Menu Zavřít

Lepší ekonomika i levnější letenky. Aerolinky loni poprvé přepravily přes čtyři miliardy lidí

6. 9. 2018
Autor: Peter Steffen/dpa/Alamy Live News/Profimedia

Letecké společnosti po celém světě loni poprvé přepravily více než čtyři miliardy cestujících a propojily rekordní počet měst. Přispělo k tomu širší zlepšení globálních ekonomických podmínek a nižší ceny letenek. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

„V roce 2000 průměrný občan letěl jednou za 43 měsíců. Loni to bylo každých 22 měsíců,“ řekl generální ředitel IATA Alexandre de Juniac. Létání podle něj nebylo nikdy dostupnější.

Celkový počet cestujících na pravidelných linkách se loni zvýšil o 7,3 procenta na 4,1 miliardy. Největší růst a nejvíce cestujících bylo zaznamenáno v oblasti Asie a Tichomoří. Aerolinky z tohoto regionu přepravily 1,5 miliardy cestujících, což je o 10,6 procenta více než předloni. Na celkovém počtu tak měly podíl 36,3 procenta. Druhá byla Evropa s podílem 26,3 procenta, třetí skončila Severní Amerika s podílem 23 procent.

Aerolinky loni také poskytly pravidelné lety mezi více než 20 tisíci páry měst. To je více než dvojnásobek úrovně roku 1995. Takový růst přímých služeb zlepšuje výkonnost díky snižování nákladů a úspoře času pro cestující i přepravce, uvedla IATA.

Trh s nákladní leteckou přepravou se zvýšil o 9,9 procenta. Kapacita pak stoupla o 5,3 procenta a vytíženost letadel o 2,1 procenta.

IATA sdružuje zhruba 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 procenty. Mezi členy sdružení patří i České aerolinie.

bitcoin_skoleni

Zmeškali jste navazující let? Čtěte, na co všechno máte nárok

Cestující na letišti Václava Havla v Praze

Přečtěte si také:

Budete žádat o odškodné za zpožděný let? Přečtěte si postup krok za krokem

Jak získat odškodné za ztracené či poškozené zavazadlo

Zbořte vzdušné hranice, říká nový šéf evropského nebe Jan Klas

Útok na peněženky. Ryanair omezí komfort cestujících a zpřísní kontroly zavazadel


  • Našli jste v článku chybu?