Menu Zavřít

Ledovce v Alpách umírají, proces se už nedá zvrátit

30. 12. 2017
Autor: Profimedia.cz/ McPhoto/Gernhöfer / Alamy

Globální změny klimatu se podepisují na podobě nejvyšších hor a ledovců. Nejinak je tomu v Alpách, nejvyšších horách v Evropě. Většina ledovců do sto let zmizí úplně. Proces tání je rychlejší, než před pár lety vědci předpokládali.

Vymírání ledovců v Alpách ukazuje příběh ledovce Pizol na východě Švýcarska. Matthias Huss na podzim šel zkontrolovat, kolik jej přes letošní léto ubylo. Leží ve výšce 2800 metrů. Na dlouhé procházky po ledovcových polích je zvyklý, je to jeho práce.

Vede švýcarskou měřící síť ledovců. Vždy na jaře a na podzim měří výšku ledu pro technickou univerzitu v Curychu a univerzitu Fribourg. Od konce srpna do nástupu zimy musí zvládnout zkontrolovat stovku ledovců, které má na svém seznamu.

Rok 2017 byl podle něj pro ledovce extrémně nepříznivý. Nejprve zima s nedostatkem sněhu a pak rychlý nástup tepla. V době od konce května do konce června v Alpách panovalo nejdelší období tepla za poslední století. Pro ledovce to je smrtící koktail.

Dostatek sněhu je totiž přes léto chrání, odráží sluneční paprsky. Pokud je sněhu málo a roztaje se, slunce začne rozpouštět i led. Úbytek ledu švýcarských ledovců je podle Husse v roce 2017 jeden z nejvyšších za posledních sto let. Horší to bylo jen v roce 2003.


Člověk změnil klima, tvrdí meteorologové:

Průlom u amerických meteorologů: Člověk si za klimatické extrémy může sám

Za častější a silnější hurikány si může člověk sám, tvrdí někteří vědci. Ilustrační foto.


V posledních letech se přitom tání ledovců zrychluje. Zejména jsou ohroženy ledovce, které leží v nadmořské výšce pod třemi tisíci metrů. Ledovec Pizol je jednou z obětí klimatických změn. Od roku 2006 ztratil dvě třetiny svého objemu.

Od poloviny 19. století se plocha ledovců ve Švýcarsku snížila z 1735 kilometrů čtverečních na 890 kilometrů. V roce 1973 bylo v zemi v srdci alpských štítů registrováno 2150 ledovců, do dnešních dnů jich 750 roztálo.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung upozornil na to, že ve vysokých horách se teplý vzduch ohřívá dvakrát rychleji než v nížinách, proto i největší evropský ledovec – Aletschský, je v ohrožení a do konce tohoto století z něj zůstane pouhá desetina.

V Německu zmizí čtyři z pěti ledovců do roku 2050

Ani Rakousko na tom není lépe. Ledovec Pasterze na Großglockneru ztratil za jeden rok dva metry tloušťky. V Německu leží pět alpských ledovců a čtyři z nich do roku 2050 úplně zmizí, uvedl Wilfried Hagg z mnichovské univerzity. Pokud led ledovce začíná měnit barvu na modrou, v přeneseném slova smyslu umírá a není mu pomoci.

„Vše se odehrává rychleji a je to dramatičtější, než se čekalo,“ řekl k tání ledovců Heinz Zumbühl, bernský odborník na historii ledovců. Podle něj se na ledovcích dobře ukazuje, co dělá s klimatem člověk.

Alpy budoucnosti budou vypadat jako šedé kamenité hory, bez bílých štítů. Poslední roky zimní sněžení nestačí na to, aby dokázalo kompenzovat letní tání. Jen v roce 2017 činil úbytek ledové masy dvouapůlnásobek spotřeby pitné vody v celém Švýcarsku.

Ustupující ledovce vydávají svá tajemství. V létě není měsíce, aby se nenašlo nějaké tělo, které bylo v ledu uvězněné desítky let. Na ledovci Tsaufleuron byl v létě nalezen manželský pár, který zmizel před 75 lety.

MM25_AI

Související články:

Hra o trůny i o klima: Seriálová hvězda zachraňuje svět

Trumpovo městečko. Hrozí jim zaplavení mořem, na oteplování stejně nevěří

Jak zastavit oteplování: vesmírné zrcadlo a další šílené plány

Jak bojovat s globálním oteplováním? Vědci nabízí i bizarní řešení.


  • Našli jste v článku chybu?