Menu Zavřít

Létající taxi do deseti let. Airbus spustil projekt Vahana

18. 8. 2016
Autor: DrivenToFly.com

Letecká společnost Airbus Group představila smělý plán. Projekt Vahana prezentuje jako létající autonomní taxi. V příštím roce chce provést první testy, do deseti let pak způsobit revoluci v dopravě po městě.

Airbus připomíná, že přední technologičtí vývojáři ze Silicon Valley navzdory všem vymoženostem ještě nepřišli na to, jak řešit dopravní špičku a s ní spojené zácpy. Jak upozorňuje, v roce 2030 by ve městech mělo žít 60 procent světové populace, o deset procentntních bodů více, než je tomu nyní. Na možném řešení rychlé přepravy i během dopravních kalamit už začal sám pracovat.

V Silicon Valley Airbus vytvořil buňku A3, která v čele s šéfem Rodinem Lyasoffem od února pracuje na projektu Vahana, což má být jakési létající autonomní vozidlo fungující na principu taxislužby, schopné kromě nákladu převážet i pasažéry.

Realizace projektu přitom není žádnou chimérou budoucnosti. Testy prvního prototypu by chtěl Airbus uskutečnit už koncem příštího roku. „Velká většina potřebných technologií, jako jsou baterie, motory a letecká elektrotechnika, už jsou na téměř dostatečné úrovni,“ vysvětluje Lyasoff. „Do deseti let bychom chtěli svůj produkt přivést na trh a způsobit revoluci v městské dopravě pro miliony lidí.“

Jako jednu z největších výzev při realizaci ambiciózního projektu označil Lyasoff nutnost vytvořit spolehlivou technologii, která by zaregistrovala překážky ve vzduchu a dokázala se jim vyhnout. Jak sám přiznává, taková technologie, na rozdíl od autonomních automobilů, v letectví ještě neexistuje.

Lyasoff ale věří, že i s tím si vývojáři dokážou poradit a že po létajících autonomních vozidlech bude v budoucnu taková poptávka, že jich na světě můžou být vyrobeny miliony. Objednávání jednotlivých jízd bude možné přes mobilní aplikaci.

 CityAirbus - návrh (Zdroj: Airbus Group) Návrh vozidla CityAirbus, které by mohlo převážet cestující například z letiště do centra města. (Zdroj: Airbus Group)

Vývojáři ve Francii a Německu navíc už dva roky pracují na podobném projektu CityAirbus, který funguje na principu dronu a má převážet větší skupiny lidí po městě, například z letiště. Zpočátku by byl přístroj kvůli snadnějšímu uvedení na trh řízen pilotem, posléze ale už plně autonomní. Cena by přitom neměla přesáhnout obvyklé částky za přepravu v klasických taxících.

„Nejsem fanoušek Star Wars, ale není šílené si představit, že jednoho dne budou ve velkých městech létat vozidla. V nepříliš vzdálené budoucnosti si za pomoci smartphonů objednáme létající taxi, které přistane přímo přede dveřmi. A bez pilota,“ potvrzuje výkonný ředitel Airbus Group Tom Enders, že projekty mají důvěru i u vedení firmy.

Airbus ale není původcem nápadu využít drony k přepravě lidí. Už v červnu dostala čínská společnost Ehang povolení k testování svého prototypu 184 v americkém státě Nevada. K letu s lidskou posádkou trvajícímu 23 minut by mělo dojít ještě letos.


Dále čtěte:

Největší stroj světa poprvé ve vzduchu: v Británii vzlétl Airlander

MM25_AI

Auto, které vás „morálně“ obětuje. Budoucí realita na silnici

Podívejte se, jak se montoval první Airbus A350 XWB pro Etiopii


  • Našli jste v článku chybu?