

Když si budete chtít na týden nebo třeba jen na víkend zajet do „lázní na zkoušku“ nebo načerpat „lázeňské minimum“, najdete na internetu desítky nabídek.

MM25_AI

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?