Menu Zavřít

LESNÍ SKŘÍTEK

17. 8. 2001
Autor: Euro.cz

K a p i t á l o v ý     t r h

Kdo a proč mohl mít zájem na značných pádech kursů několika tuzemských lesních firem, kterým byly kvůli tomu stopnuty obchody na veřejném trhu, není ani po týdnu vůbec jasné. Nitky vedou ke třem investičním fondům v někdejší správě nechvalně proslulé finanční skupiny Tercier.

Otázkou zůstává, zda se Komisi pro cenné papíry podaří vůbec někdy pozadí celého případu objasnit. Komise totiž pozastavila do čtvrtého ledna příštího roku obchody na mimoburzovním trhu RM-Systému s deseti vesměs lesními podniky. Jedná se o Lesní společnosti Bor, Česká Lípa, Jihlava, Lanškroun, Lesy Kap-lice, Křivoklát, Protivín a dále firmy Grafit, Lemex, SaTos a Suzop.

Jde zřejmě o největší razii regulačního orgánu, která kdy byla u nás v tomto směru provedena. Již dříve sice vystavila komise z důvodu manipulace s kursem akcií stop několika podnikům, šlo však vždy pouze o ojedinělé případy. Nyní je ve hře desítka firem, které pojí společný jmenovatel - tři investiční fondy z kuponové privatizace. Jde o Krušnohorský IF, Fond pro prosperitu průmyslu a Dialog-Invest ve správě pražské investiční společnosti Region Invest. Ty mají totiž podle údajů Střediska cenných papírů zmiňované lesní firmy ve svých portfoliích, a to v nemalé míře. Komise pro cenné papíry nechce sice v žádném případě tuto kauzu jakkoliv komentovat, přiznává však, že vítr vane právě od těchto tří fondů. „Uvedené lesní emise tvoří výrazný podíl na majetku investičních fondů, u nichž má být provedena transformace na otevřený podílový fond. Snížením cen by v případě jejich prodeje z majetku fondů došlo k významnému poškození akcionářů, a to v řádu několika desítek milionů korun, praví se ve strohém vyjádření Komise pro cenné papíry podepsaném její mluvčí Šárkou Samkovou.

Hledá se motiv

Zásadní otázkou však zůstává kdo a proč měl zájem o stáhnutí cen lesních akcií na minimum. O samotné lesnické firmy ani tak nejde. Zakopaný pes leží zřejmě právě v otevření tří zmiňovaných investičních fondů. Někdo se zřejmě snažil stáhnout ceny akcií lesnických firem v portfoliu co nejníže, a tím snížit hodnotu majetku fondů. Mohl nakoupit levně akcie fondů, pak možná chtěl majetek fondu stejnou manipulací s kursy firem v portfoliu vyhnat nahoru a při otevření inkasovat zisk. Komise to však zarazila.

Možné nitky celé kauzy vedou k nechvalně proslulé finanční skupině Tercier, která je různým způsobem na zmiňované fondy či lesní podniky napojena. Nelehkým úkolem Komise pro cenné papíry bude zjistit, zda se v případu manipulací s kursy bývalí představitelé Tercieru mohli nějakým způsobem angažovat ještě nyní, či je jejich účast už jen minulostí a vítr vane odjinud. Podle údajů z obchodního rejstříku se například jméno Tomáše Nebeského - klíčové postavy Tercieru a s ním spřízněné Pojišťovny Universal (dříve Tercier) - objevuje či objevovalo v orgánech některých právě lesnických firem, jako je Lesní společnost Hradec Králové či Jihočeské lesy České Budějovice.

S bývalým Tercierem je majetkově svázán například penzijní fond Certum Renta, který má zase podíl na Krušnohorském fondu či Fondu pro prosperitu průmyslu. Krušnohorský fond se mimochodem před několika měsíci ocitl pod nucenou správou ministerstva financí za to, že porušoval zákon o fondech.

Fondy mlčí

Verzi vedoucích představitelů nynější správcovské společnosti Region Invest v této kauze se bohužel nepodařilo získat pro jejich zaneprázdněnost. Jedno je jis-té: pakliže se mají podle komise všechny její tři investiční fondy otevírat a transformovat na podílové otevřené, musí správce prodávat akcie z portfolia, aby měl dostatek hotových peněz. Na tom by akcionáři při zmanipulovaných kursech směrem dolů rozhodně tratili, a to by mělo každého správce znepokojovat.

bitcoin_skoleni

Ve výpisech Střediska cenných papírů se u zmiňovaných lesnických firem vyskytuje jako další významný akcionář ještě jedna firma - Česká finanční. Ta však získala lesní společnosti v rámci stabilizačního a konsolidačního programu České národní banky právě od Universal banky a z případných manipulací ji lze zřejmě s velkou pravděpodobností vyloučit. Jiných možných akcionářů - pachatelů může být ovšem nespočet.

Vytáhnout, nebo naopak stáhnout kurs akcie není na tuzemském trhu s cennými papíry žádný problém. S desítkou lesních firem, které tento osud potkal, se vůbec neobchoduje, na trhu pražské burzy se proto už nevyskytují a nakoupit či prodat je lze jen na mimoburzovním RM-Systému. Je velmi zajímavé se podívat, jak tam k poklesu kursů docházelo. U téměř každé sledované lesní společnosti byl totiž 30. října uskutečněn obchod s jedním jediným kusem cenného papíru za cenu 1800 korun za kus. Od té doby pak jejich ceny padaly střemhlav o přípustných deset procent dolů a například u Lesů Křivoklát klesly za měsíc až na 462 korun za akcii. A to všechno bez jediného obchodu a jediné vynaložené koruny. Přesto se však tato cena stane hodnotou pro výpočet majetku fondů. Cenový algoritmus RM-Systému to totiž dovoluje, a není problém takto stáhnout cenu akcie třeba až na korunu. „Systémy to prostě umožňují, je to legální a nemůžeme to jen tak zakázat, říká k tomu náměstek RM-Systému Jaroslav Šírek. Takzvaná průběžná aukce RM-Systému, kde tyto podivné obchody proběhly, je samozřejmě anonymní a toho, kdo podával pokyny, nelze jednoduše zjistit. Podle mnohých odborníků bude proto velmi obtížné někomu vůbec dokázat, že s cenou manipuloval. Komise stopla obchody na měsíc a uvidíme, jak bude potom v této kauze postupovat dále.

  • Našli jste v článku chybu?