Menu Zavřít

Letadlo náměstka Šimáčka

1. 12. 2006
Autor: Euro.cz

(EURO 47/2006)

Velice si vážíme snahy týdeníku EURO objektivně informovat o ekonomickém dění v České republice, zejména ve vztahu k oficiálně publikovaným tiskovým zprávám Ministerstva financí ČR. O to více nás mrzí, že v rubrice Palubní deník v článku Letadlo náměstka Šimáčka byly zveřejněny informace, které se nezakládají na pravdě. Ponechme stranou fakt, že celá rubrika Palubní deník je psána „lehkým perem“ a osciluje na hranici bulváru. Věcně je však třeba říci, že není pravda, že (citujeme z článku) “ministr Tlustý rozhodl, že se nic zavádět nebude a Česko se raději nechá odsoudit u evropského soudu, že neplní závazky“.
Vyžádali jsme si stanovisko odborného útvaru ministerstva financí, které zní následovně: Ministerstvo financí má za to, že ČR směrnici 2003/41/ES provedla prostřednictvím zákona č. 340/2006 Sb., jehož předkladatelem bylo ministerstvo práce a sociálních věcí. Zákonem tedy bylo umožněno institucím zaměstnaneckého penzijního pojištění z jiných členských států Evropské unie než České republiky poskytovat své služby na území České republiky, to jest tuzemským zaměstnavatelům bylo umožněno přispívat do penzijních plánů těchto institucí. Tím Česká republika umožnila tuzemským zaměstnavatelům přispívat svým zaměstnancům na zaměstnanecké penzijní pojištění v rámci penzijních plánů nabízených institucemi zaměstnaneckého penzijního pojištění z jiných členských států, tak i v rámci penzijních plánů tuzemských penzijních fondů provozujících penzijní připojištění se státním příspěvkem. Zároveň je ve směrnici uvedeno, že členské státy si mohou podržet plnou odpovědnost za organizaci svých důchodových systémů. Případný vznik tuzemských institucí zaměstnaneckého pojištění bude záviset na suverénním rozhodnutí ČR o organizaci svého důchodového systému. O dalším postupu v této věci rozhodne vláda České republiky.

Robert Lukášek, vedoucí oddělení komunikace Kabinetu ministra financí

FIN25

Z dokumentů, které má týdeník EURO k dispozici, vyplývá, že vládě měly být předloženy tři varianty dalšího postupu v řízení o porušení Smlouvy o založení ES za neúplnou transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/41/ES ze dne 3. června 2003 o činnostech institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění a dohledu nad nimi. Vedle možnosti odmítnutí výkladu Evropské komise (EK) a trvání na dosavadní argumentaci materiál navrhuje možnost přijmout stanovisko EK a provést úplnou transpozici směrnice, anebo nesouhlasit s výkladem EK, ale z vlastního rozhodnutí směrnici plně transponovat. Materiál, zpracovaný odborným útvarem, navrhoval variantu plné transpozice směrnice tak, aby se ČR vyhnula možným negativním důsledkům neúplné transpozice, a to jak pokutě, tak případným žalobám soukromých institucí, kterým by nedostatečnou transpozicí vznikla škoda. O volbě varianty měla rozhodnout vláda ČR. Podle informací týdeníku EURO ale následně ministr Tlustý rozhodl, že materiál pro jednání vlády je nutno přepracovat tím způsobem, aby vládě byla předložena k odsouhlasení pouze varianta odmítnutí výkladu Evropské komise. Pokud vláda tento návrh schválí, bude spor Evropské komise a ČR pokračovat a může dojít až k rozhodnutí Evropského soudního dvora v neprospěch ČR se všemi souvisejícími sankcemi.

István Lékó, šéfredaktor

  • Našli jste v článku chybu?