Menu Zavřít

Lepší je mlčet

4. 1. 2007
Autor: Euro.cz

Podle většiny manažerů se na odložení případu vraždy odhaluje stav policie

Překvapilo vás, že policie právě mezi svátky odložila případ vraždy podnikatele Františka Mrázka?

MM25_AI

  • Ano 28,6 %
  • Ne 38,1 %
  • Nevím 33,3 %

František Mrázek patřil k podnikatelům ovládajícím skupinu firem kolem Setuzy. Byl společníkem Tomáše Pitra. Vrah ho zastřelil 25. ledna 2006 na parkovišti před sídlem jeho firmy v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka.
Policie nehledala pouze střelce, který Mrázka zavraždil, ale ve snaze najít motiv vraždy prošetřovala i jeho aktivity. Protože však nenašla stopy, které by ji dovedly k vrahovi, usilovala alespoň odhalit vazby zavražděného. A v případě Mrázka jich bylo neskutečně mnoho. Stýkali se s ním totiž lidé z byznysu, z politiky, od policie i od tajných služeb. Mohl vadit tisícům lidí. Vlivní a bohatí lidé chodili za Františkem Mrázkem proto, že se všeobecně vědělo, že měl důvěrné vztahy s důstojníky policie, tajných služeb a že měl své (často zkorumpované) lidi také v justici, a dokonce i u soudů. Mrázek byl pro ně mnohdy poslední instance, jak neoficiálně vyřešit nějaký problém nebo alespoň získat jinak nedostupné informace. Mrázkova klientela byla rozmanitá a bohatá. Chodili za ním lidé napříč politickým spektrem. Policisté však po necelém roce vyšetřování případ lednové vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka 27. prosince 2006 odložili. Nepodařilo se jim totiž zjistit konkrétní osobu, proti které by bylo možné vést trestní stíhání. „To ale neznamená, že by policisté neprověřovali další podněty. Pokud se objeví nové skutečnosti, může být vyšetřování obnoveno a případně zahájeno trestní stíhání pachatele. Není to definitivní konec,“ prohlásil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka.
Policie potvrdila, že na případu dále pracuje. „Po konzultaci s dozorujícím státním zástupcem jsme případ podle zákona odložili, což je procesní opatření. Nicméně na případu stále pracujeme, a to v souvislostech s jinými prověřovanými případy,“ řekla mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.
Na Mrázkově kauze pracuje speciální tým Pokr. V rámci vyšetřování se zajímá o dalších 35 vražd a podezřelých úmrtí.
Odpovědi respondentů byly většinou velmi strohé a všechny tři jejich skupiny - ano, ne a nevím - byly tentokrát početně v podstatě stejné.
Tento manažer zcela bez obalu odpověděl: „Nepřekvapilo mě to. Spíše by mě překvapil opak.“ Záporná odpověď dalšího pak byla lakonická: „Ne. Asi uklízejí stůl.“ Tento manažer se pokusil zařadit případ Františka Mrázka do širších souvislostí: „Ne. Vyšetřit vraždu nejvýše postavených osob mafie, ve smyslu najít vraha a případně objednatele, se nepodaří policii nikde na světě.“
Někteří respondenti se zaujali k vyšetřované kauze neutrálnější postoj. Pro tohoto je problémem nedostatečné informovanost: „Nemám žádné informace, abych tento případ blíže posoudil.“ A jiný je vůči přístupu policie ještě shovívavější: „Dle informací ČT právě dnes vypršela lhůta pro vyšetřování, a proto bych v tom nehledal záměr.“ V této kladné odpovědi manažera se pak odráží opak: „Ano, překvapilo mě to. Velmi negativně.“ Odložení případu pak překvapilo i manažera, který si uvědomuje, jak nebezpečné by jeho vyšetření mohlo být: „Vážení, na vaši dnešní otázku odpovídám ano. Myslím že to jen dokazuje sepětí české policie a justice obecně s politikou. Z minulosti je známo, že případy vražd a méně závažných zločinů nebyly odloženy i více než desetiletí. Překvapuje to zejména proto, že indicií, byť mnohé zřejmě byly na bázi dohadů, bylo více než dost. Myslím, že scestnost odložení případu vraždy by teď mohli prokázat investigativní novináři, i když si dovedu představit, jak nebezpečné to v našich podmínkách bude.“
Překvapení jiného druhu pak projevuje následující manažer: „Překvapilo by mne, kdyby Policie ČR případ vyšetřila. Překvapilo by mne, kdyby Policie ČR zatkla vraha. Překvapilo by mne, kdyby Policie ČR spolu s vrahem zatkla i osoby, které ho najaly. Překvapilo by mne, kdyby viníci byli postaveni před soud. Překvapilo by mne, kdyby byli odsouzeni. Ivan Lhotský, Jakub Konečný, František Mrázek a další lidé se pohybovali na hranici mezi kriminálním podsvětím a politickým establishmentem a byli zavražděni nebo ,zmizeni‘… a nikdy se nic nevyšetřilo.“
Velmi zlověstně pak působí tato odpověď: „Vážení, k tomu se nebudu vyjadřovat. To je tak ožehavé téma, že raději mlčte. Třicet mrtvých je snad dost.“

Odpovídalo 84 manažerů.

  • Našli jste v článku chybu?