Tradiční firmy prozatím vedou
Letos si zatím nejlépe vedou fondy, které investují do akcií biotechnologických firem a na takzvaných Nových trzích (EURO 8/2000).
Co se děje na trhu biotechnologií, že umožňuje tak vysoké zisky? Podle Ivana Zahrádky, manažera fondu Pioneer Trust, to způsobily následující faktory:
1. Cyklus objevu nových léčiv je rychlejší. U léků na předpis se dosud časové rozpětí od jejich objevu k zahájení prodeje rovnalo zhruba deseti letům. Nové technologie a biotechnologické inovace jistě v budoucnu zkrátí uvedené období. Například u inhibitoru na HIV terapii firmy Agouron Pharmaceuticals se už jednalo o pouhých pět let.
2. Statistiky dokládají, že prodej léčiv za posledních 40 let rostl ročně o deset procent. Prodejci odhadují, že v roce 2020 dosáhne světový objem obchodů s léky úrovně 2000 miliard USD. Podle investorů by uvedené číslo mohlo být ještě vyšší, protože lze očekávat zrychlení tempa.
Růst cen akcií biotechnologických firem je souhrou těchto okolností:
a) růst prodeje farmaceutik na bázi biotechnologií je sázkou na body 1. a 2.
b) bude se prodávat stále více léčiv na bázi biotechnologií
c) v nákladech na zdravotní péči se zvýší podíl léků
Součet b) a c) dává „větší podíl na větším koláči a to žene akcie nahoru.
Trh farmaceutických společností je stále malý. Očekává se na něm ovšem velký boom. Nejúspěšnější výsledky se čekají od tradičních výrobců. Ti připravují nové produkty, zčásti vlastní a zčásti vyráběné licenčně. Ocenění akcií na krátkodobý horizont u jednotlivých (mladých nevelkých) společností nedává smysl. Dlouhodobý výhled je ale pro investory lákavý. Je ovšem třeba nakoupit správné akcie. Nezkušení investoři by neměli svá portfolia sestavovat pouze z cenných papírů jediného sektoru, protože hrozí vysoké riziko.