Odstupující kabinet Mirka Topolánka hledá v posledních dnech svého trvání hlavně odpověď na otázku, které zákony se bude ještě snažit protlačit Parlamentem do podzimních předčasných voleb.
Autor: Martin Siebert
V polovině svého mandátu vláda nastřádala na třicítku změn v legislativě, které zákonodárci zatím nestačili posoudit a některé ještě ani neviděli. Podnikatelé by se tak nemuseli dočkat třeba novel stavebního zákona, obchodního zákoníku nebo zákoníku práce.
To nastupující vláda Jana Fischera bude řešit ještě zásadnější problémy. Má jen technicky udržovat chod státu do příchodu nově zvolené politické vlády, nebo i pokračovat v přípravách nových zákonů novelizacích těch současných? Příští kabinet může mít úplně jinou představu a vykonaná práce by mohla směřovat přímo do koše.
Anketa Profitu: Měla by letní „úřednická“ vláda pokračovat v přípravách změn zákonů?
NE |
Jiří Grund
majitel firmy Grund
Legislativní změny by jistě měla nechat na další vládu, protože bez podpory a schválení těchto zákonů Parlamentem tato práce nemá smysl.
ANO |
Tomáš Sedláček
analytik ČSOB
Měla by pracovat třeba na protikorupčních opatřeních, které byly ve volebních programech obou velkých stran.
NE |
Jaroslav Míl
prezident Svazu průmyslu
Ale jako překlenovací úřednická vláda má prostor i povinnost připravit harmonogram a začít realizovat reálné kroky k přijetí eura.
ANO |
Tomáš Pelikán
majitel společnosti Terrinvest
Ale pouze v nezbytně nutných případech, které nesnesou odklad. Mám na mysli například zákon o státním rozpočtu na rok 2010.
ANO |
Jan Přerovský
generální ředitel Asseco CR
Určitě by měla pokračovat. Práce na přípravách změn zákonů bude alespoň méně politická a více pracovní, tedy odborná.