Manažerský panel
Na prahu jara není od věci si připomenout, že dle statistik Světové turistické organizace (WTO) cestuje ročně mezi státy přes 806 milionů turistů, z nichž největší počet zavítá do Evropy (jde o téměř 55 procent, což v absolutních číslech představuje více než 441,5 milionu lidí). Pokud k tomu připočítáme ještě desítky tisíc pracovních cest denně v rámci Evropské unie, dostaneme extrémně vysoký počet lidí, kteří jsou prakticky mimo svůj domov, na cestách, a tedy i mimo dosah svého lékaře.
V lednu letošního roku schválil Evropský parlament Směrnici o právech pacientů v oblasti poskytování přeshraniční zdravotní péče. Ta přináší relativně průlomovou iniciativu v právech pacientů EU, kteří mohou vyhledat zdravotní péči v zahraničí a obdržet náhradu nákladů na tuto péči ve výši, v jaké by jim byla poskytnuta v členském státě, kde jsou pojištěni. Měly by se tak vytvořit podmínky pro snadnější přístup k vysoce specializované péči a lepší informovanost pacientů o podmínkách poskytování přeshraniční péče (v ideálním případě bude upozorněn i na to, že je pro něj přeshraniční péče výhodnější). Důležité informace o pacientovi z České republiky získá zahraniční lékař z jeho Elektronické zdravotní knížky, kde má bezpečně uložené důležité záznamy, jako jsou anamnéza, informace o absolvovaném očkování, prodělaných závažnějších operacích nebo například o alergiích.
Pokud bude cestovat pacient po Evropské unii spolu se svými zdravotnickými daty, bude je mít tedy neustále on-line dostupné, významně se zvýší bezpečnost lékařské péče. Tu podporuje také projekt Evropské komise epSOS, který vytváří infrastrukturu služeb pro zajištění přeshraniční interoperability, tzn. schopnosti různých systémů elektronických zdravotních záznamů spolupracovat, v Evropě bez nutnosti provádět změny ve stávajících zákonných opatřeních a národních systémech. Pacienti tak budou mít na svých cestách do ostatních zemí své zdravotní informace dostupné a srozumitelné i tamním zdravotníkům. Pro představu: pokud šedesátiletý důchodce ze Zlína trpí onemocněním diabetes mellitus se závislostí na inzulinu a na dovolené v Itálii ztratí tašku s léky, jednoduše navštíví nejbližší nemocnici a požádá o vystavení nového předpisu na inzulin. Všechny potřebné zdravotní informace českého občana zjistí jednoduše v rámci sdílení dat v epSOS.
Jiří Pašek
ředitel společnosti IZIP