Menu Zavřít

LÉK: MARIHUANA

9. 8. 2001
Autor: Euro.cz

M e d i c í n a

Zatímco český Parlament letos přijal represivní protidrogový zákon, Britové udělali minulý týden další krůček na cestě k legalizaci marihuany pro lékařské účely. Konopí už od roku 1996 pomáhá nemocným lidem v Arizoně a v Kalifornii.

Obyvatelé dvou států ze západního pobřeží USA si zákon o užívání konopí pro lékařské účely odhlasovali v referendu, které proběhlo spolu s prezidentskými volbami v roce 1996. V Británii není motorem radikální změny v nahlížení na účinky marihuany nikdo vlivnější než horní komora parlamentu. Výbor pro vědu a techniku Sněmovny lordů se minulý týden usnesl, že by mělo být lékařům umožněno, aby konopí předepisovali pacientům trpícím vybranými chorobami, například roztroušenou sklerózou. V USA konopí pomáhá i při žaludeční nevolnosti a u pacientů léčených chemoterapií zpomaluje úbytek váhy, kterým trpí lidé postižení nemocí AIDS.

Návrh horní komory parlamentu se však nesetkal s příliš vřelým přijetím u členů vlády Tonyho Blaira. „Vláda návrh nepodpoří dříve, než budou dokončeny všechny klinické testy, prohlásila podle deníku The Guardian mluvčí ministerstva vnitra. Ministerstvo zdravotnictví zase tvrdí, že předepisovány mohou být jen léky schválené Agenturou pro kontrolu medikamentů (MCA).

Konopí je v současné době ve Velké Británii vedeno jako droga v takzvané Skupině 1. To znamená, že podle britských úřadů nemá žádné medicínské účinky, a proto nesmí být předepisováno. Na rozdíl třeba od mnohem nebezpečnějších drog, jako je heroin nebo kokain, které jsou vedeny ve Skupině 2, což znamená, že podle britské klasifikace medikamentů mohou být tyto drogy některým pacientům předepisovány.

Nicméně Blairova administrativa už před časem schválila návrh, podle kterého začnou příští rok v lednu oficiální testy účinků marihuany při léčení některých nemocí. Členové horní komory parlamentu očekávají, že vládním úřadům bude trvat dalších pět let, než marihuanu pro lékařské účely zlegalizují. „Domníváme se, že máme k dispozici dostatek důkazů svědčících o tom, že marihuana pomáhá mnoha pacientům. Považujeme proto za nehumánní a nespravedlivé, aby čekali tak dlouho, řekl podle středečního vydání listu The Guardian jeden z nejvlivnějších členů výboru pro vědu a techniku lord Perry z Waltonu. Členové horní komory proto požadují, aby byla marihuana co nejdříve přeřazena do Skupiny 2.

Jediným spolehlivým způsobem, jak dopravit konopí do mozku, je jeho kouření. S tím nesouhlasí Britská lékařská asociace (BMA), jejíž členové tvrdí, že kouření konopí je nebezpečné pro plíce. Lednové testy marihuany bude provádět Královská farmaceutická společnost (RPS), která sice podporuje stanovisko Sněmovny lordů, avšak odmítá předepisování cigaret, protože není nikdy možné určit, kolik tetrahydrokanabiolu (THC - účinná látka obsažená v konopí) se dostane do pacientova mozku. Výzkumy jsou proto cíleny na výrobu extraktu o přesném obsahu THC. Jako první získala letos licenci na vývoj léku farmaceu-tická společnost GW Pharmaceuticals.

Na stranu horní komory parlamentu se minulý týden postavily i vlivné deníky. Financial Times ve středu pochválily vládu za to, že vůbec o legalizaci marihuany při léčbě některých nemocí začala uvažovat. Deník se ovšem spolu s lordy domnívá, že celý proces je třeba urychlit a připomíná, kdo jsou členové Sněmovny lordů. „Doporučení přichází nikoli od skupiny stárnoucích hippies, ale od výboru, jehož členy jsou například lord Perry, farmakolog, který založil Open University, lord Walton, uznávaný neurolog a bývalý prezident Ústřední lékařské rady (GMC), lord Butterfield, bývalý profesor medicíny na University of Cambridge a lord Porter, laureát Nobelovy ceny za chemii. Vláda by proto měla návrh vyslechnout.

Usnesení výboru pro vědu a techniku vítají především pa- cienti. The Guardian uveřejnil minulou středu článek o vysloužilém vojákovi Billu Thortonovi-Smithovi, který od roku 1989 trpí roztroušenou sklerózou. „Moc se mi nelíbí, že jsem považován za kriminálníka, tvrdí Thorton-Smith a dodává, „já a další lidé nejsme partička zkouřených moz-ků v kolečkových křeslech. Jsme nemocní a toto je způsob, jak si pomoci. Thorton-Smith se dříve drog nikdy ani nedotkl. Konopí kouří nebo pije smíchané s vodou, citronem a trochou whisky. Během půlhodiny se mu, po-dle vlastních slov, uleví od bolesti. „Piji tak půl hrnku denně, pokud se mi podaří konopí sehnat. Ne-ní lehké najít to, co potřebuji, tvrdí dále Thorton-Smith, který si stěžuje, že šlechtěné konopí se pro jeho účely nehodí.

bitcoin školení listopad 24

Pohled na účinky konopí se po nástupu kabinetu Gerharda Schrödera mění i v Německu. Ministr vnitra Otto Schily řekl v rozhovoru pro Der Spiegel, že se jeho úřad znovu zamyslí nad tím, zda má být držení marihuany pro osobní potřebu trestné.

I další americké státy směřují k legalizaci konopí pro medicínské účely. Nedávno se s touto myšlenkou ztotožnili voliči v dalších šesti státech Unie. Arizona a Oregon se tak navzdory ostrým protestům ze strany federálních úřadů staly průkopníky radikálních změn.

  • Našli jste v článku chybu?