Menu Zavřít

Letecký petrolej dodá do státních rezerv Unipetrol, benzin MOL

23. 12. 2016
Autor: Profimedia.cz

Letecký petrolej dodá do státních rezerv společnost Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou petrochemického holdingu Unipetrol. Benzin pak ropná společnost MOL. Petrolej bude využívat česká armáda, benzin bude uskladněn ve skladech státního podniku Čepro.

Celková cena pořízení leteckého petroleje by neměla podle něj přesáhnout 112,3 milionu korun, benzin nemá vyjít dráž než na 200 milionů Kč. Petroleje má být dodáno 15 tisíc metrů krychlových, benzinu 18 tisíc metrů krychlových. Celková cena za dodávku petroleje i benzinu se skládá z cenové přirážky a z průměru cen komoditní burzy v nizozemském Rotterdamu v době nákupu komodit.

Švagr během letošní roku několikrát upozornil na to, že tuzemské nouzové zásoby ropy a ropných produktů klesají. Důvodem je růst české ekonomiky a s tím související vyšší spotřeba těchto komodit. Hrozí tak, že by Česko mohlo v nejbližších měsících přestat splňovat směrnici Evropské unie. Ta požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní.


Přečtěte si o smlouvách Agrofertu a správy hmotných rezerv, které se ocitly v hledáčku policie:

Policie prověřuje smlouvy Agrofertu se správou hmotných rezerv


„Snažíme se alespoň pomocí těchto menších tendrů navýšit nouzové zásoby. V tuto chvíli máme zásoby ropy a ropných produktů na 90, 3 dne,“ řekl Švagr. Upozornil, že během letošního roku se ropné zásoby ČR snížily už téměř o pět dní. „Pokud bychom chtěli výrazněji navýšit nouzové zásoby, pak by bylo potřeba nakoupit minimálně 100 tisíc tun (více než 100 tisíc metrů krychlových) ropy nebo ropných produktů. K vypsání takového tendru je ale potřeba souhlas vlády,“ dodal.

bitcoin školení listopad 24

O možném přikoupení ropy do nouzových zásob se jednalo již v loňském roce. Mělo jít o 100 tisíc tun takzvané sladké ropy, tedy nízkosirné neruské ropy, za více než miliardu korun. Bezpečnostní rada státu ale nákup nepodpořila. Nákup ropy podporoval ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), podle dřívějších informací s ním naopak nesouhlasil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

SSHR do zásob ropných produktů počítá také zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží z německého skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe. K naftě ve skladu v bavorském Kraillingu v hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun se Česko nemohlo skoro dva roky dostat, převoz začal až letos v říjnu. Insolvenční správce firmy podal v minulých dnech na SSHR žalobu, ve které požaduje zaplacení více než dvou milionu eur (56 milionů Kč). Česko prý skladovalo v Kraillingu naftu pod cenou, a chce proto doplatit rozdíl. Švagr řekl, že správa s touto argumentací správce dlouhodobě nesouhlasí.

Přečtěte si o závěru kauzy českých hmotných rezerv a Viktoriagruppe:

Do Plzně dorazil z Německa první vlak s českou naftou

Skladovací nádrže pohonných hmot společnosti Čepro ve skladu Sedlnice (ilustrační foto)

  • Našli jste v článku chybu?