Bez výrazné specializace...
Celý poditul: Bez výrazné specializace si tato investiční banka asi nebude moci udržet samostatnost
Zdá se, že banka Lehman Brothers odvrátila finanční krizi podobné té, jaká postihla bankovní dům Bear Stearns, a to díky plánům získat šest miliard dolarů čerstvého kapitálu. Ovšem proslavenou investiční banku, v současnosti nejmenší z významných firem na Wall Street, může nakonec potkat stejný osud: konec nezávislosti.
Zvěsti o převzetí pronásledovaly banku Lehman periodicky od primární nabídky jejích akcií v roce 1994. Spekulace se šířily například poté, co kolaps hedgeového fondu Long-Term Capital Management vyvolal obavy z bankrotu společnosti Lehman. Přesto se banka vždycky vzpamatovala bez úhony, zčásti díky naprosto nezávislému duchu svého generálního ředitele Richarda Fulda. „Tihle chlapíci jaksi nikdy neumírají,“ tvrdí Roy Smith, profesor na Sternově fakultě obchodu Newyorské univerzity.
Tentokrát by to mohlo dopadnout jinak, ačkoli se banka snaží získat kapitál prodejem akcií institucionálním investorům a strategickým kupcům včetně firmy BlackRock. Avšak při pohledu za tuto bezprostřední hotovostní krizi by obchodní model banky Lehman mohl být ohrožen. Firma totiž fušuje do všeho, počínaje obchodováním s dluhopisy, přes upisování kmenových akcií a konče fúzemi a akvizicemi, ale v ničem nedominuje. Nemá výraznou specializaci jako malá finanční poradenská firma Lazard ani velikost jako velké komerční banky JPMorgan Chase a Bank of America. „Je těžké říct, kam společnost Lehman pasuje,“ uvádí analytik David Hendler z CreditSights. Podle něho potřebuje být bankou s větší bilancí, která může využívat svůj soubor dovedností.
TLAKY
Zůstává otázkou, která finanční společnost by se mohla ucházet o banku Lehman, jejíž tržní hodnota spadla na třináct miliard dolarů. Společnosti JPMorgan Chase a Bank of America takovou finanční sílu mají, ale obě mají ještě spoustu práce s tím, aby strávily obchody. Patrně to zůstane na nějakém zahraničním hráči, třeba na britské bance HSBC nebo Barclays. Obě jsou slabé v investičním bankovnictví.
Převzetí banky Lehman by mohlo být problematické. Byznys s pevnými příjmy, který během tří let řídili tři šéfové, se potýká s potížemi poté, co se dostal do oblasti riskantních méně bonitních cenných papírů. Banka Lehman je solidním hráčem ve fúzích a akvizicích, ale poradenská práce je v současnosti pro každého utlumená. A zničená finanční pozice banky bude překážkou tomu, aby na sebe brala obchodní rizika, jež jsou nutná k dosahování velkých zisků na Wall Street. „Nastane tlak na všechny její části podnikání,“ předpovídá analytik firmy Standard & Poor’s Matthew Albrecht.
Nesnáze banky Lehman zvětšil nedávný odchod předního řídícího pracovníka z oblasti dluhopisů: Rick Rieder, bývalý spolušéf divize globálních úvěrů, odešel v květnu, aby rozjel hedgeový fond, v němž je banka Lehman menšinovým investorem. Bude-li cena akcií banky pokračovat v poklesu, mohly by se objevit potíže s udržením dalších talentů, protože velká část odměn závisí na akciích. Jejich cena se 11. června propadla na pětileté minimum, dokonce i poté, co banka ohlásila, že navyšuje kapitál.
Krom toho má banka za sebou jedno svízelné spojení. Když společnost American Express v roce 1984 koupila banku Lehman, téměř od počátku to neklapalo. Neformální styl legendárních obchodníků s dluhopisy u banky Lehman nešel dohromady s usedlou atmosférou její mateřské společnosti. Řídící pracovníci se dostávali do rozporu ve všem, od platů až po prodej majetku. Téměř o deset let později se obě společnosti rozdělily.
Přesto mohou být dny banky Lehman jako nezávislé firmy sečteny. Jak uvádí analytik Chris Whalen z firmy Institutional Risk Analytics: „Lehman je na řadě. Když máte smečku dinosaurů, na odstřel je ten nejpomalejší.“
Graf:
MDLOBY
DOLARY
CENA AKCIÍ LEHMAN BROTHERS
…
2. 1. ’08; 11. 6.
Pramen: Bloomberg Financial Markets
Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
PŘEKLAD: Jiří Kasl