Menu Zavřít

Lékaři uvidí životní funkce pacientů na plicním ventilátoru přes mobil. Pomůže jim technologie z ČVUT

8. 4. 2021
Autor: ČVUT
  • Technologie Vent-Connect umožní lékařům sledovat obrazovku plicního ventilátoru vzdáleně

  • Lékař tak neriskuje infekci a stíhá monitorovat více pacientů

  • Na projektu se podílela Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a ČVUT


Projekt Vent-Connect obstál v preklinické fázi a získal kladné stanovisko etické komise Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Technologie slouží ke sledování pacientů s covid-19 připojených k umělé plicní ventilaci. Zdravotník díky ní vidí informace o stavu pacienta a nastavení přístroje na svém mobilu nebo počítači.

Vzdálený přístup k obrazovkám ventilátorů umožní lékařům monitorovat vitální funkce pacientů efektivně a bezpečně. Mohou tak přesněji nastavovat parametry plicního ventilátoru v průběhu léčby. Řešení je levné a snadno se přizpůsobí i jiným pracovištím. Projekt vyvinul tým Českého vysokého učení technického v Praze ve spolupráci s nemocnicí a 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy.

Pandemie nemoci covid -19 mnohonásobně zvýšila nároky na oddělení intenzivní péče českých nemocnic, které nemají dostatek expertů z oboru. Lékaři se rozhodují často na základě telefonických popisů od členů týmu, kteří slouží v infekční zóně. Zbytek dat hledají v  klinickém informačním systému. Projekt Vent-Connect vznikl v říjnu 2020, kdy Česko zasáhla nová vlna pandemie. Za startem výzkumu stojí přednosta a Kliniky anesteziologie a resuscitace (KAR FNVK) MUDr. František Duška a rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Čeští vědci chtějí léčit nádory pomocí autonomních robotů. Na vývoj dostanou 20 milionů
Přečtěte si také:

Čeští vědci chtějí léčit nádory pomocí autonomních robotů. Na vývoj dostanou 20 milionů

„S technologií Vent-Connect mohou odborníci vzdáleně monitorovat zdravotní stav pacientů připojených k umělé plicní ventilaci. Data z obrazovek ventilátorů se přenáší do počítače nebo mobilního telefonu, kde se vyhodnocují. Zdravotníci tak mají okamžitý přehled o životních funkcích pacientů, aniž by museli vstupovat do infekční zóny s ochrannými pomůckami. Tím se výrazně snižuje riziko nákazy v nemocnicích,“ uvedl Miroslav Macík z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Miroslav Macík dodává, že technologie dovoluje lékařům vzájemně konzultovat stav pacienta a vhodnou léčbu, přičemž neohrozí sami sebe nebo své kolegy. Mohou tak zajistit pacientům na plicní ventilaci kvalitnější léčbu. Systém přenáší záznam obrazovky ventilátoru pomocí kamery nebo videonahrávky činnosti přístroje. Lékař si záznam může prohlédnout na notebooku či mobilu mimo infekční prostředí.

V současnosti je zařízení nainstalováno u 15 plicních ventilátorů a u centrálních monitorů životních funkcí na KAR FNKV.

WT100

MUDr. Václav Zvoníček z FN Královské Vinohrady vysvětluje pozitivní dopad na léčbu pacientů: „Vzdálené sledování detailních funkcí ventilátoru, například z mobilního telefonu lékaře, umožňuje daleko častější kontrolu nastavení ventilátoru, než se reálně daří v provozu během epidemie. Lékaři mohou rychleji rozpoznat, že pacientovi nastavení nevyhovuje, a změnit jej.“

  • Našli jste v článku chybu?