Menu Zavřít

Lepší než medaile

31. 10. 2002
Autor: Euro.cz

Na hodnotovém vývoji komodit lze participovat pomocí certifikátů

Burzovní rok 2002 se zdá být rokem surovin. Zatímco etablované akciové trhy nadále oslabují a prolamují mnohaletá minima (výjimkou potvrzující pravidlo je Japonsko, kde akciový trh dosáhl devatenáctiletého minima), rostou ceny drahých kovů, ropy a ostatních komodit. Drobný český investor má možnost nakoupit drahé kovy v podobě zlatých mincí a šperků v renomovaných zlatnictvích. Posledním hitem jsou zřejmě pamětní medaile vydávané Českou národní bankou. Mnoho domácích investorů ale stále ještě neví, že lze participovat na hodnotovém vývoji komodit pomocí takzvaných certifikátů.
Certifikáty jsou cenné papíry, jejichž emitenty jsou renomované zahraniční banky a jež se běžně obchodují na zahraničních trzích jako například akcie. Nákupem pouze jednoho certifikátu za zanedbatelnou investiční sumu se i drobný investor může podílet na hodnotovém vývoji drahých kovů a ostatních komodit. Může tak lépe diverzifikovat své volné finanční prostředky. Nákup i zpětný prodej certifikátů je bezproblémový, protože se všichni emitenti zavazují k aktivnímu market makingu, tedy k průběžnému stanovování nákupních a prodejních kursů. To vede k větší likviditě a transparentnosti těchto produktů.

Zlato.

Vezmeme-li v úvahu ztrátu důvěry na finančních trzích, která je nyní velmi ovlivněna krizí na Blízkém východě, není růst ceny zlata překvapivý. Stejně jako v minulosti je zlato díky svým vlastnostem „krizovou investicí“, kterou mohou investoři pro sebe využít rozličnými druhy investičních produktů.
První volbou je index AMEX Gold Bugs vypočítávaný American Stock Exchange. Tento burzovní barometr zaznamenal v posledních 52 týdnech hodnotový růst ve výši 72 procent. Obsahuje fixní zastoupení čtrnácti firem zabývajících se těžbou zlata, kótuje se v amerických dolarech a adekvátně zobrazuje tržní kapitalizaci jednotlivých akcií obsažených v indexu. Složení indexu se prověřuje jednou za čtvrt roku. Případné změny se provádějí každý třetí pátek v březnu, červnu, září a prosinci, vždy po ukončení obchodování. Index AMEX Gold Bugs obsahuje akcie producentů, kteří se nezajišťují proti budoucím dlouhodobým pohybům cen zlata, a růst cen se nejvíce projeví právě u těchto firem. Proto AMEX Gold Bugs působí sám o sobě jako pákový finanční produkt – vývoj ceny zlata bude zesíleně působit oběma směry.
Jinou alternativou je certifikát Gold-X pert, jehož emitentem je Deutsche Bank. Pomocí tohoto certifikátu nabízí investorům přímou participaci na hodnotovém vývoji ryzí unce zlata (31,1035 gramu), která se kótuje na London Bullion Market Association. Investor tak v poměru „jedna ku jedné“ participuje na aktuálním vývoji ceny zlata.
Oproti přímému fyzickému nákupu komodit přináší investice prostřednictvím certifikátu řadu výhod. Potenciální investor nemusí platit žádné poplatky spojené s fyzickým dodáním komodity. Vyhne se rovněž poplatkům, které by musel platit depozitní bance za úschovu zlata v bankovních trezorech. I stanovení aktuální ceny certifikátu je velmi transparentní: Pokud je aktuální cena zlata například 320,00 USD a směnný kurs EUR/USD 0,98, bude hodnota Gold X-pert certifikátu 32,65 EUR (320,00 USD/0,98 EUR/USD x 0,1). Certifikát zobrazuje hodnotu unce zlata v poměru 1:10 (proto musíme násobit 0,1). To pouze proto, aby byla dosažena nižší nejmenší obchodovatelná jednotka. Při poměru 1:1 by již investor potřeboval pro investici vyšší sumu základního kapitálu tedy 326,5 eura. Svou konstrukcí je velmi podobný produkt Gold certifikát od Commerzbank: Podkladovým aktivem slouží promptní kurs unce zlata, který je průběžně uveřejňovaný na terminálu Reuters.

Stříbro.

UBS Warburg nabízí investorům certifikát s názvem Silber Tracker. Tento cenný papír zobrazuje hodnotový vývoj ryzí unce stříbra v poměru 1:1. Protože i stříbro je kótováno v USD, musí investoři počítat i s možným rizikem směnného kursu mezi USD/EUR. Kurs unce stříbra se opět kótuje na London Bullion Market Association. Nejmenší obchodovatelnou jednotkou je jeden certifikát a jeho aktuální cena se pohybuje kolem 4,40 eura. Investor musí samozřejmě kalkulovat s minimálními transakčními poplatky, které jsou většinou nejmenší u online brokerů.

Platina.

Absolutním hitem fondů a ostatních institucionálních investorů se v posledních týdnech stal nedávno emitovaný certifikát Platin Open End od Dresdner Bank. Platina je veřejností vnímána jako nejdražší vzácný kov a aktuální cena za jednu unci platiny se v současné době pohybuje kolem 560 USD, čímž jasně převyšuje hodnotu zlata a stříbra. Po platině panuje velká poptávka především ze strany mezinárodních klenotnických organizací. Například v roce 2001 bylo použito 2,52 milionu ryzích uncí platiny na výrobu prstýnků, náramků a dalších šperků. K tomu je nutné připočíst dalších 80 tisíc uncí, které slouží pro uložení peněz. Na poptávkové straně stojí především automobilový průmysl, kde se platina vzhledem ke svým specifickým vlastnostem používá jako přídavný element do katalyzátorů. Proto se v minulém roce spotřebovalo 2,55 milionu uncí platiny. I nadále je nutné počítat s poptávkou high tech průmyslu, v němž se platina využívá při výrobě pevných disků a LCD displejů.
Certifikát od Dresdner Bank umožňuje participovat (v poměru 1:10) na vývoji ryzí unce platiny, která se stanovuje na trhu v Londýně. Protože platina je jak krizovou investicí, tak i industriální surovinou, hodí se Platin Open End certifikát velmi dobře pro doplnění existujících pozic v sektoru zlata a stříbra. Ve výhledu dvanácti měsíců se dá očekávat, že by se cena platiny mohla vyšplhat přinejmenším nad 600 USD.

Ropa a zemní plyn.

Cena ropy by měla v následujících týdnech stoupnout nad hranici 30 USD za barel a na této kursovní úrovni by se měla i nadále udržet. Důvodů pro tento scénář se dá najít velmi mnoho. Jsou to především obavy z nových teroristických útoků a riziko možné války na Blízkém východě, s nímž se velmi těžko kalkuluje. V každém případě exploze na francouzské cisternové lodi Limburg zřetelně ukázala, jak je západní svět, pokud jde o zásobování ropou, zranitelný – přinejmenším psychologicky.
Investor může na růstu cen ropy profitovat pomoci Open End certifikátu od UBS Warburg, který kopíruje vývoj indexu AMEX Oil (index American Stock Exchange). Tento kursovní barometr se začal poprvé kótovat v srpnu 1984 a jeho počáteční hodnota byla 125 bodů. Současná hodnota indexu se pohybuje kolem 550 bodů, což odpovídá průměrnému ročnímu výnosu kolem 8,5 procenta. Amex Oil index tak dosáhl přesně stejného historického výnosu, jako etablované kapitálové trhy, přičemž pro potenciální investory je velmi důležitá i skutečnost, že vzájemná historická korelace těchto dvou trhů je velmi nízká. I z tohoto důvodu je tento produkt vhodný pro přimíšení do investičního portfolia a nejen konzervativním investorům nabízí zajímavý výnosově-rizikový profil. V indexu je zastoupeno patnáct vybraných „Blue Chips“ firem, jako jsou Texaco, BP Amoco, ExxonMobil, Repsol, Royal Dutsch nebo TotalFinaElf. Cena akcií těchto firem kolísá, ale podstatně méně než u barelu ropy.
Podkladovým aktivem dalšího certifikátu od ABN Amro je rovněž oborová indicie American Stock Exchange - AMEX Natural Gas, která byla zavedena v roce 1993. Tento index zobrazuje hodnotový vývoj patnácti vybraných společností zabývajících se těžbou a zpracováním zemního plynu.

bitcoin_skoleni

Káva.

První exotický certifikát na kávu je rovněž na trhu. Jeho podkladovým aktivem je Futures-kontrakt „Coffee C“, který je obchodován na New York „Coffee, Sugar & Cocoa Exchange“ a zobrazuje cenu za 100 liber (45,4 kg) nezpracované kávy. Emitentem tohoto certifikátu je australská investiční banka Macquarie Ltd., která ve své mateřské zemi patří k nejrenomovanějším finančním subjektům. Bonita Macquarie není sice taková, jak jsme zvyklí u ostatních emitentů, ale rating „A“ (Standard & Poor´s), případně „A2“ (Moody´s) je dostatečně přesvědčivý.
Budova americké komoditní burzy CSCE byla při teroristickém útoku 11. září 2001 silně poškozena, a protože rekonstrukce stále ještě není dokončena, obchoduje se s futures na kávu, které jsou podkladovým aktivem pro certifikát, pouze velmi omezeně, necelé tři hodiny denně – od 9.00 do 11.45 místního času v New Yorku (tedy 15.00 17.45 středoevropského). Stanovení aktuálních kursů pro příslušný certifikát musí po většinu času vycházet z indikátorů. Macquire si zpočátku ponechal možnost maximálního spread ve výši pěti eur, což při aktuální ceně kontraktu 60 eur činilo „tučných“ osm procent. Je ale potěšitelné, že před pár týdny byl spread snížen na jedno procento. I tak se investice v této oblasti dá doporučit pouze zkušeným a rizikově orientovaným investorům, kteří by se před investicí měli dostatečně seznámit s faktory které ovlivňují cenu kávy.
Na závěr je nutné poznamenat, že drahé kovy by měly v investičním portfoliu zaujímat maximálně deset procent. Český investor musí vždy počítat s případným devizovým rizikem (nebo devizovou šancí), protože hodnoty uvedených finančních produktů se obchodují na zahraničních kapitálových trzích, jsou kótovány v eurech a jejich hodnota se odvíjí i od aktuálního kurzu EUR/USD.

  • Našli jste v článku chybu?