Medicína
Americká federální vláda má nyní v ruce zatím nejdůvěryhodnější důkaz o tom, že marihuanu je možné využívat k medicínským účelům. Zprávu o tom vypracovali nezávislí odborníci, které je jen s velkými obtížemi možné podezřívat z propagace užívání drog.
Zprávu o účincích konopí na lidský organismus připravil americký Institut pro medicínu (IM), který byl založen v roce 1970 Národní akademií věd (NAS), aby sdružoval odborníky schopné odborně posuzovat záležitosti týkající se zdraví občanů. Fungu je tedy jako poradce federální vlády.
Zpráva nazvaná Marihuana a medicína s podtitulem Vyhodnocení vědeckých poznatků je výsledkem velmi podrobného zkoumaní všech dostupných dat o účincích konopí. Na její přípravě se přímo podílelo dvaadvacet odborníků, převážně univerzitních profesorů. Dalších třináct expertů pak hotovou zprávu redigovalo.
Zájem vlády o kritické a co nejobjektivnější zhodnocení medicínských účinků marihuany pramení z toho, že od roku 1996 už sedm států unie schválilo v referendu legalizaci konopí pro léčbu některých vedlejších projevů nemoci AIDS.
Americká vláda má tedy nyní k dispozici zprávu o tom, že marihuana je účinným lékem při léčbě žaludečních nevolností a nechutenství spojených s průběhem nemoci AIDS. U pacientů trpících touto chorobou brzdí konopí i drastický úbytek tělesné hmotnosti.
Autoři zprávy ovšem zároveň upozorňují, že pro lékařské účely se nehodí marihuanu kouřit. Tato forma aplikace má zásadní nevýhodu v tom, že kouř vzniklý při spalování je vysoce toxický. Doporučili přitom, aby byla marihuana i přes tento negati vní vliv podávána pacientům, kterým nepomáhá žádný jiný druh léčby.
Dalším významným závěrem obsaženým ve zprávě je konstatování, že marihuana není takzvanou přestupní stanicí k tvrdým drogám. Jinými slovy: kdo někdy kouřil konopí, není o nic náchylnější k tomu, aby začal brát tvrdé drogy.
Odborníci dále konstatují, že není možné vytvořit si na užívání fyzickou závislost. Výrazně jiná je i situace v oblasti psychické závislosti na kouření konopí. „Sice je malý počet uživatelů marihuany, kteří si na tuto drogu vytvoří psychickou závislost, ale někteří se závislými stanou, stojí ve zprávě, jejíž hrubou verzi má týdeník EURO k dispozici. „Byly zaznamenány různé abstinenční příznaky, ale jsou jen velmi slabé a krátkodobé, uzavírají američtí odborníci z Institutu pr o medicínu uvedenou pasáž. Aktivní látkou v konopí je THC. To je obsaženo v látkách, které patří do skupiny kanabinoidů. Vědci zatím přesně nevědí, jak kanabinoidy na lidský organismus působí. I odborníci, kteří připravili zprávu pro americkou vládu, doporučují, aby byla výzkumu kanabi noidů věnována další pozornost. V každém případě tyto látky ovlivňují naše vnímání bolesti, koordinaci pohybů a paměť.
To vše jsou věci, které důvěrně zná každý kuřák konopí. Na tiskové konferenci u příležitosti zveřejnění zprávy Institutu pro medicínu o nich mluvil i šéf projektu Marihuana a medicína John Benson, děkan a profesor Oregonské léka řské univerzity se sídlem v americkém Portlandu. „Marihuana je mocná droga, která má řadu biologických vlivů. Nejznámější je euforie, ale marihuana způsobuje i zhoršení schopnosti ovládat pohyby, příležitostnou dezorientaci a někdy i nepříjemné pocity, uvedl Benson a dodal, „z medicínského hlediska marihuana neléčí, ale ulehčuje průběh nemoci.
Debata o schválení konopí pro medicínské účely probíhá i v Evropě. Už loni na podzim doporučil Výbor pro vědu a techniku Sněmovny lordů britského parlamentu, že by mělo být lékařům doporučeno, aby konopí předepisovali pacientům trpícím nemocí AIDS nebo roztroušenou sklerózou. Návrh horní komory parlamentu se však tehdy nesetkal s příliš vřelým přijetím ze strany vlády premiéra Tonyho Blaira. Mluvčí ministerstva zdravotnictví tehdy uvedla, že vláda návrh nepodpoří d říve, než budou hotové všechny klinické testy. Od počátku letošního roku však už i v Británii probíhají oficiální výzkumy využití marihuany při léčbě některých nemocí. Členové Sněmovny lordů, kteří loni na podzim návrh na lékařské využití konopí pod pořili, přitom očekávají, že úřadům bude trvat asi pět let, než marihuanu pro tyto účely zlegalizují.