Pojišťovnictví
Vláda v polovině listopadu schválila zásadní novelu zákona, která upravuje fungování pojistných zprostředkovatelů. Původní návrh dvakrát narazil u Legislativní rady vlády, a tak se hned po souhlasu kabinetu spustila vlna komentářů k tomu, jaký návrh nakonec ve Strakově akademii prošel.
Pokud předlohu v současné podobě schválí také Parlament, dotkne se i samotných pojišťoven. Podle nové legislativy by se měly například narovnat podmínky pro externí a interní distribuční síť. Klient by tak měl mít stejný standard služeb a ochrany na přepážce pojišťovny i u smluvního poradce. Návrh ukládá větší informační povinnosti či přísnější odborné zkoušky. Zvýší se také odpovědnost pojišťoven za prodejce. Pojišťovny budou rovněž muset uvádět ukazatel nákladovosti.
Zatímco finanční zprostředkovatelé jásají, pojišťovnám se novela příliš nezamlouvá. Zvýšení požadavků na informovanost klientů prý povede ke zvýšení nákladů a zahlcení veřejnosti informacemi. „Návrh na změnu jde svým rozsahem nad rámec potřeb trhu a nemá v tuto chvíli opodstatnění,“ tvrdí mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová. Podle pojišťoven totiž novela řeší věci, které by měla pokrýt připravovaná směrnice. „Pokud bude návrh zákona přijat a v evropské směrnici IMD2 nastanou ještě změny, bude nutné zákon znovu otevřít a učinit další úpravy,“ namítá Kotyrová.
Naopak Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF) je spokojená. „Je pozitivní, že zákonodárce upustil od diskriminační a se svobodným podnikáním neslučitelné regulace odměn zprostředkovatelů, ale přitom ponechal v zákoně většinu ostatních bodů, které posílí samočisticí funkci trhu, zvýší transparentnost a ochranu klienta,“ uvedl výkonný šéf USF Jan Šindelář.
„Je pravdou, že povinnosti vyplývající z nového zákona jsou někdy až příliš extenzivní a povedou k nadbytečnému zvýšení nákladů pojišťoven i zprostředkovatelů. Nemyslíme si však, že tyto dodatečné náklady způsobí dramatický nárůst ceny pojištění,“ naznačil Šindelář.