(reakce na článek v Profitu č. 22/2008)
Většina médií zaznamenala zhoršení daňového rámce finančního leasingu kvůli loňskému zákonu o stabilizaci veřejných rozpočtů. Někteří novináři konstatovali, že klesá výhodnost a využitelnost finančního leasingu s tím, že v 1. čtvrtletí 2008 jeho objem klesl v meziročním srovnání o osm procent. Česká leasingová a finanční asociace nemůže souhlasit s podobnými závěry. Došlo k němu především v důsledku početných předkontraktací v závěru loňského roku s očekávání účinnosti změn daňových zákonů. Přepokládáme, že leasingový trh opět poroste.
Daňový režim leasingu respektive jeho daňové znevýhodnění je pouze jedním z těchto faktorů. Mezi výhody leasingu patří jeho dostupnost hlavně pro malé a střední podniky a začínající podnikatele, rychlost přístupu k užívání potřebné věci, pružnost, absence (až na výjimky) požadavků na dodatečné zajištění závazků z leasingového smlouvy, vykazování leasované věci v účetnictví poskytovatele leasingu. Leasing je nástrojem proti důsledkům inflace a nabízí i stále širší spektrum doprovodných služeb, které ulehčují, zpříjemňují a často i zlevňují užívání a provoz leasované věci.
Změny daňového režimu finančního leasingu nejsou pro náš leasingový trh fatální. Vysoce konkurenční prostředí na straně leasingové nabídky je přitom zárukou, že schválené změny nepovedou k podstatnějšímu zvýšení ceny leasingu.
Leasingu by mohlo být při naplnění podnikatelských projektů spojených s pořízením či užíváním nemovitostí využíváno častěji. Do značné míry tomu brání některá ustanovení platných daňových předpisů, zejména nesmyslně nastavená a z ekonomického hlediska příliš dlouhá minimální doba finančního leasingu nemovitostí. Tyto limity je třeba zrušit, a to nejen v zájmu zlepšení ekonomických předpokladů využitelnosti leasingu, ale i pro oživení trhu realit a posílení ekonomického růstu.