Menu Zavřít

Lepší pozice v EU a průmysl 4.0. Sobotkův kabinet sestavil doporučení pro příští vládu

9. 9. 2017
Autor: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Příští vláda by měla vyjednat Česku lepší pozici v jádru Evropské unie, posilovat bezpečnost a zvyšovat výdaje na obranu, pracovat na ochraně půdy před suchem či rozvíjet koncept Průmyslu 4.0 a vysokorychlostní železnice. Vyplývá to z pracovní verze materiálu, ve kterém kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) shrne doporučení pro své následovníky. Za největší úspěchy současné vlády označuje dokument stabilizaci rozpočtu, snížení nezaměstnanosti či růst minimální mzdy.

Zpráva, vypracovaná Úřadem vlády a předložená do připomínkového řízení, shrnuje působení jednotlivých ministerstev od jmenování vlády v lednu 2014. Úspěchy resortů rekapituluje podobným způsobem, jakým Sobotka v těchto týdnech hodnotí ministry během bilančních schůzek. Materiál by podle premiérových představ měl vytyčit doporučení, aby kabinet vzešlý z říjnových voleb mohl v klíčových opatřeních na činnost současné vlády navázat.

Pozici v EU by příští kabinet měl podle zprávy zlepšit aktivním vystupováním při jednání o brexitu. „Hlavním zájmem Česka je zůstat v jádru Evropské unie. Proto potřebuje Česká republika především posilovat svůj vliv v evropských strukturách, udržet evropskou jednotu včetně jednotného trhu, eliminovat negativní dopady změn ve fungování a rozpočtu EU na českou ekonomiku a zaměstnanost. Vláda také nesmí odkládat veřejnou diskusi o zavedení eura v České republice,“ uvádí materiál.

Za podstatnou zpráva označuje práci na ekonomice založené na vyšší přidané hodnotě. „Klíčový je fakt, že výkonnější ekonomika umožní i růst mzdové a životní úrovně,“ uvádí materiál. Příští vláda by měla podle něj navázat na činnost současné tím, že se bude soustředit na investice do průmyslových inovací, podporu investičních pobídek s vysokou přidanou hodnotou nebo komplexně změní stavební zákon.


Bohuslav Sobotka. Všimli jste si?

 Weikert


Zpráva také zdůrazňuje efektivní využívání evropských fondů, doporučuje podrobné vyhodnocování stavu jednotlivých programů a jejich limitů. „Případně rozhodovat o přesunech prostředků mezi programy tak, aby byl efektivně využit co největší podíl z více než 648 miliard korun, které má Česko k dispozici,“ uvádí zpráva. Zmiňuje i potřebu vyjednávat o budoucí podobě fondů, kterou ovlivní i podmínky brexitu.

Pomoci posílit bezpečnost by mělo dodržení závazku, že výdaje na obranu se postupně navýší na 1,4 procenta HDP v roce 2020. Příští česká vláda by se měla snažit zvyšovat domácí spotřebu a životní úroveň, kvůli ochraně před suchem dodržovat podrobnou strategii vypracovanou současným kabinetem, ale také investovat do moderních technologií v dopravě, především do výstavby vysokorychlostních železnic, uvádí materiál. Doporučuje i pokračovat v realizaci Státní energetické koncepce, včetně přípravy dostavby nových jaderných bloků.

MM25_AI

Materiál také obsahuje žebříček nejdůležitějších splněných programových priorit Sobotkovy vlády. Řadí mezi ně stabilizaci státního rozpočtu, snížení nezaměstnanosti, růst minimální mzdy, valorizaci penzí a zvyšování platů ve veřejném sektoru, zlepšení kvality a dostupnosti zdravotnictví, změny ve financování školství, zlepšení života rodin s dětmi, bezpečnosti, boj s korupcí a zrychlení čerpání Evropských fondů. Vypočítává také konkrétní kroky, které k těmto úspěchům měly přispět.

Dále čtěte:

Čistý populismus. Zaměstnavatelé kritizují Sobotkův apel na vyšší mzdy v zahraničí

Sobotka vrací Česko do hry. Chce se připojit k integračnímu jádru EU

Z cesty do Evropy je cesta od Evropy. Visegrád pro nás ztrácí smysl


  • Našli jste v článku chybu?