Klienti VZP mají obecně ke špičkové léčbě rakoviny i k protonové terapii bezproblémový přístup
Příběh britského chlapce, který se přiletěl do Prahy léčit s nádorem na mozku, nasměroval v minulých týdnech pozornost k léčbě rakoviny. Oživil i diskusi, proč žádná z významných pojišťoven nemá smlouvu s Protonovým centrem v Praze.
V záplavě informací zapadlo to hlavní – Všeobecná zdravotní pojišťovna dala loni na léčbu rakoviny přes 13 miliard korun. A protonovou terapii uhradila pro 51 svých klientů, v čemž nemá konkurenci.
Samotný příběh pětiletého Ashyi je mimořádně citlivý a nechci přispívat k jeho medializaci. Podle mne je třeba ho rozdělit do dvou rovin. První je zdravotní stav a péče poskytovaná chlapci: doufejme, že dostává léčbu, která je pro něj nejvhodnější. A to bez ohledu na zájmy všech kolem. Druhou rovinou je debata, zda někdo ten příběh nezneužívá jako reklamu, jestli je informování o případu ještě v mezích, nebo už za hranicí etiky. Ať si každý udělá svůj názor sám.
Zarážející je ale řada nepřesností, které se objevily v médiích. První bylo už tvrzení, že se britský chlapec léčí v Protonovém centru v Praze. Péči o hocha přitom převzala nemocnice v Motole. Tam byl hospitalizován a prodělával tam třeba i chemoterapii. Do Protonového centra dojížděl na ozařování.
Další zavádějící informací je, že VZP neuzavřela s pražským Protonovým centrem smlouvu. Ve skutečnosti pojišťovna za poslední více než rok přišla snad s pěti návrhy smlouvy. Protonové centrum ale žádný neakceptovalo.
A to přesto, že VZP opakovaně vyhověla požadavkům jeho zástupců.
Z čeho ovšem VZP slevit nemůže, a to bez ohledu na jakýkoli nátlak, je zodpovědné hospodaření s veřejnými penězi. Jestliže podle největší odborné autority, kterou je Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky, je v Česku pro protonovou terapii vhodných maximálně 200 lidí ročně, nemůže VZP kývnout na požadavky Protonového centra kalkulujícího s tisícovkami ozářených.
Ještě se jednou vrátím k tomu, co je dle mého názoru klíčové pro pacienty. Klienti VZP mají obecně ke špičkové léčbě rakoviny i speciálně k protonové terapii zajištěn bezproblémový přístup. Jasně jsme řekli, že pokud odborníci z komplexního onkologického centra rozhodnou, že pacient ozáření protony nezbytně potřebuje, VZP mu to uhradí.
A tak to také je. Důkazem může být, že do Protonového centra v Praze už pojišťovna poslala 35 klientů a dalších 16 jich prodělalo léčbu v obdobném zařízení v Mnichově. Proč v Mnichově, když mohli být léčeni v Praze?
Jako odpověď jen dvě čísla – 711 tisíc a 540 tisíc. To první je částka, kterou si za léčbu jednoho pacienta v průměru účtují v Praze To druhé je cena za totéž v Mnichově.
O autorovi| PETR HONĚK náměstek editele VZP