Menu Zavřít

LEDNOVÉ ZEMĚTŘESENÍ

27. 8. 2001
Autor: Euro.cz

K o m i s e     p r o     c e n n é     p a p í r y

Překvapivé vyloučení investičních fondů, ve kterých šlo o největší tunely vůči akcionářům, z procesu přezkoumávání licencí Komisí pro cenné papíry odborníkům nikterak nevadí.

Komise pro cenné papíry přišla v minulém týdnu po dvou měsících testování trhu s konečnou verzí podmínek, podle kterých hodlá od čtvrtého ledna začít s dlouho očekávaným procesem přezkoumávání licencí všem účastníkům trhu, na jehož konci by mělo zůstat místo jen pro ty nejlepší.

Překvapivě z celého procesu nakonec vyloučila investiční fondy, přestože na jejich hlavu především se v minulosti snes-la největší kritika poměrů trhu s cennými papíry, hlavně v souvislosti s vykrádáním jejich majetků nezodpovědnými správci.

„Důvodem je fakt, že zákon už dostatečně ošetřuje dění ve fondech a dokáže spolehlivě vychytat případné nepravosti, vysvětluje tento krok komisařka pro cenné papíry Jana Pospíšilová. V příštím roce se rovněž očekává masové otvírání investičních fondů (u téměř 60 procent ze současných 85 investičních fondů tento proces už běží), a proto je podle komise zbytečné fondy zatěžovat dvojím papírováním - ohledně otvírání a ještě ohledně licencí. Mohlo by tak dojít k paradoxním kolizím, kdy v jednom řízení by mohla rozhodnout komise s určitým výsledkem a v druhém úplně jinak.

Největším kritikům se však nelíbí, že otvírání je proces na dlouhou dobu a tvrdí, že podívat se na živnosti by některé fondy potřebovaly hned jako sůl, především ty malé nečitelné. Komise však tvrdí: máme dostatečné páky, protože můžeme těm fondům, u kterých za posledních dvacet dnů neproběhl na veřejném trhu jediný obchod, povinně nařídit otevření. Již nyní se to týká dvacítky fondů. To jsou podle komise dostatečné argumenty pro to, aby se jim proces přelicencování vyhnul.

Účastníci trhu, včetně ochránců práv malých akcionářů ze sdružení OSMA, vidí tento krok komise jako rozumný. Komisi rovněž odpadnutím fondů ubude velká papírovací agenda a uvolní si ruce na kontrolu ostatních firem, kterých bude mít beztak až nad hlavu. Fondy by si sice mohly mnout ruce, že je přezkoumávání minulo, ale to je velmi zjednodušený pohled. Komise se totiž bude dívat na zuby správcům fondů, tedy investičním společnostem, a při kontrole by měla odhalit i nesrovnalosti ve fondech. I kdyby se nakonec licence fondům nevyhnuly, stejně by se k případné zodpovědnosti museli hnát jejich správci, a nikoliv fondy samé. I proto je možné považovat krok komise za racionální.

Další novinkou je, že závazná kritéria pro přezkum se změnila jen v pouhá doporučení, která nejsou právně vymahatelná. „Když zjistíme, že má některý subjekt jiný výklad svých kroků, ale ty jdou správným směrem, jsme ochotni jeho postup akceptovat, přiznává Pospíšilová. Systém naší legislativy to bohužel umožňuje. To by však mohlo komisi značně komplikovat život, protože při právní nezávaznosti takovéhoto dokumentu by toho mohli ti, kterým se rozhodnutí komise nebude líbit, využít u soudu.

A to, že se s verdiktem komise nebudou chtít mnozí smířit, je více než jisté a může to celý proces přezkumu výrazně prodloužit, i když chce být komise s většinou případů hotova do poloviny příštího roku.

MM25_AI

Co se proti původním kritériím v definitivní verzi změnilo? Komise vyslyšela hlasy o zbytečné byrokracii, která by celý proces téměř paralyzovala, a snížila počty dokumentů, které musí subjekty předložit. Komisi nahrává i fakt, že mnozí se bojí, že se vytáhnou staré věci z minulosti, a proto sami licenci vracejí. Třeba u brokerů jich přibývá každý den několik a již nyní vrátilo živnosti pár desítek.

Po věcné stránce nedoznal dokument žádných drastických změn. Například pojem „nekalé jednání nakonec kvůli nejednoznačnosti některých termínů vypadl úplně. Zmírněn byl i požadavek na to, kdo je považován za důvěryhodnou osobu. Původně museli některé předpoklady splňovat téměř všichni zaměstnanci firmy, nyní se týkají jen statutárních orgánů.

  • Našli jste v článku chybu?