Menu Zavřít

Legislativu je třeba přizpůsobit lidem

2. 9. 2019
Autor: Euro.cz

Svět se mění a zůstat v korzetu zastaralých právních předpisů znamená úpadek, říká urbanista Peter Gero

Ještě před dvaceti lety tvořily velkou část dnešní obytné čtvrti HafenCity v blízkosti centra Hamburku doky, které postupem času ztrácely význam a funkčnost.

Dnes je HafenCity živoucí příjemnou částí města s promenádami u vody, která zvětšila centrum města o 40 procent.

U zrodu HafenCity stál Peter Gero, původem slovenský urbanista, který 12 let její rozvoj řídil jako ředitel plánování a výstavby centrálních čtvrtí na hamburském magistrátu.

* V čem je HafenCity tak výjimečné?

HafenCity je výjimečné v tom, že se je -den projekt podařil komplexně, to znamená, že se vytvořila nová struktura, která je architekturou, respektive urbanismem 21. století. V HafenCity jsou smíchané všechny funkce na jednom prostoru, který je přesně definovaný, přesně určený plánem a vznikl po velmi intenzivních soutěžích různých nápadů.

* Dokážete říci, proč jde zastavování brownfieldů v Hamburku v porovnání s Prahou relativně snadno a rychle?

To přesně nevím. V Hamburku se dají brownfieldy revitalizovat, neříkám bez problémů, ale poměrně v krátkém čase, protože Hamburk nemá možnost rozrůstat se za své hranice. Hamburk je spolková republika, hranice jsou jasně definované a Hamburk bojuje proti tomu, aby se lidé vystěhovávali do zón mimo město. Je to velmi neekologické a stejně tak i neekonomické. Proto je tlak na rychlé řešení brownfieldů tak velký. Brownfieldy jsou v centrálních polohách a na velkých plochách, čili já si myslím, že jiné cesty není. Ten, kdo zdržuje tento rozvoj, téměř bych řekl, že páchá zločin na městě.

* Uměl byste porovnat stavební legislativu v Německu a v Česku?

Já nejsem právník, ale 12 let jsem byl ve vedoucí funkci v Hamburku a za tu dobu jsem žádné velké střety s legislativou nikdy nezažil. Vždy se našlo řešení, které bylo pragmatické a které umožňovalo realizovat dobré projekty. To chci podtrhnout. Urbanisté se naučili dělat dobré projekty a to je rozhodující. Legislativu je třeba přizpůsobit lidem a ne opačně. Právní předpisy děláme proto, aby se náš život uspořádal v nějakých mantinelech. Svět se mění a zůstat v korzetu zastaralých právních předpisů znamená úpadek.

* Jak se podařilo dosáhnout toho, že v HafenCity má budovy tolik slavných architektů?

MM25_AI

U bydlení se městská investorská organizace, kterou si Hamburk pro HafenCity zřídil, rozhodovala při prodeji pozemků soukromým investorům nikoliv podle ceny, ale podle konceptu. Chtěli jsme, aby vznikl nejen mix funkcí domů a jejich pojetí, ale i různé typy vlastnictví - například byty určené do soukromého vlastnictví, pro pronájem, družstevní. Uchazeči o pozemky pro kancelářské projekty byli posuzováni podle toho, zda se byli ochotni zavázat, že alespoň 60 procent budovy budou sami využívat, že nepůjde o spekulaci. Každý z uchazečů se musel zavázat, že vyhlásí architektonickou soutěž, výjimku dostal, jen když přivedl světovou hvězdu, kterou jsme chtěli ve městě mít.

  • Našli jste v článku chybu?